NÁZOR/ Poslanec ANO Aleš Juchelka uvedl na sociálních sítích uživatele v úžas. Našel tajemné souvislosti tam, kde jinak nikdo žádné nevidí. V tomto případě mezi digitalizací a důchodovou reformou.
„Už i Marianu Jurečkovi dochází jedna z našich výtek ke změnám v důchodovém systému. Kvůli digitalizaci v příštích 7 až 8 letech zanikne 300 tisíc pracovních míst a u milionu dojde ke změně náplně práce. I proto říkáme,že je zbytečné zvyšovat věk odchodu do důchodu,“ napsal Juchelka na síti X.
Tak to se hned musíme podívat, jestli skutečně ministru Jurečkovi něco takového dochází, protože se nám na tom něco nezdá.
„Dnes máme poměrně přesně změřeno na základě dat od firem a i zkušeností ze zahraničí, že v příštích sedmi až osmi letech 300 000 pozic, tak, jak je známe, zanikne. A u jednoho milionu pracovních pozic dojde k výrazné změně charakteru činnosti a bude to především důsledek digitalizace, kde ty pozice budou vyžadovat digitální kompetence těch lidí,“ uvedl Jurečka.
Pak propátráváme zbytek toho článku, ale o věku odchodu do důchodu tam nic není. Co má Juchelka na mysli? Ministr přece mluví o něčem úplně jiném.
V tomto případě náš lid svého zástupce poměrně věcně poučil:
- Jestli se změní náplň práce, bude to znamenat, že nebude fyzicky tak náročná, tudíž lidé nebudou tak vysílení a budou se dožívat ještě vyššího věku v dobré kondici…
- Ubude pracujících, kteří dotují důchody, tedy můžeme snížit počet pracujících, kteří dotují důchody. Juchelko, vy dělat severní Moravě hroznou ostudu.
- Takže když propustíme veškeré zaměstnance, můžeme věk odchodu do důchodu snížit. Vynikající úvaha!
- To jakože těch 300 tisíc lidí, co jim vinou digitalizace zanikne místo, se rovnou vrhne s celou rodinou ze skály a bude vyřešeno – na důchody počítat netřeba? Nemáte v té vaší matematice nějakou drobnou chybku, pane poslanče?
Jurečka v podstatě říká, že (mimo jiné) se kvůli digitalizaci změní náplň práce a řada lidí se bude muset přeškolit. Buď právě na digitalizaci, nebo něco úplně jiného.
Že by snad Juchelka uvažoval skutečně tak prostomyslně, že když tedy nebudou někteří lidé v pracovním procesu potřeba, tak není ani celkově potřeba, aby se pracovalo déle? Pak není jasné, z čích daní se ten průběžný důchodový systém bude financovat. Výkřiky jako „zdroje tu jsou“ a „je třeba zlepšit výběr daní“ je takové nezávazné a obecné mytologické plácání.
Kdyby bylo ANO aspoň čistě staro-levicové, tak by mohli říct, že zvýší daně nejbohatším, že sníží odliv dividend do zahraničí nebo něco podobného. To se mnoha lidem nemusí líbit, ale má to aspoň nějakou vnitřní logiku. Plácání činovníků ANO je jen mazlavé bláto, není se čeho chytit. Skutečně nemají nic a nikdy nic neudělali, a když někdo něco udělá za ně, předem říkají, že to co nejdřív zničí.
Z hlediska sci-fi existuje samozřejmě jedna teoretická (jednou možná i praktická) možnost, že by technologie skutečně mohla problém důchodů vyřešit. Šlo by to v případě, že by třeba robotizace postoupila tak daleko, že by roboti nejen vykonávali velký podíl práce, ale současně ještě byli schopni obstarat sami sebe.
Byla by to obdoba otrocké nebo nevolnické práce ve starověku a středověku, takže by se mohl zvýšit počet příslušníků takzvané zahálčivé třídy, jak říká klasický sociologický pojem. Přinejmenším nevolník zvládal se postarat o sebe i o pána. V tomto případě by šlo o stroj nebo program, takže by nikdo netrpěl a nebyl vykořisťován. Od toho jsme ale daleko a kromě toho nepochybně vznikne řada jiných problémů, které zatím sotva tušíme.
Negativní selekce způsobila, že ANO už sestává jen z podobných „kádrů“. Kdyby tihle měli vládnout, byl by to zajímavý pohled. Zajímavý neznamená příjemný.