Na e-shopu FORUM nabízíme celou škálu zajímavých témat a knih. Jedním z témat, které zajímá opravdu hodně čtenářů, jsou Židé, jejich osudy a náboženství. Podívejte se, jaké zajímavé publikace si nyní můžete objednat.
Ó Jeruzaléme
Legendární příběh o boji Izraele za nezávislost. V listopadu 1947 rozhodla OSN o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát. Tento akt roztočil spirálu násilí, která přerostla v regulérní válku. Světoznámí autoři Larry Collins a Dominique Lapierre rozehrávají strhující drama, které literaturu faktu povýšilo na velký román. Historické události, jejichž tragické důsledky jsou dodnes tématem zpráv, ožívají na stránkách knihy jako v přímém přenosu. Dramatické okamžiky vedoucí ke vzniku židovského státu a krvavý boj za jeho nezávislost nahlížejí skrze mozaiku příběhů a individuálních dramat. Momenty radosti se střídají s momenty smutku, naděje se zoufalstvím, láska s násilím, hrdinství se zbabělostí, vítězství s porážkami. Objednávejte ZDE.
Vyvolení stát se popelem
Jak by vypadal popis událostí předválečných židovských perzekucí a následného holocaustu, kdyby jejich vypravěčem byl autistický chlapec žijící ve vlastním světě s vlastními pravidly a zvyklostmi? Příběh s netradičním vypravěčem popisuje život vážené rodiny a její společenský pád zaviněný změnou politického systému a posléze i nacistickou propagandou pokračující dále ve vypuknutém válečném šílenství.
Sám vypravěč netuší, že svým životem protkaným setkáními s různými válkou se měnícími charaktery a svými myšlenkami, popisovanými až básnickým jazykem, odpovídá na základní otázky lidství. Zdali se dá zlo porazit, a pokud ano, za jakou cenu? Nebo jestli není zlo věčné a boj s ním je pouze otázkou cti a výdrže, bez možnosti jej porazit? Objednávejte ZDE
Po čem rabíni touží
V Česku mimořádně oblíbený spisovatel přichází s novou knihou a rovnou ve světové premiéře. Tuvia Tenenbom tentokrát nemusel procestovat cizí zemi křížem krážem a najezdit tisíce kilometrů nebo mil. Přestože mu na rozdíl od jiných cest nešlo o zdraví či rovnou o život, byla to zatím jeho nejtěžší cesta. Vydal se totiž do světa, kde sám vyrůstal. Do obtížně pochopitelného a obtížně proniknutelného světa ortodoxních Židů v Jeruzalémě. A ve světě, o němž většina lidí neví vůbec nic, se snažil po letech zorientovat.
Před dávnými roky život v ortodoxní židovské společnosti opustil, aby se mohl nahlas ptát na všechny otázky, které ho napadnou. Po letech života v liberálním New Yorku zjistil, že si musí čím dál víc dávat pozor na otázky, které klade. Postupně si uvědomil fakt, že jeho někdejším rabínům z ortodoxní komunity svázaným božími zákony by se život v dnešním „liberálním“ New Yorku svázaném všeobecnou korektností líbil. Proto se vypravil přes oceán, aby navázal tam, kde před lety skončil. Otázkou: Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy? Objednávejte ZDE, případně se podívejte i na další knihy od oblíbeného autora.
Houslistka z Osvětimi
Historický román o životě slavné rakouské houslistky Almy Rosé. Má naději láska, která vyklíčila mezi ostnatými dráty vyhlazovacího tábora? V Osvětimi je každý den bojem o přežití. Alma má na ruce světle modrým inkoustem vytetované číslo 50381 a odtržená od svých milovaných je spolu s tisíci dalšími namačkaná v labyrintu ostnatých drátů. Každý den tu mizí lidé a nikdo je už nikdy nespatří. Tragická realita nemůže být vzdálenější Almině předchozímu životu. Jako uznávaná houslistka uchvacovala své publikum, když se ale v Evropě začali roztahovat nacisté, nemohla ji zachránit žádná sláva světa…
Reniin deník
Renia je mladá dívka, která sní o tom, že se stane básnířkou. Jenže Renia je Židovka, žije v Polsku a je rok 1939. Když Sovětský svaz a Německo přepadnou její zemi, Reniin svět se roztříští. Je oddělena od své matky a její život nabývá nové naléhavosti, když prchá z Přemyšlu před bombardováním, přihlíží mizení jiných židovských rodin a nakonec se stává svědkem vytvoření ghetta.
Ale vedle hrůzy války je tu rovněž velká krása, jak Renia začíná nacházet svůj hlas coby spisovatelka a poprvé v životě se zamilovává. Ona a její chlapec Zygmunt si vyměňují první polibek jen pár hodin předtím, než jejich město dobydou nacisti. A je to Zygmunt, který napíše poslední, srdcervoucí zápis do Reniina deníku.
Po sedmdesáti letech nedávno objevený Reniin deník byl již světovými médii označen za klasiku literatury o holocaustu a sama Renia Spiegel za „polskou Annu Frankovou“. Srozumitelnost a dovednost, s jakou je deník napsán, je mimořádným svědectvím o hrůzách války, ale i o životu, který může existovat dokonce i v nejtemnějších dobách.
Chlapec z bloku 66
Je ještě dítě, a přesto zažil nepředstavitelné hrůzy koncentračních táborů. A teď ho čeká buchenwaldský blok 66.
Leden 1945. Čtrnáctiletý Moše Kessler vystupuje z transportu v koncentračním táboře Buchenwald. Přežil ghetto, selekci na nástupišti v Osvětimi, hlad, vyčerpání, pochod smrti. O Buchenwaldu ví jen jednu věc. Jestli chce přežít, musí se dostat do bloku 66.
Kniha je strhujícím osobním svědectvím Mošeho Kesslera o jeho dětství na Podkarpatské Rusi a o osudech tamní židovské menšiny za druhé světové války i po ní. Mimo jiné přináší také inspirující příběh tzv. dětského bloku v Buchenwaldu, kam na sklonku války mířily tisíce zbídačených vězňů z pochodů smrti. Právě zde se skupině vězeňského odboje v čele s českým komunistou a politickým vězněm Antonínem Kalinou podařilo s nasazením vlastního života zachránit 904 židovských dětí. Objednávejte ZDE.