Opatření po hackerském útoku: Julia Štěpanovová, která pomohla odkrýt státem řízený doping v Rusku, zabezpečuje svého syna pro případ své smrti. Její obavy jsou zcela důvodné. Jak ukázal bezpočet příkladů z minulosti, kdo se postaví Putinovu režimu, musí počítat s nejhorším. A je úplně jedno, kde se právě nachází. Přinášíme převzatý článek z německého deníku Die Zeit.
Mají-li strach, není to na obou ruských dopingových „whistleblowerech“ znát. Pokud by však Julia a Vitalij byli ustaraní, mají k tomu dostatečný důvod. Několik dní předtím zažili digitální útok. E-mailový účet běžkyně na 800 metrů byl prolomen, rovněž tak její heslo v systému Adams, který sportovcům slouží k hlášení dopingových případů. Manželé Štěpanovovi se k tomu vyjádřili na videokonferenci s 35 novináři z nejrůznějších zemí. Nyní už cítí dech těch, jejichž dopingové machinace byly odvážným odhalením zveřejněny.
„Nevím, odkud útoky přicházejí. Ale vyšetřovatelé, kteří s námi spolupracují, nám říkají, že musíme být hodně opatrní,“ říká Vitalij Štěpanov. „Účet v dopingovém ohlašovacím systému má smysl napadnout, pouze pokud chcete zjistit adresu sportovce,“ dodává Julia Štěpanovová. Hackerskému útoku na její účet předcházela podle světové antidopingové agentury WADA řada phishingových e-mailů, které se z jiných sportovců snažily vylákat jejich hesla. Ilegální aktivity však byly zjištěny pouze na účtu Julie Štěpanovové.
Oba korunní svědci ruského dopingového skandálu žijí z bezpečnostních důvodů na neznámém místě. Nyní museli místo svého pobytu opět změnit. Teď poprosili přátele, aby se v případě, že se jim cokoliv stane, postarali o jejich malého syna. „Pokud se nám něco přihodí, měli by vědět, že to nebyla nehoda,“ zdůrazňuje Štěpanovová.
Běžkyně i její muž, bývalý spolupracovník ruské antidopingové agentury Rusada, vědí, co hrozí lidem, kteří se v Rusku postaví systému. Dva bývalí funkcionáři agentury, Nikita Kamajev a Vjaščeslav Sinev, přišli letos za nevyjasněných okolností o život.
„Udělali bychom to znovu,“ říká hrdě Julia Štěpanovová. „Jediné, čeho litujeme, je, že jsme to neoznámili dříve,“ dodává.
Manželé Štěpanovovi nastínili temný obraz vrcholového sportu. „V Riu jsou na startu sportovci, kteří během přípravy dopovali. Ruští sportovci, ale i sportovci z jiných zemí. Doping není jen ruským problémem,“ říká Vitalij Štěpanov. Je zklamán, že žádný ruský sportovec nevyužil olympiády v Riu k osvětě o dopingové kriminalitě ve své vlasti. „Ke skutečnému šampionovi nepatří pouze excelentní a čisté sportovní výkony. Šampion se vyznačuje i tím, že vstane a pojmenuje věci, které nejsou v pořádku,“ dodává.
Štěpanovovi z jeho poznatků vychází, že většina, pokud ne všichni ruští olympionici vědí o ruském státním dopingovém programu, i kdyby už v Rusku netrénovali. „Kdo vězí tři roky v systému, musí vědět, co se tam odehrává,“ vysvětluje Štěpanov. Jeho žena mluví o národních šampionátech, kde 5 nebo 6 z osmi finalistů zjevně dopovalo: „Mají nejlepší trenéry a plnou podporu ministerstva. A z nich jsou vybráni tři sportovci, kteří se mohou účastnit mezinárodních závodů,“ říká Štěpanovová. Atleti, kteří chtějí zůstat čistí, nemají podle ní v tomto systému žádnou šanci.
„V Rusku není jediné místo, kam byste mohli jít, abyste si stěžovali na doping,“ vysvětluje Vitalij Štěpanov. Navíc se ten, kdo by veřejně vypovídal, musí právem obávat postihu. „Kdo promluví, riskuje, že mu bude zrušena sportovní podpora. I kdybys byl zaměstnancem Gazpromu, hrozí ti vyhazov,“ dodává Štěpanov.
Znepokojivé zprávy přináší i o mezinárodních sportovních organizacích. Když v roce 2010 poprvé informoval antidopingovou agenturu WADA, zjistil, že vstupuje na pole zcela neorané. Mnoho z informací, které nyní vedly k částečnému vyloučení ruských sportovců z olympijských her, byly známy již před olympiádou v Londýně v roce 2012. WADA a Mezinárodní olympijský výbor ale hrály o čas.
Obzvlášť zklamáni jsou manželé Štěpanovovi z přístupu MOV, především jeho prezidenta Thomase Bacha. „Jednoduše se o naši situaci vůbec nezajímali,“ říká Vitalij. Že je Bach z etických důvodů vyloučil z olympijských her, komentuje Štěpanovová následovně: „Vysílá tím signál: Otevřít si pusu se nevyplácí. Olympiády se smí zúčastnit jen ten, kdo o podvodech mlčí.“
Radost ze sportu si ale Julia Štěpanovová vzít nenechala: „Samozřejmě, že se na finále osmistovky podívám,“ říká. Pokračuje i ve svém tréninku a doufá v dobré výsledky během halové sezóny.