V pátek v pozdní odpoledne Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru musí všichni lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od sobotní půlnoci vrátí z Itálie, oznámit tuto skutečnost telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři. Ten povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky karanténa pro přijíždějící z Itálie nic neřeší. Na svém twitteru napsal:
„Další nepromyšlený krok pana premiéra tak nakáže občanům ČR, co přijedou z Itálie, karanténu na 14 dnů pod mastnou pokutou. A co to řeší? Lidé jiných národností sem jezdit budou, budou chodit například po Václaváku, zboží firmám doveze kdo? Polský řidič apod. Není to domyšleno.“
Přispěvatelé ho většinou kritizují a ptají se ho, jak by tedy chtěl situaci řešit. Někteří považují opatření za PR akci premiéra Babiše, jiní argumentují nárůstem počtu nakažených v mnoha zemích.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se zase vyjádřil k problematice karantény a nemocenské (edit: svůj názor pak opravil, jak citujeme níže):
„Tvrzení, že zaměstnanec v karanténě čerpá nemocenskou, je nesmysl. Je zdravý, čerpat nic nepotřebuje. Není na nemocenské, je na překážkach a má nárok na 100 % platu. Zaměstnavateli by pak měl újmu nahradit stát, který karanténu nařídil.“
Uživatelka @ThomasPaulina7 Kalouskovi oponuje: „V tomto případě nemáte pravdu, jedná se o překážky na straně zaměstnance, nikoli zaměstnavatele.“
Kalousek pak svůj názor opravil: „V předchozím tweetu (který jsem smazal) jsem tvrdil, že zdravý zaměstnanec v karanténě by měl mít nárok na 100 % mzdy či platu. Tato úvaha je mylná. Ze zákona plyne, že z hlediska nemocenského pojištění se karanténa řídí stejnými předpisy jako nemoc. Za svoji chybu se omlouvám.“
Jeho opravu a omluvu čtenáři kvitovali vesměs s povděkem a uznáním.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová píše: „Žádáme vládu, aby v souvislosti s koronavirem mimořádně kompenzovala újmy zaměstnavatelům, kteří budou nuceni nechat své zaměstnance v karanténě a vyplácet jim v plné výši mzdu. Je to v zájmu ochrany zdraví i zmírnění ekonomických dopadů na firmy, které i tak budou nemalé.“