Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) neočekává, že by vláda předkládala sněmovně novelu letošního státního rozpočtu. Nevidí problém ani ve snížení odhadu očekávaných výnosů z mimořádných opatření. Vzhledem k vývoji na trhu s energiemi bude nižší i potřeba kompenzací lidem a firmám, řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM).
Podle materiálů ministerstva financí (MF) vybere letos stát na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrné ceny při výrobě elektřiny 40,3 miliardy korun. Zákon o státním rozpočtu očekával výběr 100 miliard korun. Podle MF by ale potřeba financí na kompenzace pro lidi i domácnosti neměla očekávané mimořádné příjmy převýšit, schodek rozpočtu plánovaný na 295 miliard korun by se tak neměl prohloubit.
Místopředseda opoziční SPD Radim Fiala naopak v OVM vyzval vládu k předložení novely státního rozpočtu, která by pokles mimořádných příjmů zohlednila. Poradce prezidenta republiky Petra Pavla Vladimír Bezděk uvedl, že potřeba kompenzací by mohla být s výběrem mimořádných příjmů vyrovnaná, zároveň ale zpochybnil, že se podaří udržet schodek rozpočtu pod 300 miliardami korun. Za první čtvrtletí byl rozpočet v rekordním schodku 166,2 miliardy korun.
Jurečka také uvedl, že debata o konsolidačních opatřeních státního rozpočtu pro příští rok zatím ve vládní koalici není uzavřena. Nechtěl proto komentovat konkrétní změny, které by mohly nastat. Pouze se obecně zmínil o tom, že je třeba udělat změny sociálně citlivě. Sám by také nepodpořil sloučení dvou snížených sazeb daně z přidané hodnoty. Podpořil by ale přesun některých položek, které nejsou sociálně odůvodněné, z desetiprocentní sazby do vyšší. Jako příklad uvedl řezané květiny.