Na sobotním kongresu ODS se Petr Fiala připojil k hlasům, kteří volají po spolupráci demokratických stran. Je zřejmé, že jinak nelze čelit současné převaze autoritářské a extrémistické politiky. Přestože vedení všech oslovených partají zareagovalo pozitivně a deklarovalo ochotu s ODS chce spolupracovat, tak se ozval i kritický hlas. Bývalý ministr zemědělství a kandidát na předsedu KDU-ČSL Marian Jurečka totiž obviňuje občanské demokraty z pokřivení volebního systému.
Lidovci si budou 25. ledna volit nového předsedu. Jedním z témat, která budou kandidáti delegátům prezentovat, bude i možná spolupráce s Občanskou demokratickou stranou. Zatímco Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský se na možné sblížení s ODS těší, Jurečka ho dost ostře odmítl.
Současný předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který kvůli rodinné situaci po mimořádném sjezdu strany končí, na kongresu ODS mluvil jasně. „S plnou odpovědností říkám: my křesťanští demokraté, podobně jako vy – občanští demokraté – chceme dosáhnout změny,“ potvrdil Výborný. „Musíme společně vyhrát sněmovní volby! Jsme na jedné společné lodi české politiky a já se nebojím říct na jedné palubě či v jedné kajutě,“ dodal.
Na jeho slova zareagoval právě Marian Jurečka, jeden z kandidátů na jeho nástupce. „Těžko být s někým na palubě či v kajutě, když se ODS podílela v minulosti na pokřivení volebního systému, díky kterému je mimo jiné i současná situace, a stále odmítá tento omyl opoziční smlouvy pomoci napravit a podpořit novelu volebního zákona z dílny KDU-ČSL. Příčina/důsledek!“ napsal na Twitter exministr zemědělství.
Jurečkovu politiku je třeba vysvětlit. Když byl ještě ministrem zemědělství v éře Sobotkovy vlády, tak proslul naivním posluhováním Babišovi. Kryl jeho zemědělské dotace navzdory jasnému konfliktu zájmů a veřejně oligarchovi podlézal. Je proto jasné, že mu spolupráce s ODS nevoní. Tak by to měli číst i jeho straničtí kolegové, až se budou rozhodovat, koho podpoří v soupeření o předsednickou funkci v KDU – ČSL.
Těžko být s někým na palubě či v kajutě, když se ODS podílela v minulosti na pokřivení volebního systému, díky kterému je mimo jiné i současná situace a stále odmítá tento omyl opoziční smlouvy pomoci napravit a podpořit novelu volebního zákona z dílny @kducsl
Příčina/důsledek! https://t.co/gViXIU4Qz4— Marian Jurečka (@MJureka) January 18, 2020
Jurečka si zřejmě vzpomněl na doby, kdy spokojeně seděl v jedné vládě s Andrejem Babišem jako šéfem státní kasy. Tehdy to byl právě bývalý lidovecký ministr, kdo oligarchovi pomohl se zákonem o biopalivech, čímž de facto navýšil Babišovy zisky z Agrofertu.
Už se zdálo, že lidovci našli cestu a nedostanou se opět do situace, kdy si z nich lidé dělali legraci kvůli jejich „rozhodnosti a důrazu“. Nyní to ovšem vypadá, že nepůjde o celou stranu, ale jen o některé členy. Ve chvíli, kdy Tomáš Zdechovský bojuje v Bruselu za to, aby Babišovi neprošly jeho podvodné dotační machinace, a Jan Bartošek napravuje pověst KDU-ČSL, hází do toho takzvané vidle.
Třetí kandidát, který prokazatelně posloužil současnému premiérovi, nechce pomoci vytvořit blok demokratických stran, které by mohly Babiše svrhnout. Nyní už bude pouze na delegátech, jakým směrem chtějí, aby se jejich strana dala. Vyberou si Jurečku a Hermana, kterému zase nevadí, že Helena Válková spolupracovala s komunistickým prokurátorem Urválkem? Nebo zvolí raději složitější, ale demokratičtější cestu a půjdou za Zdechovským s Bartoškem? V zájmu naší země musíme doufat, že budou mít šťastnou ruku, čistou hlavu a zvolí druhou možnost.