Lidovci označili výroky některých spolustraníků, které zazněly ve čtvrtek v poslanecké sněmovně při projednávání manželství pro všechny, za necitlivé a zraňující. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se za ně omluvil s tím, že je nebude obhajovat a bude je řešit, píše server Seznam Zprávy.
Zákon o manželství pro všechny ve čtvrtek prošel sněmovnou do druhého čtení. Při dlouhé debatě zazněla řada sporných a necitlivých výroků, a to zejména ze strany KDU-ČSL. Sám předseda se nyní omluvil a uznal, že některé z nich byly nevhodné a zraňující.
„Některé výroky do takové debaty opravdu nepatří. Já bych je nikdy takto nepoužil. Osobně jsem vždy hájil manželství jako svazek muže a ženy a takto ho budu hájit i v budoucnu, ale ne výroky, které mohou zraňovat. To se včera stalo a za to se omlouvám,“ řekl pro Seznam Zprávy ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Lidovecká poslankyně Pavla Golasowská například zpochybňovala, že jsou jinak orientovaní lidé diskriminováni, když nemohou uzavírat manželství. „Často slýcháme argument, že homosexuální páry jsou diskriminovány, protože nemohou uzavřít manželství. Tento argument je nepravdivý,“ řekla s tím, že homosexuálové smějí uzavírat manželství za úplně stejných podmínek jako všichni ostatní. „Každý muž může uzavřít manželství se ženou a každá žena může uzavřít manželství s mužem, a to bez ohledu na sexuální orientaci manželů,“ vysvětlovala ve sněmovně. „Homosexuálním lidem v tomto ohledu nikdo nebrání a mohou tak vstupovat do manželství jako všichni ostatní,“ dodala Golasowská.
Předseda poslaneckého klubu lidovců Aleš Dufek se obává, že pokud se přistoupí na manželství pro homosexuály, nakonec ho „budou chtít všichni, i skupiny osob“, a poslanec Šimon Heller prohlásil, že „u nás na jihu Čech je hovězí vždy hovězí, kuřecí je kuřecí a manželství bude vždycky svazkem muže a ženy“.
„Mám pocit, že se celá LGBTQ+ komunita teď nechává nasvítit reflektory a staví se do role diskriminované skupiny a ohání se rasismem a podobně,“ nechala se slyšet také poslankyně Romana Bělohlávková (KDU-ČSL). „Pepíček přišel domů smutný a babička se ptala: Pepíčku, co se stalo, a on říká babi, jsem kluk? A babička říká, jsi kluk, a on: Jsi si jistá, babi? A babička říká: Jasně. A Pepíček říká: Babi, ale paní učitelka říkala, že jsou holky, co jsou kluci, a kluci, co jsou holky. To je přece špatně,“ vyprávěla.
Proti tvrzení svých kolegů se ohradil jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Cítím, že za některé výroky ‚mých kolegů‘ je potřeba se omluvit. Omlouvám se,“ napsal na twitteru. A přidali se k němu další. Kandidátka do europarlamentu Adéla Chamrádová napsala, že by všichni členové KDU-ČSL měli povinně 100x za sebou napsat, že nemají používat přirovnání, ať si to preventivně zapamatují, přičemž dodala hashtag #notinmyname.
Z přítomných v poslanecké sněmovně měl s vystupováním některých lidovců problém poslanec Michael Kohajda, který jako jediný hlasoval pro propuštění zákona do dalšího čtení a výroky svých kolegů označil za necitlivé s tím, že je bude na klubu řešit.
Bývalý předseda lidoveckého klubu a nový ministr zemědělství Marek Výborný byl z průběhu debaty překvapen. „Před 14 dny byla věcná, bez excesů. Domníval jsem se, že už to ideálně proběhne bez rozpravy. Včera jsem tu nebyl, ale hrozně mě to mrzí,“ reagoval Výborný s tím, že se vždy snažil, aby poslanci vystupovali věcně a slušně.
Čerstvý předseda poslaneckého klubu lidovců Aleš Dufek řekl, že s některými kolegy bude o jejich výrocích mluvit a pokusí se „zchladit emoce“. Za svými vlastními výroky o tom, že hrozí prosazení manželství pro více osob, si ale stojí. „Musím jako právník nastínit obavy, jaký bude další vývoj. Před 15 lety se taky říkalo, že to tím končí, a najednou tady máme tento zákon. A víme, jaký je vývoj v západní Evropě. Tam dochází k uzavírání manželství absurdním způsobem, třeba sami se sebou,“ argumentoval.