Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro deník FORUM 24 řekl, jaké změny by v resortu rád provedl. Rozporuplné pocity má ale z toho, v jaké kondici ministerstvo po odcházející ministryni Janě Maláčové (ČSSD) převezme.
Jako nejzásadnější krok na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se máte stát novým ministrem, považujete zjednodušení systému vyplácení sociálních dávek. Jak to chcete udělat?
Rád bych, aby systém byl klientský, jednoduchý a co nejvíce digitalizován. Tedy, aby klientovi umožňoval velmi rychlou a snadnou orientaci na základě informací o jeho příjmech nebo na jaké formy podpory má a on a jeho rodina nárok. Bylo by skvělé, kdyby tyto věci fungovaly v rámci jednoduché aplikace, nikoliv, že si občan musí přečíst velké množství letáků, brodit se hromadou formulářů, které stejně následně musí úředník přepisovat do počítače.
Rád bych usiloval o to, aby to fungovalo v maximální možné míře a také v rámci digitalizace. Chápu, že lidský element tam musí zůstat, protože ne každý člověk má podmínky k tomu, aby mohl pracovat s mobilem nebo s počítačem.
Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) řekl, že by rád převzal agendu po končícím ministru školství Romanu Plagovi (za ANO). Je tento scénář možný i ve vašem případě?
Já doufám, že budeme schopni se s paní ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) třeba i několikrát setkat, aby mohla říct, co za svého působení na resortu dělala, jaké věci se realizovaly a podobně. Když jsem předával resort svému nástupci, tak jsem k tomu měl připravená malá skripta o osmdesáti stranách, kde jsem vše popsal. Očekával bych, že v podobném duchu se budu schopen o tom bavit i s ministryní Maláčovou.
V jaké kondici vám podle vás předá ministerstvo paní Maláčová?
Z toho mám upřímně docela rozporuplné pocity. Protože resort například v otázce digitalizace za poslední čtyři roky nikterak výrazně nepokročil. Jsou tu také dlouhodobé problémy, které se týkají IT systémů a které budoucí ministerstvo bude muset intenzivně řešit. Teď je tu pouze přechodné řešení, taková drahá náplast pro stát, když to tak řeknu. Za těch několik let, co ministerstvo vedla ČSSD, tak se bohužel kupředu příliš neposunulo. V zásadě vůbec.
Také si myslím, že se nedaří dlouhodobě řešit palčivé problémy, jako je například spolupráce s resortem školství nebo se zdravotnictvím. Sociálně-zdravotní pomezí není příliš dořešené a je tu také celá agenda sociálního bydlení.
Můžete popsat vaše cíle na ministerstvu?
Když to popíšu chronologicky, tak bych byl rád, aby resort fungoval na IT platformě, kterou by vlastnil, nebo bude vlastnit licence a plnohodnotně data. Potom aby se dlouhodobě řešily problémy, které se odkládaly. Je tu pro mě ještě otázka, aby stát uměl nastavit sociálně citlivou politiku, nikoliv socialistickou, která někdy sklouzává k tomu, že se před volbami rozdávají volební dárečky. Jednoduše řečeno, aby ta pomoc byla zacílená adresně.
Myslíte si, že systém pro dávky a zaměstnanost bude dál provozovat společnost OKsystem?
O tom určitou představu mám. Částečně jsem sledoval tu problematiku již v letech 2014 až 2017, kdy ministryně práce a sociálních věcí sedávala po mé pravici a často jsme se o těchto problémech spolu bavili.
Chtěl bych, aby se ta zásadní rozhodnutí v oblasti IT udělala, až do funkce nastoupím a společně s lidmi, kteří budou problematiku IT skutečně znát. Také bych rád spolupracoval s lidmi, kteří nejsou zatížení touto minulostí, a samozřejmě budu žádat, aby se provedl hloubkový audit. Podle toho bych poměrně rychle – v řádech měsíců – chtěl rozhodnout, jakou strategii zvolit.
Už víte, koho byste rád nominoval do pozic náměstků, expertů a poradců?
Já si logicky nějakou představu tvořím. Potkávám se s lidmi, se kterými bych rád spolupracoval, ať interně nebo v režimu externí spolupráce. Jsou tu ale limity, které nám dává například zákon o státní službě.
Řekl jste, že byste rád dokončil důchodovou reformu. Minimální důchod byste chtěl nastavil poměrem k průměrné mzdě. Můžete to upřesnit a je to vůbec reálné?
Během přípravy koaličního programu jsme se o tom, celá koalice SPOLU, bavili. Shodli jsme se na tom, že chceme, aby se stanovila hranice minimálního důchodu. Když jsme o tom hovořili asi před tři čtvrtě rokem, tak jsme se tehdy bavili o částce, která odpovídala hodnotě alespoň deset až deset a půl tisíc korun. Myslím si, že to reálné je. Protože lidé, kteří dnes mají důchod okolo šesti tisíc korun, tak se dostáváme do toho, že stejně systém zatěžují tím, že žádají o jiné typy dávek. Takto by bylo možné peníze naopak ušetřit.
Bylo by dobré, aby se do budoucích výpočtů výše důchodů promítla zásluhovost za výchovu dětí. Bohužel dnes je tomu tak, že maminky, které děti vychovaly, mají nižší důchody než muži. Rádi bychom, aby tu byl společný vyměřovací základ manželů. Často se stává, že muž vydělává víc a maminka je na rodičovské dovolené, během které jí na několik let stojí kariéra a platový růst.
Můžete prozradit, jaký by teď podle vás měl být minimální důchod?
Uvedl jsem částku, o které jsme se bavili před tři čtvrtě rokem. V tento okamžik je tu vývoj inflace a výše průměrné mzdy v České republice, takže tu teď nechci říkat konkrétní částku. Určitě to ale bude částka nad těch deset tisíc korun.