Ministr zemědělství Marian Jurečka sice po vládním odhlasování zavedení elektronické evidence tržeb chválil, jak KDU-ČSL včetně něj zabránila špatně připraveným bodům návrhu zákona, reakce voličů tak jednoznačné nejsou. Naopak veřejnost se proti kontrolnímu mechanismu, který podle všeho bude pouhou šikanou drobných a středních živnostníků, bouří. Kritické názory lidé napsali i na Jurečkův facebookový profil, kde se šéf zemědělství snažil nový zákon hájit.
Jurečka, o kterém se kuloárech tvrdí, že ministru financí Andreji Babišovi jde na ruku, se do propagace EET pustil opravdu zostra. „Každý podnikatel když má tržbu, tak ji má evidovat v účetnictví a tomu, komu poskytuje službu, má vydat daňový doklad a z těchto tržeb má řádně odvádět daně a odvody,“ vyvětlil Jurečka na sociální síti. „Tyto náležitosti finanční úřad při kontrole má kontrolovat. Nyní v EET nechceme nic jiného, než aby finanční úřad měl tyto informace on-line či tam, kde není přístup na internet, se musí odeslat elektronicky do pěti dnů,“ obhajuje kontrolu živnostníků ministr. „11 let jsem byl OSVČ, nevidím na tom nic divného, co je císařovo, dejme císaři, to platí stovky let. Chápu, že ti, co nepodnikali poctivě, dnes křičí. Chceme férové a spravedlivé podnikatelské prostředí,“ obviňuje nepoctivce Jurečka.
Voliči jsou rozzlobení
S jeho názory ovšem ostře nesouhlasí občané, kteří ministrův facebookový profil navštěvují, a dávají mu to hlasitě najevo. „Je úžasné, kam je KDU-ČSL schopná dojít. Další zvyšování byrokratické zátěže, která nemá příkladu v žádné vyspělé zemi,“ myslí si uživatel Dani Kolsky. „Prostě lidi nebudou podnikat v ČR, ale někde jidne. Zhoršujete konkurenceschopnost a vysvětlujete to tím, ze to je férovější a lepší,“ je přesvědčen autor. Podle něj jde o vysvětlení voličům, že lidovcům jde o podporu řetězců. „Věřím, že přesně vaši voliči si tohle uvědomí a spočítají vám to v dalších volbách,“ doufá Kolsky.
O dopadu při následujících volbách je přesvědčen i Pavel Ryšavý. „Pane Jurečka, půjde to na Vaši hlavu také, nepočítejte s 12 procenty, všechny živnostníky (a že jich znám hodně) budu odrazovat od volby stran ve vládní koalici,“ varuje pisatel.
Jiřího Kozáka přístup lidovců také zklamal. „KDU jsem vždy vnímal jako stranu pro všechny koalice. Ale věřil jsem, že má limity, přes které nepůjde (spolupráce s komunisty, omezování svobody a demokracie apod.). Kolaborace s ANO je pro mě ale smutným důkazem, že tyto limity u KDU neexistují,“ kritizuje další člověk, komentující Jurečkovy názory.
Jaké další komentáře si Jurečka musel přečíst na svém facebookovém profilu:
Ondřej Haščák: Taky s tím nemám nejmenší problém, on-line propojení tržeb mi vůbec nevadí. Ja spíš vidím nesmyslnost pro malé firmy v nadměrné administrativě, a to ve vyplňování nesmyslných výkazů o obalech, dále nesmyslného navštěvování sociálky a zdrávky, kvůli různým výkazům. Někdy mi připadá, že mezi těmito institucemi dělám neplaceného pošťáka na úkor podnikání. Rovněž také výkazy pro celní správu, a to i v rámci dovozu z EU, a vypisování položek cel. sazebníku. To vše zabírá spousty času, který bych mohl využít k efektivnějšímu podnikání.
Milan Kachlík: Očekávám pane ministře, že budete stejně důslední a spravedliví při vybírání daní u velkých národních i nadnárodních firem a u bohatých spoluobčanů, kteří tzv. optimalizují daně v daňových rájích po celém světě, a že budete také apelovat na jejich morální povinnost platit daně.
Pavel Ryšavý: Buzerace to bude zcela určitě. Proč se vláda nezabývá tím, že je někdo za názor proti EET šikanován??? To jsou praktiky StB z komunismu. Proč finanční úřad potřebuje informace o každém prdu? Pro koho tyto informace budou? Není to trochu návrat k tomu, aby stát lépe kontroloval občany??? Svoboda je této vládě protivná???
Jan Matějů: Dnes dopoledne jsem vzal děti na zmrzlinu. Po „kostele“ se tam vždycky seběhne dost rodin a je fronta. Napadlo mě, že díky EET bude ta fronta za rok o dost delší. To fakt chceme? Kvůli každé zmrzlině? Za sebe říkám NE.
Petr Bolek: Jo a pokud jste pro rovné podmínky, tak bych tedy prosil opravdu rovné podmínky bez dotací, bez daňových prázdnin, bez pobídek. Tak dalece váš názor na rovnost zřejmě ovšem nedosáhne. Ale tak co už asi tak může člověk čekat od člena kolaborantské partaje.
Tomáš Štambera st.: Zase informace mimo. Přemýšlel někdo z vás tam nahoře, že pouze vytvoříte prostředí pro okamžité předražení nutného vybavení. Že nám nedáte možnost se vybavit a nakoupit odpovídající zařízení.
Jaroslav Marsa: Já jsem podnikal, podařilo se Vám mne urazit. Až budete starší, tak vše, co nyní děláte pane Jurečko, Vám dojde, budete z toho velmi smutný.
David Jeřábek: Tak jo, zaveďte si to, když si myslíte, že to pomůže, i když si tedy myslím, že největší daňové úniky tady určitě nemají na svědomí živnostníci. Nicméně, co se stane, když se zjistí, že to nijak výběr daní nezměnilo? Uznáte chybu a zrušíte to? Silně pochybuji. Další věc, budete nějak kompenzovat podnikatelům výdaje na zavedení této technologie? Člověku přijde, že taky chcete, už aby ,,paraziti“ zmizeli. U mě teda určitě NE a KDU-ČSL už také NE.
Pavel Vavřín: Pro ty, kteří mají živnostenský list jen jako drobný přivýdělek, to bude snadno likvidační. Studenti, ze kterých by časem mohli být regulérní živnostníci, kvůli nákladům a byrokracii podnikat vůbec nezačnou. Že ministr Jurečka naprosto ignoruje miniaturní podnikání „na přilepšenou“, vůbec nepřekvapí – paní, které byrokracie zabránila vyrábět v malém marmelády, radil, aby si požádala o dotaci. Stát ekonomiku nejlépe podpoří tak, že jí nebude házet klacky pod nohy. Místo toho ministr vyrábí „třídního nepřítele“ a hájí velkého bratra.
Helena Naňáková: Dovolím si vyslovit hned několik otázek – a to, proč jsou drobní živnostníci zatěžováni stále novými a novými povinnostmi, ale nechráněni před nepoctivci? Proč je automaticky předpokládáno, že člověk, který vznese nesouhlas se zavedením EET, je ten „nepoctivý podnikatel“? Obávám se, že takové výroky mohou jen podporovat předsudky veřejnosti vůči podnikatelům, což je často zřejmé z internetových diskuzí. Proč musí podnikatelé odvádět daně i za neproplacené faktury (např. ve stavebnictví) bez toho, že by viděli peníze, a to i u státních zakázek či velkých firem?