Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří, že příští vláda koaliční důchodovou reformu v dalším volebním období nezruší. V neděli to řekl v pořadu Partie na CNN Prima News. Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová vládní reformu penzí označila za „pseudoreformu“. Sněmovna minulý týden nejtěsnější většinou 76 ze 150 přítomných poslanců ukončila obecnou debatu o vládní reformě penzí, jak to žádala koalice.
„S tímhle vědomím já to nedělám,“ odpověděl ministr Jurečka na otázku, zda jeho reformu penzí případná příští vláda okamžitě nezruší, jelikož opozice současný návrh kritizuje.
Připomněl také slovenskou debatu o důchodové reformě. „Já si pamatuji velmi vyhrocené debaty na Slovensku, když končila vláda Mikuláše Dzurindy a nastupovala první Ficova vláda. Ten také postavil celou kampaň na tom, jak ty reformy zruší, ale v okamžiku, kdy se do vlády dostal, nezrušil z reforem vůbec nic, protože věděl, že ve své podstatě byly nutné a podstatné,“ prohlásil Jurečka v nedělním diskuzním pořadu.
„Myslím si, že i paní předsedkyně Schillerová o těch věcech, jako je třeba posunutí hranice věku odchodu do důchodu, hovořila velmi podobně,“ dodal s tím, že věří tomu, že „v tento okamžik je to předmětem politického soupeření, ale není moc jiných možností, jak tohle složité téma udělat“.
Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová však označila plánované vládní změny v systému penzí za „pseudoreformu“. „Otázkou je, zda někdo ještě nějakou reformu udělá. Reforma se měla udělat v době, kdy tady vládly vlády ODS, tam se to prostě promeškalo. Já jsem celou dobu byla skeptická k tomu, jak se připravuje tato pseudoreforma,“ ohradila se v Partii na CNN Prima News.
Sněmovna už minulý pátek nejtěsnější většinou 76 ze 150 přítomných poslanců ukončila obecnou debatu o vládní reformě penzí, jak to žádala koalice. Návrh na opětovné projednání předlohy ve sněmovním sociálním výboru odmítla.
Poslanci ANO a SPD v převážně obstrukčních projevech během rozpravy opakovali, že vládní návrh není reformou, ale pouze parametrickými změnami důchodového systému, které poškodí jak současné, tak budoucí penzisty. Podle Okamury je to „prachsprostá zlodějna“ a současná vláda by měla skončit.
Opoziční poslanci s poukazem na chystané úpravy koaličních poslanců zpochybňovali, že vládní předloha vychází z kvalifikovaných odhadů vývoje populace a důchodového systému. Podle nich nerespektuje věk dožití ve zdraví ani schopnosti lidí v předdůchodovém věku pracovat. Podle novely a jejích úprav by se měl věk odchodu do důchodu postupně navyšovat ze současných 65 na 67 let, opozice chce tento růst zrušit.
Hnutí ANO opakovaně tvrdí, že pokud se po volbách v roce 2025 dostane opět k moci, vládní reformu penzí zruší. „Co nám předkládáte, není žádná reforma,“ odmítl návrh pětikoalice už dříve bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). „Není to nic jiného než prachsprosté snižování valorizace a zvyšování věku odchodu do důchodu,“ prohlásil ve sněmovně. „Pokud se vrátíme do vlády, chceme to vrátit a přes 65 let odchodu do důchodu nejede vlak,“ dodal kategoricky předseda ANO.