Širší vedení KDU-ČSL na úterním jednání celostátního výboru podrželo předsedu strany a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Ten nabídl svoji rezignaci v souvislosti s večírkem na ministerstvu a jeho špatnou komunikací během střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Širší vedení lidovců na svém jednání v úterý večer usnesení, ve kterém Jurečku podrželo. S ohledem na důvěryhodnost KDU-ČSL i vládní koalice Celostátní výbor KDU-ČSL přijalo usnesení. Celostátní výbor v něm konstatuje, že předseda a vicepremiér Marian Jurečka chyboval, když neukončil včas vánoční setkání zaměstnanců MPSV, stejně jako chyboval v následné komunikaci směrem k médiím a veřejnosti.
Širší vedení lidovců v něm vyjádřilo i pochopení pro negativní reakce těch, kterých se tragické události na FF UK osobně dotkly a omlouvá se za necitlivý kontext všech okolností daného setkání. S respektem k dosavadní práci Mariana Jurečky ale i přes chybu nenavrhuje přistoupit k personální změně ve vládě ani ve vedení strany.
Jurečka na zasedání popsal dění během odpoledne a večera 21. prosince i vývoj svých reakcí v následujících dvou týdnech. „Omlouvám se, že jsem rozhodnutí špatně vyhodnotil, zároveň jsem udělal chyby v komunikaci vůči médiím i veřejnosti,“ řekl novinářům po jeho skončení.
Jurečka na vedení strany nabídl k dispozici jak funkci předsedy KDU-ČSL, tak funkci ministra práce a sociálních věcí. Spolustraníkům na jednání vysvětlil kritizovaný večírek i špatnou komunikaci. Na tiskové konferenci po jednání se za událost opět omluvil. Podle místopředsedy strany Jana Bartoška podpořilo usnesení v tajném hlasování 25 ze 30členného výboru.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že zvažuje rezignaci kvůli večírku na ministerstvu během střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v neděli v České televizi. Rezignaci vicepremiér a předseda lidovců nabídl i premiérovi Petru Fialovi (ODS).
„Za poslední měsíce jsem uvažoval o rezignaci. Včera (v sobotu, pozn. red.) jsem premiérovi řekl, že jsem připraven nabídnout rezignaci, to samé řeknu i u nás na celostátním výboru. Zvažuji to, není mi to jedno. Chápu, že jsem to neudělal správně,“ řekl v České televizi ministr práce a sociálních věcí. Celostátní výbor lidovců byl původně naplánovaný na konec ledna. Kvůli Jurečkově kauze se ale uskutečnil už v úterý.
Rezignaci už ministr zvažoval i v souvislosti s hladovkou Jiřího Gruntoráda před Úřadem vlády. Nyní předseda lidovců čelí tlaku poté, co se údajně vrátil po jednání vlády k tragédii na univerzitě v Praze na vánoční večírek na ministerstvu. Opozice Mariana Jurečku vyzývá, aby na svůj post rezignoval, premiéra Fialu zase k tomu, aby ministra z funkce odvolal.
Večírek Jurečkův plánoval několik měsíců a skončil prý se začátkem mimořádného jednání vlády – v devět hodin večer. Podle webů Extra.cz a iDnes.cz se však konal ještě okolo půlnoci. „V 17:03 přišla SMS, že se svolává mimořádná vláda v devět večer. V 18:26 jsem si ji přečetl, odpovídal jsem na ni. Chybou bylo, že jsem okamžitě neukončil vánoční večírek. Končil mým odchodem na jednání vlády, končila živá hudba a občerstvení. Těch 400 lidí, kteří tam byli do té doby, se rozešlo,“ popsal Jurečka v neděli v Otázkách Václava Moravce.
Na ministerstvo se prý po jednání vlády vrátil tak, jak to dělá normálně. „Zůstalo tam pár pracovníků a já jsem tam zůstal s nimi. Za celou komunikaci se omlouvám a štve mě, že jsem to nezhodnotil lépe. Nikdy jsem neřekl něco, co by nebyla pravda,“ dodal v diskuzním pořadu.
Chybu udělal Jurečka i podle předsedy vlády Petra Fialy. „To, že řekl, že je to chyba, je dobře, protože to chyba je,“ dodal předseda vlády. „Ta událost byla pro všechny obrovským šokem. Někdo to prostě nevyhodnotil dobře. Je to chyba a je zbytečné chodit kolem horké kaše. Je namístě omluva. Pan vicepremiér je si toho vědom,“ doplnil v neděli v Partii na CNN Prima News premiér.
Od prosince roku 2021 je Jurečka místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí ve Fialově vládě. V letech 2014 až 2017 byl ministrem zemědělství v Sobotkově vládě, od prosince 2021 do ledna 2022 pověřeným ministrem zemědělství a od listopadu 2022 do března 2023 pověřeným ministrem životního prostředí.
Od ledna 2020 je předsedou KDU-ČSL, předtím v letech 2010 až 2019 byl místopředsedou strany, od října 2013 je poslancem. V letech 2012 až 2015 a opět 2016 až 2022 byl zastupitelem Olomouckého kraje.