Vláda přichází s opatřeními, která mají reagovat na zdražování. Sérii návrhů, které pojmenovala Deštník proti drahotě, však na první pohled lze vnímat jako další přilévání oleje do inflačního ohně. Finanční prostředky vynaložené na kompenzace jsou ale oproti dřívějším příspěvkům Babišovy vlády vysvětlitelné. Vinou vysoké inflace, na kterou má vliv konflikt na území Ukrajiny, se spousta domácností dostává do krizového období. Nemohou za to jen zvyšující se ceny potravin, ale hlavně energií, což se projevuje na provozu domácností.
Dávka 5000 Kč na každé dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu Kč se stala žhavým tématem. Ve společnosti se pro tuto jednorázovou pomoc užívá název Jurečkovné. Terčem kritiky se stala nedostatečná promyšlenost tohoto opatření. Dávku lze hodnotit jako velmi plošnou a ne zcela účinnou, protože přerozdělování peněz funguje v praxi tak, že rodina s příjmem do 1 milionu korun, která má dítě studující na střední škole a dosáhlo 18. roku života, nemá na příspěvek nárok.
V této modelové rodině může žít matka samoživitelka a dítě. Oproti tomu máme rodinu, kde pracují oba rodiče, pobírají průměrný roční plat, tudíž se řadí do skupiny s příjmem do zmíněné výše a jejich dítě může navštěvovat identickou střední školu, avšak je o rok mladší, tudíž rodina má na příspěvek nárok. Z uvedeného příkladu vyvstává nepřeberné množství otázek, přičemž jednou z nich je i samotná logika opatření.
Ze strukturálních důvodů lze tento krok vlády hodnotit pouze jako populismus a zbytečné roztáčení inflační spirály. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prohlásil, že lidé starší 18 let si mohou peníze ke studiu přivydělat, což ovšem ne vždy platí, vezmeme-li v potaz náročnost studia na některých středních a vysokých školách.
Čerpání (ne)zvýšeného rodičovského příspěvku
Další opatření, které má pomoci rodinám s dětmi, je možnost čerpat rodičovský příspěvek až do výše 13 000 Kč měsíčně. Na tomto opatření je zajímavé, že povoluje čerpat vyšší měsíční sumu, avšak celková částka, která může být vyčerpána, zůstává nezměněna. Je to jedno z mála opatření, které nezpůsobí proinflační tlak.
Zkrácené úvazky
Podpora zkrácených a flexibilních úvazků bude určitě vítána u aktivnějších rodičů, kteří jen nečekají na dávku podpory od státu a vydají se do dalšího zaměstnání. Z návrhu, který je zveřejněn na webové stránce destnikprotidrahote.cz, bohužel konkrétnější fakta nevyplývají. Věřme tedy, že se novely zákonů obsahující zkrácené a flexibilní úvazky nezaseknou v prvním čtení v poslanecké sněmovně.
Dětské skupiny
Návrh o vyčlenění financí na vznik dětských skupin je v kontextu dnešní doby sice proinflační, ale poměrně dobře cílený. Rozšíření dětských skupin pomůže právě pracujícím rodičům ke zvládání mimořádné situace, proto lze návrh hodnotit velmi kladně.
Sociální dávky pro nejchudší
Životní a existenční minimum se dle vládního návrhu zvýšilo o 10 %. Ke zvýšení však došlo již 1. dubna, tedy v den, kdy přestalo platit rozpočtové provizorium. Otázkou zůstává, zda-li vláda hodlá životní a existenční minimum dále zvyšovat, nebo se jednalo pouze o svezení se na vlně povinné valorizace, která musí přijít v okamžiku, kdy inflace přesáhne 5 %. Od zvýšení právě těchto dávek se odvíjí zvyšování dávek jiného charakteru, což jsou například příspěvky na dítě.
Valorizace slevy na poplatníka
Valorizace slevy na poplatníka byla v předvolebním programu kandidujících stran poměrně častým úkazem. Stát si sice uzavírá cestu k dalším příjmům, ale toto opatření určitě pomůže rodičům, kteří si budou muset pro zvládnutí aktuální situace hledat nový zdroj přivýdělku.
Podnikatelé
Program pro OSVČ, malé a střední podniky se nese v duchu zaručení státu za půjčky podnikatelů. Firmy, které si musí půjčovat na pokrytí provozních nákladů, jako jsou energie, by se daly nazvat těmi, jež jsou již v posledním tažení. Stát chce tyto subjekty udržovat nad vodou pomocí svého návrhu v podobě záruky na úvěr. Ta by měla být platná po dobu dvou let a do výše až 80 % z úvěru o maximálním objemu 2 milionů korun.
Národní rozvojová banka ve spolupráci s vládou bude na svých pobočkách schvalovat krytí úvěrů na energie za předpokladu, že tato položka činí více než 10 % provozních nákladů společnosti. Pro čerpání platí výše zmíněné podmínky. Stát si je zřejmě vědom i platební schopnosti takových žadatelů, když se rozhodl nabízet i možnost proplácet příspěvek v případě platební neschopnosti v období záruky. Jedná se o příspěvek do výše 4,5 % p.a. na zaručený úvěr, maximální hodnota je však stanovena na 800 000 korun. Na tomto opatření nezbohatnou podnikatelé, ale banky a vznikne zde velké množství špatně finančně fungujících podnikatelských subjektů.
Bude deštník fungovat?
Některé návrhy v této sekci vládního deštníku jsou skutečně nepodařené. Mezi ně se rozhodně řadí vlajková loď pomoci rodinám v čele s neustále skloňovaným příspěvkem 5000 Kč na dítě. Abych vládu pouze nekritizoval, je nutné podotknout, že snaha o zlepšení životní úrovně nechybí. Pokud se některé návrhy nezaseknou v poslanecké sněmovně, pak lze konstatovat, že by se v určitých oblastech mohlo lidem opět lépe dýchat.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda — největší ekonomická soutěž v České republice.