Předseda lidovců Marian Jurečka v rozhovoru pro Deník N celkem nepřekvapivě označil téma manželství pro všechny za zásadní pro KDU-ČSL. Faktem je, že se k věci postavil poněkud nešikovně, a téma vzbudilo vlnu reakcí, často rozhořčených. Pravda je ovšem taková, že tuto vlnu vidí jen velice malá skupina lidí, a to zejména uživatelů sociální sítě twitter. Nutno říci, že tamní názory jsou natolik okrajové a odtrženost od každodenní reality tak velká, že je již teď jasné, že se ve skutečnosti jedná o bouři ve sklenici vody.
Tak předně – smršť odsudků ukazuje naprostou ignoranci k odlišným názorům. Jak je patrné z celého rozhovoru (který je dobré si poslechnout, a ne zběsile sdílet titulek), Jurečka připouští nutné změny v občanském zákoníku tak, aby i stejnopohlavní páry měly svá práva. Jde tu o výraz manželství, to je to hlavní, co lidovci řeší. A zastupují tím názory své voličské skupiny, která ovšem nebydlí na pražské Letné, ale nejčastěji na jižní Moravě. Tak to je. Pokud to někomu vadí, logicky volí někoho jiného. Myslet si, že každý musí být zastáncem manželství pro všechny, není výraz pokroku, ale drzosti. Ale o tom tato debata není.
Jurečka na své odpovědi nešel právě šikovně. Nejprve v interview skutečně hovoří o pojistce, kterou budou lidovci požadovat, protože manželství pro všechny odmítají. Poté však od slova pojistka ustupuje a nakonec zdůrazňuje nutnost o věci jednat. Takových témat bude v případné pětičlenné koalici jistě celá řada, pro KDU-ČSL je zásadní právě tohle, na tom není vůbec nic divného. Jedničku z politické komunikace by šéf lidovců v žádném případě nedostal.
Člověk by očekával, že zkušený politik bude k některým tématům přistupovat obezřetněji ve chvíli, kdy se dostane k něčemu, co je zásadní pro médium, s nímž hovoří – a kde je jasné, že jeho názor je opačný. Nejde o to chovat se jako současný premiér a každému říkat něco jiného, přesto zopakovat podobná slova v Blesku nebo v regionálním tisku by mělo dopad na úplně jinou cílovou skupinu, než je tomu v levicovém Deníku N, který často nastoluje témata právě pro twitterovou bublinu.
Nejproblematičtější část Jurečkova vyjádření se týká toho, že by kvůli manželství pro všechny nemusela vzniknout vládní koalice, případně by v případě prohlasování daného zákona z vůle lidovců padla. Je nepřijatelné, aby jedno, pro většinu lidí naprosto marginální téma, jakkoli ohrožovalo spojení demokratických stran, které před sebou mají daleko větší a vážnější úkol.
O den později Jurečka své vyjádření korigoval a sdělil, že by v této otázce každý poslanec měl hlasovat podle svého uvážení tak, jak to deklaruje koalice SPOLU. To je správně a věc je tím vyřešená. Marian Jurečka už určitě ví, že není na místě zpochybňovat povolební koalici, kterou voliči očekávají. Ale kritici názoru předsedy KDU-ČSL by si měli uvědomit, že twitter není skutečný svět. A že manželství pro všechny není žádný diktát doby, ale věc hodnot a přesvědčení každého z nás. A na různost těchto hodnot snad ještě máme právo.