Andrej Babiš tvrdí, že se proti němu postavila jednotná fronta ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP09. Reaguje tak na skutečnost, že všechny demokratické strany deklarovaly ochotu podpořit návrh poslance z TOP09 Martina Plíška, který by omezil střet zájmů a získávání veřejných zakázek u členů vlády.
Prezident Miloš Zeman a Babišův očividný spojenec se proti tomuto návrhu postavil s tím, že jde o tzv. „Lex Babiš“, neboli zákon, který by parlament přijal jen kvůli jedné konkrétní osobě. Kritici Andreje Babiše ovšem proti tomu namítají, že zde ještě nikdy nebyla překročena přirozená pravidla účasti na demokratickém vládnutí, jako právě v případě Andreje Babiše.
Andrej Babiš však již zároveň ukázal cestu, jak by takový zákon obešel. Prostě by se kvůli němu oženil se svojí vlastní partnerkou, která již sice dávno přijala jeho jméno, ale stále spolu nejsou sezdaní. Babiš si ji zřejmě nevzal právě proto, aby chránil svůj majetek. Nyní by tedy Monika Babišová naopak mohla posloužit k tomu, aby si svůj majetek naopak zachoval pod svojí přímou kontrolou a zároveň by mohl vykonávat veřejnou funkci.
Andrej Babiš doslova řekl: „Možná požádám Moniku o ruku a potom na ni převedu firmu.“ Prý mu nevadí, když by byl přijat zákon, který by jej donutil vzdát se přímé kontroly nad Agrofertem. Babiš také vyhrožuje, že taková koalice, která mu problematizuje život, nemá pro něj smysl.
„Mrzí mě ale, že koalice se přidala k opozici a vytvořila jednu frontu proti našemu hnutí. Doteď to nevadilo ani ČSSD, ani KDU-ČSL. Teď vystupují jako jedna strana. Nechci opustit koalici. Ale jsem v šoku, jak se naši koaliční partneři chovají,“ řekl Babiš. A dodává: „Jsem podle nich chyba v systému. Nechci s nimi dělat ty jejich kšefty.“
[ctete]48183[/ctete]
Sněmovna bude tento týden diskutovat o omezení Babišova podnikání
Sněmovna má tento týden ve třetím čtení rozhodovat o zákonu o veřejných zakázkách. Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přitom přišel s pozměňujícím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. To by se dotklo i Babiše. Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře hovoří i sociální demokraté.
To u Babiše vzbuzuje nevoli. „Tak zaprvé, tenhle návrh nic neřeší a dělá z lidí jen blázny! Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, ze mu nepatří!“ uvedl Babiš v narážce na dřívějšího ministra dopravy a současného ministra zemědělství.
„Zadruhé, pokud tenhle zákon projde s hlasy členů vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě,“ napsal také ministr financí. Situaci prý bude řešit, až skutečně nastane.
Po příchodu do Sněmovny Babiš svá vyjádření o koalici částečně mírnil. „Nechci opustit koalici, jsem jen v šoku, jak se naši partneři chovají. Je zajímavé, že dva roky to nevadilo ČSSD ani KDU-ČSL, a teď mám pocit vždycky na vládě, že je to jedna strana,“ řekl novinářům.
Koaliční partneři hnutí ANO hovoří o podpoře návrhům opoziční TOP 09 na omezení účasti vlastníků firem ve vládě. Kvůli možnému střetu s evropským právem chtějí ale ještě před pátečním projednáváním nového zákona o veřejných zakázkách sociální demokraté jednat o pozměňovacím návrhu poslance TOP 09 Martina Plíška, podle kterého se nebudou moct o veřejné zakázky hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) dnes upozornila, že návrh je ve střetu s evropským právem. ČSSD proto svůj postoj bude ještě zvažovat.
[ctete]49112[/ctete]
V případě návrhu na omezení pro účast ve vládě pro konflikt zájmů sociální demokraté iniciativu podpořit chtějí. Zákon poslanci ale teprve budou projednávat ve druhém čtení.
Koaliční lidovci podporují návrh, který by v zákoně o střetu zájmů zavedl pravidlo, že ministři nesmějí být tzv. ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv. Zbývá totiž dořešit například případnou účinnost změn, tedy zda by předpis platil už v tomto volebním období, nebo až pro příští kabinet. „Naši podporu tento návrh má, budeme diskutovat, jak by měl nakonec vypadat,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Babiš je vlastníkem skupiny Agrofert a často jeho směrem míří kritika ohledně údajného střetu zájmů. Bělobrádek (KDU-ČSL) ale odmítá, že by návrh měl mířit jen na Babiše. „Lidí, kteří podnikají, je v Parlamentu více, není to namířeno na konkrétní osobu,“ řekl dnes novinářům ve Sněmovně. O návrhu jsou lidovci připraveni diskutovat na plénu Sněmovny.
Pokud hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je podle Babiše otázka, jestli má současná koalice další smysl. „Pokud tenhle zákon projde s hlasy členů vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě,“ napsal ministr financí. Situaci prý bude řešit, až skutečně nastane.
Až bude známa finální podoba předpisu, připravena podpořit ho je i ODS. „Jsme obecně proti zákonům šitým na míru, ale jsme v mimořádné situaci a za této situace je nutné hledat i nestandardní řešení,“ uvedl k Plíškově návrhu šéf opoziční ODS Petr Fiala.
Jestli podle něj ČSSD a KDU-ČSL přemýšlejí o podpoře návrhu vážně, tak musejí něco udělat. „U slov nemůže zůstat, musí se přejít k nějakým činům,“ uvedl s tím, že dosud se koaliční partneři Babišova ANO v tisku jen obvykle vymezují.
Šéf poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že Plíškovy návrhy mají donutit další demokratické strany, aby problém střetu zájmů řešily. „Je nám líto, že k těmto návrhům se skepticky nebo vůbec nevyjadřují nevládní iniciativy, které se před dvěma lety podílely na přerýsování české politické scény, a dnes jim tento megastřet nevadí,“ řekl Laudát.
„Protievropský návrh“ omezit konflikt zájmů
V případě schválení předpisů se Babiš poradí o dalším postupu s právníky. „Musí analyzovat, zda mi není upíráno základní právo tady vůbec existovat. Když mi bude upíráno právo, abych žil, samozřejmě se budu bránit,“ řekl. V žertu také zmínil, že by se mohl oženit s partnerkou, aby na ni převedl firmu, nebo napsat závěť.
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) varovala před možnými kroky ze strany Evropské unie, pokud by pozměňovací návrh zákona o veřejných zakázkách prošel. „Pokud tento pozměňovací návrh projde, a my jsme si to ověřovali na pracovní úrovni u Evropské komise, tak můžeme očekávat žalobu Evropské komise,“ řekla dnes novinářům. Plíškův návrh je podle ní protievropský.
Glosa editora Svobodného fóra:
Situace se snadno vyřeší tím, když si Andrej Babiš vezme za ženu Moniku Babišovou. Křetínského deník Blesk už dávno píše o tom, že „Andrej chystá veselku“ a nepokrytě této lásce fandí. Miliardový majetek zůstane v rodině a pan Babiš se bude moci nadále věnovat obětavé práci pro obyčejné lidi, jako je on sám. A protože se tím zachrání i naše současná dělná koalice, tak je třeba zvážit, zda by se nemělo vlastně jednat o státní svatbu. Na lafetě děla.