Takzvaná válka s koronavirem mutuje snad ještě rychleji, než se to povede čínskému viru. Už začíná mít příznaky křížové války. Po modlícím se premiérovi začala k modlitbám vyzývat i ministryně financí. Tedy k „motlitbám“, jak píše. Zřejmě specifikum duchovních aktivit v Agrofertu.
Duchovní řádění spirituálních samouků nemá hranic. Vzhledem k tomu, že v karanténě je i primas český, nikdo to nekontroluje už ani podle představ o duchovnu z dob mezi světovými válkami.
Ministryně financí Alena Schillerová nám v neděli na svém Facebooku napsala:
„Nedělní podvečer je časem zklidnění 🙏 😇 A v této nelehké době by to mělo platit více než kdy dřív. Pojďme tedy všichni zklidnit svou mysl, ať už v motlitbách, ve vzpomínkách na své blízké nebo třeba jen s oblíbenou knihou. Jedině tak budeme moci s chladnou hlavou čelit novým zkouškám. Musíme věřit, že toto pro nás všechny těžké období brzy překonáme ❤.“
Jak přišla ministryně na to, že je v karanténě nedělní podvečer „časem zklidnění“, to netušíme. Ono když lidé sedí doma v karanténě, tak je jeden den jako druhý a zklidňovat se musíme průběžně. Povyrazit se můžeme krátkou cestou ven, kde se můžeme aspoň lehce bavit bojovkou, jestli policie nezjistí, že v uzavřeném autě řídíme bez roušky.
Četba oblíbené knihy je dobrý nápad. Vzhledem ke změně situace se může zábavnou četbou stát i kniha neoblíbená, třeba dílko Marka Prchala s názvem „O čem sním, když…“ vydané pod pseudonymem Andrej Babiš. Samospádem historie se teď přenesla do žánru sci-fi, protože prachy začaly docházet už před virem a teď nebudou vůbec.
Na modlitby a „motlitby“ jsou teď odkázáni i zdravotníci a klienti v domovech pro seniory, protože se zdá, že nějak do geniálních plánů války s virem nebyli moc zahrnuti, leda jako povolené ztráty. Touha po duchovnu se ještě vystupňuje, když čteme, jak Španělsko vrací zdravotní pomůcky do Číny, protože se zjistilo, že jsou k ničemu. Jestli půjde španělská vláda na letištní plochu mávat letadlu s pomůckami na rozloučenou, jako se u nás koupené čínské pomůcky vítaly, jako kdyby přiletěl Brežněv, to netušíme. Nizozemská vláda nařídila stažení 600 000 respirátorů z Číny. Testy u nich potvrdily, že nesplňují deklarovanou třídu ochrany FFP2, tedy druhý nejvyšší stupeň ochrany.
Dne 27. 3. jsme tu psali: „Osmdesát procent dodaného ruského materiálu je buď úplně k ničemu, anebo má pro Itálii jen omezený přínos. Je to zkrátka jen o málo víc než pouhá zástěrka, cituje italský list La Stampa svůj nejmenovaný zdroj. Ruské zásoby podle něj tvoří především dezinfekční vybavení, polní laboratoř pro sterilizaci a úkony chemické prevence a podobné vybavení. Zdroje La Stampy si stěžují na to, že Putin svou humanitární dodávkou opatřenou samolepkami s nápisem ‚Od Ruska s láskou‘ jen využívá geopolitické a diplomatické příležitosti, zatímco italský premiér Giuseppe Conte tuto pomoc přijal jen proto, aby udržel dobré vztahy s Moskvou.“
Tolik poznámka pro tzv. vlastence k nezištné pomoci od soudruhů z Číny a Ruska.
Na „motlení“ a jiné tlení se budeme moci spolehnout v situaci, kdy jsou zavřené hranice a nikdo se nenamáhá aspoň zdvořilostně říci, že budou někdy otevřeny. Právo opustit svou zemi a zase se do ní vrátit je uvedeno v paktech o lidských právech, co jsme podepsali. Že do země v době pandemie někoho nepustíme, se dá pochopit. Že z ní nikdo nesmí ven, a to ani do zemí, které nejsou uzavřené, se vysvětluje těžko. Přitom pohled na vládu, jejíž ministři se před lidmi přou na Twitteru o to, kdo někam zašantročil zdravotní pomůcky, přímo vyzývá k tomu, aby kdo může, zmizel co nejrychleji. Každý nemůže, někteří ale mohou, jen se to teď nesmí.
Zprávy o tom, že by se snad něco dělalo blbě, se k prostému lidu v potřebné míře nedostanou, když na televizi Prima spolu „duel“ vedou ministři Babišovy vlády a existenci opozice tam jaksi nezaznamenali a když média s dosahem tři a půl milionu čtenářů koupil Agrofert, co prý nepatří panu trestně stíhanému premiérovi Babišovi. Ministr vnitra Jan Hamáček, který by měl vést krizový štáb a nevede, protože se to panu premiérovi nelíbilo, zase vysvětluje, že se tu nedělá žádné PR Číně. Ještě že nám to řekl. Provozování cargo kultu na letišti, jak to trefně nazval sinolog Martin Hála, vzbuzuje jiný dojem. Hamáček za to předního odborníka na Čínu veřejně na Twitteru označil za „blba“. Čím je Jaroslav Tvrdík, který se na čínských kejklech u nás podílí, jistě nezištně, to nesdělil.
Pokud by někdo ale neměl přívalu duchovna ze Strakovky dost, může posloužit ještě státní úředník Jiří Ovčáček. S odvoláním na papeže (už se tomu velikánovi taky plete, čí je vlastně mluvčí) nám v neděli sdělil: „Jsme povoláni odstranit kameny ze všeho, co zavání smrtí: např. častá přetvářka v životě víry je smrt; destruktivní kritika druhých je smrt; urážka a pomluva je smrt; marginalizace chudého je smrt. Pán od nás žádá, abychom tyto kameny ze srdce odstranili.“
Tak Pán možná žádá tohle. My ale nejsme Pán, tak dotyčné vyzýváme, aby toho rouhání už nechali a při nejbližší možné příležitosti zmizeli.