V roce 2014 zavedla ruská vláda sankce proti některým zemědělským produktům z členských států EU. Evropa měla být potrestána. Zatím ale byli víc potrestáni Rusové. Tedy jistě ne ti, kteří si na svých „dačách“ konzumují lahůdky z celého světa. Ani o české pivo, jehož bojkot teď někteří v Rusku navrhují, by přední činitelé Putinova režimu nepřišli a nenastala by žízeň.
Někdy si umí poradit i běžní spotřebitelé. Jak píše web Euvsdisinfo.eu, španělská šunka jamón, italské prosciutto a camembert z Francie se staly předmětem pašování, vytouženými dárky od zahraničních cestovatelů. Byla zavedena aplikace pro chytré telefony, která spojovala cestovatele ze zahraničí s Rusy lačnícími po sýru brie. Celníci povolili návštěvníkům ze zahraničí až pět kilogramů lahůdek.
„Nyní by ruské chuťové buňky mohly přijít o další evropskou lahůdku: české pivo. Člen strany Jednotné Rusko Sultan Chamzajev navrhuje, že zarazit příliv piva z České republiky by bylo prospěšné jak z politického, tak ze zdravotního hlediska. Pan Chamzajev je také lídrem hnutí Střízlivé Rusko a jím navrhované opatření by přimělo Čechy i Rusy ke střízlivosti,“ sděluje Euvsdisinfo.
„Ročně se v Rusku spotřebuje asi osm miliard litrů piva. Určité procento z toho je české. Musíme jim to zakázat, ať si ho vypijí sami. Pak by se mohli probudit, zamyslet se a napravit se.“
Rusko je největším trhem pro české pivo mimo EU. V roce 2019 vyvezla Česká republika podle Českého statistického úřadu do Ruska 390 hektolitrů piva; o 5 procent více než v roce 2018. Přesto je ruská žízeň po českém pivu ve srovnání se Slovenskem (1407 hektolitrů) nebo Německem (1060 hektolitrů) trpasličí.
Rusko je pro EU důležitým obchodním partnerem; po Švýcarsku pátým největším. Současný sankční režim ovlivnil obchod mezi Ruskem a EU; prokremelské dezinformační kanály opakují, že sankce poškodily více EU než Rusko, zatímco skutečná čísla ukazují opak. Článek ve vědeckém časopise Post-Soviet Affairs dochází k závěru:
„Z údajů na trhu vyplývá, že sankce měly podstatný vliv na zvýšení úrokových sazeb, a my jsme ukázali, že tento vývoj se shoduje se zvýšeným dluhovým zatížením ruského federálního rozpočtu. V tomto ohledu sankce omezily fiskální prostor Ruska a omezily svobodu jednání ruské vlády.“
Zákaz českého piva ze strany Ruska by samozřejmě poškodil české pivovary. A ruské milovníky piva. A ruskou ekonomiku. Stručně řečeno, prohra na obou stranách.
„Diskuse kolem návrhu pana Chamzajeva bude pokračovat. Odpůrci tohoto kroku zdůrazňují, že zastavení dovozu poškodí ruské podnikatele. Jiní upozorňují, že většina českého piva na ruském trhu je ve skutečnosti vyráběna licenčně pivovary v Rusku. Tvrdí vlastenci se hrdě staví na stranu sultána Chamzajeva a prohlašují, že ruská značka Baltika není v žádném případě horší než české žluté pivo kontaminované vlivem NATO. Jenže ruskou Baltiku, jak všichni vědí, vlastní a vyrábí dánský Carlsberg.“
Kreml mezitím otcovsky naznačuje, že když nebudeme zlobit, tak na nás budou zase hodní.
„Rusko je připraveno postupně obnovit činnost diplomatických misí, pokud v České republice zvítězí rozum. V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. ‚Pevně doufám, že se naši čeští kolegové přece jen vzpamatují a podívají se na výsledky toho, co dělali. Pokud zvítězí rozum, jsme připraveni obnovit, byť postupně, ale obnovit podmínky pro normální fungování diplomatických misí,‘ řekl. Podle ministra má však Rusko své pojetí toho, jak budovat další vztahy s Českou republikou. ‚Nebudeme se nikomu podbízet,‘ řekl Lavrov.“
Tak to je dobře. Vidět ministra Lavrova, jak se podbízí, to by byl nezvyklý a jistě ne hezký pohled. Takovou oběť od něj nemůžeme chtít.