Úspěšné odrazování „konkurentů“, jako je Rusko a Čína, od agresivních kroků nevyžaduje navýšení velikosti jaderného arzenálu Spojených států, řekl v pátek poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Na setkání washingtonské organizace Arms Control Association také uvedl, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena je otevřená diskusím o kontrole jaderných zbraní s Moskvou i s Pekingem.
Vyjádření přišlo den poté, co USA oznámily omezení sdílení dat o svém arzenálu s Ruskem. Jednalo se o další reakci na počínání Moskvy, která v únoru oznámila, že pozastavuje účast na rusko-americké dohodě Nový START, v níž se obě strany zavázaly omezit počty svých jaderných zbraní a nosičů. Rusko i USA přitom ujišťují, že se těmito limity budou nadále řídit.
„Spojené státy nepotřebují navýšit své jaderné síly na úroveň převyšující součet všech našich konkurentů, aby je mohly úspěšně odstrašovat,“ citovala Sullivana agentura Reuters. Bidenův poradce také nabídl Rusku dialog o novém rámci kontroly jaderných zbraní, který by nahradil Nový START po vypršení platnosti úmluvy v roce 2026.
Sullivan hovořil rovněž o Číně, jejíž zásoba jaderných zbraní podle Washingtonu narůstá. Experti odhadují, že Peking disponuje asi 410 hlavicemi. Podle zprávy amerického ministerstva obrany zveřejněné na konci loňského roku by jich Peking do roku 2035 mohl mít až 1500, což by ovšem stále byla méně než polovina stávajícího počtu USA a Ruska.
Jakákoli jednání s Ruskem o režimu po roce 2026 musí brát v potaz vývoj čínského arzenálu, řekl Sullivan podle agentury AFP. Bidenova administrativa podle něj dala Číně jasně najevo, že „je připravena hovořit, když budete vy připraveni hovořit“. Sullivan dodal, že USA zatím nevidí ochotu Pekingu „oddělit strategickou stabilitu od širších otázek (vzájemných) vztahů“.