Dvacet let trvající mise v Afghánistánu se zhroutila během jediného dne. Ozbrojenci radikálního islamistického hnutí Tálibán v neděli vtrhli do hlavního města Kábulu a zmocnili se vlády v zemi. Pro britský list The Guardian vypověděla vysokoškolská studentka, která podle svých slov kolem sebe vidí „vystrašené tváře žen a ošklivé tváře mužů, kteří nenávidí ženy“. Ačkoli mluvčí hluboce konzervativního Tálibánu tvrdí, že militantní skupina bude „respektovat jejich práva“, afghánské ženy se bojí o svůj život.
Poté, co do čtyř a půl milionového hlavního města Afghánistánu – Kábulu – vtrhlo radikální islamistické hnutí Tálibán, zavládla panika. Na poslední chvíli se snažily uprchnout tisíce lidí. Velké zděšení zavládlo mezi tamními ženami, které se nyní bojí o svůj další osud – vážně hrozí, že se již nebudou moci vzdělávat nebo chodit volně po ulici.
Podle úřadu OSN pro uprchlíky opustilo své domovy od konce května téměř 250 000 Afghánců v obavách, že Tálibán znovu zavede svůj přísný a nemilosrdný výklad islámu, který eliminuje práva žen. Osmdesát procent vysídlených osob tvoří ženy a děti.
Tálibán v zemi vládl pět let až do invaze vedené Spojenými státy v roce 2001. Během těchto pěti let zakazovala fundamentalistická skupina dívkám vzdělání, ženám právo pracovat a nedovolila jim ani cestovat mimo domov bez doprovodu mužského příbuzného. Tálibán prováděl veřejné popravy, usekával ruce zlodějům, kamenoval ženy obviněné z cizoložství a tvrdě trestal ty, které se jakkoli vymykaly jeho konvencím.
Kábulské ženy se proto obávaly nejhoršího. Když Tálibán vstoupil do města, snažily se schovat do bezpečí. Jedna z nich pro britský deník The Guardian popsala svůj strach z toho, že příznivci Tálibánu budou bít ženy, které nemají burku.
Nechtěl je přepravit ani řidič autobusu, protože se bál. Sestra této vysokoškolské studentky prý musela běžet přes kus města, aby se dostala domů. Ve svém zaměstnání jen stihla zaklapnout notebook a rozloučit se s kolegy. „Věděla jsem, že je to poslední den mé práce,“ popsala.
Spolu s ostatními sestrami musí tajit, že získaly tituly na dvou nejlepších afghánských univerzitách. „Mám pocit, že se už nemohu smát nahlas, nemohu poslouchat své oblíbené písničky, nemohu se setkávat se svými přáteli v naší oblíbené kavárně, nemohu nosit své oblíbené žluté šaty nebo růžovou rtěnku. A už nemůžu chodit do práce nebo dokončit vysokoškolský titul, na kterém jsem pracovala roky,“ podotýká.
Výlohu salonu krásy, kam chodila na manikúru a která byla dosud vyzdobena fotografiemi dívek, přes noc někdo vybílil.
Kabul. pic.twitter.com/RyZcA7pktj
— Lotfullah Najafizada (@LNajafizada) August 15, 2021
Kábulská dívka kolem sebe prý viděla „vyděšené a ustrašené tváře žen a ošklivé obličeje mužů, kteří nenávidí ženy a kteří nemají rádi, když se ženy vzdělávají, pracují a jsou svobodné“.
O život se bojí například také rozvedené ženy, těch se totiž v hluboce konzervativní zemi zřeknou jejich vlastní rodiny. Ztrácí většinu svých práv a nemají se kde oficiálně skrýt. „Jsme velmi znepokojené nucenými sňatky ze strany Tálibánu. Pokud si pro nás takto přijdou, raději skoncujeme se svým životem. Bude to pro nás jediná možnost,“ řekla jiná žena, kterou zavrhla celá rodina kvůli rozvodu.