Podle listu The Wall Street Journal, který se odvolává na dokumenty, spolupracovníci čečenského vůdce Ramzana Kadyrova odvážejí z železáren a oceláren Iljič v okupovaném Mariupolu zařízení, kovy a vedlejší hutní produkty. Závod ovládá Kadyrovův poradce Vachit Geremejev, bratr čečenského senátora Sulejmana Geremejeva.
Než došlo v únoru 2022 k invazi ruských vojsk na Ukrajinu, tak daňové odvody kombinátu Iljič a z Azovstalu zajišťovaly třetinu rozpočtu Mariupolu. Azovstal byl při obsazování města ruskou armádou zničen a bylo rozhodnuto ho neobnovovat.
„V březnu 2024 okupační úřady informovaly o odvozu 130 tisíc tun vedlejších železných produktů v potenciální hodnotě 16 milionů dolarů. Bývalý vlastník závodu, společnost Metinvest, tvrdil, že po ruském záboru města byla odstraněna i výrobní linka za 220 milionů dolarů, instalovaná krátce před válkou,“ píše Meduza.io.
Moskevský obchodník v září 2022 koupil ze závodu ocelové výrobky v hodnotě 380 tisíc dolarů a další ruské společnosti ze závodu odvezly kontejnery a uhlí. V lednu 2023 byly ze závodu vyvezeny kovy v hodnotě 50 tisíc dolarů do Uzbekistánu.
Novaja gazeta Evropa informovala, že Vachit Geremejev a jeho jednotky jsou v Mariupolu rozmístěny od června 2022, ale bojových akcí se neúčastní. Oficiálně je jejich úkolem střežit kombinát Iljič a Azovstal, ale ve skutečnosti, tvrdily noviny, „Geremejev a jeho muži kontrolují nelegální obchod se šrotem a barevnými kovy, které se získávají v důsledku barbarského rabování těchto největších továren v regionu“.
Krádeže ukrajinského majetku ruskými ozbrojenými silami a orgány jsou jedním z charakteristických rysů války na Ukrajině. Zemi postihly krádeže obilí na okupovaných územích Ukrajiny, kde se zemědělci stávali oběťmi nájezdnických konfiskací. Okupanti je nutili prodávat jejich produkty za nízké ceny nebo odevzdávat zisky ruské armádě, bezpečnostním složkám nebo proruským zmocněncům.
Okupanti ukradli i památky z desítek ukrajinských muzeí. V Chersonu, Mariupolu, Melitopolu a Kachovce podle ukrajinských úřadů ruská vojska vyrabovala nebo poškodila více než 30 muzeí. Z těchto měst byl zatím osvobozen pouze Cherson. (Při ústupu z Chersonu ukradli vojáci ruských ozbrojených sil kromě cenností i mývala ze zoo.) Ruští vojáci se obohacují i individuálně a symbolem se staly odvezené pračky i záchodové mísy. V duchu vzpomínek na Velkou vlasteneckou válku mnozí považují zcizené věci za trofeje.