Úterý 21. června je 173. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 193 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 2000 (35,6 stupně C) a nejnižší v roce 1915 (6,3 stupně C).
Svátek má Alois. Toto jméno se nejčastěji vykládá jako obměna francouzského jména Louis, což je obdoba jména německého původu Ludvík, které znamená „slavný boj(ovník)“. Vzniklo patrně ze starofrancouzského spojení á Lois – „Ludvíkův (syn nebo přívrženec)“. K jeho známým nositelům patří hokejový trenér Hadamczik, herec Švehlík nebo výtvarník a spisovatel Mikulka.
* * *
Hudebník, skladatel a textař Jan P. Muchow, který 21. června oslaví 45. narozeniny, patří k nejúspěšnějším skladatelům filmové hudby současnosti v Česku. Kromě toho spolu s herečkou Kateřinou Winterovou tvoří vůdčí duo úspěšné skupiny The Ecstasy of Saint Theresa, hraje se skupinou Umakart, působí jako producent a také je příležitostným hercem.
Jan Peter Muchow pochází z východoněmeckého Rathenowu. V Praze vystudoval strojní průmyslovku, ale to se již naplno věnoval hudbě. Je autorem hudby k filmům Davida Ondříčka i mnoha dalších tvůrců. Za filmovou hudbu již získal čtyři České lvy (Jedna ruka netleská, Grandhotel, Ve stínu, Krásno). Věnuje se též scénické hudbě (Sen noci svatojánské, Mechanický pomeranč). V kapelách hraje na kytaru a klávesové nástroje a především se na jejich repertoáru podílí jako skladatel a producent. Zahrál si i v několika filmech, velkou příležitost mu dal již v roce 1996 David Ondříček ve filmu Šeptej.
* * *
Před 25 lety, 21. června 1991, opustil československé území poslední transport se sovětskými vojáky a technikou. Tímto krokem byl ukončen 23 let trvající „dočasný“ pobyt sovětské armády na území Československa. V dalších dnech následoval podpis protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk a 27. června republiku opustil i poslední sovětský voják, tehdejší velitel generál Eduard Vorobjov.
Po listopadu 1989 byl jedním z prvních požadavků veřejnosti právě odchod sovětských vojsk z Československa (tehdejší ČSFR). Na území republiky byl kontingent sovětské armády umístěn po okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Jednotky z Maďarska, Bulharska, Polska i bývalé NDR tehdy československé území opustily, sovětští vojáci však zůstali a jejich pobyt byl v říjnu 1968 „legalizován“ smlouvou o dočasném pobytu sovětských vojsk.
Brzy po listopadu 1989 se rozběhla jednání, která měla tento stav změnit. Již 26. února 1990 byla během návštěvy prezidenta Václava Havla v Moskvě podepsána dohoda o odchodu sovětských vojsk z území Československa. Odsun svými podpisy stvrdili ministři zahraničních věcí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze a bděla nad ním k tomu zřízená parlamentní komise v čele s Michaelem Kocábem. Do konce června 1991 bylo z československého území staženo 73.500 sovětských vojáků, 39.921 jejich rodinných příslušníků, 1220 tanků, 2505 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 175 vrtulníků, 103 letadel a 94.824 tun veškeré munice.
* * *
Básník Petr Kabeš, od jehož narození uplyne 21. června 75 let, byl autorem obrazné poezie, která s oblibou využívala nejrůznějších symbolů a pracovala s nevšedními jazykovými postupy a prostředky. Byl znám také díky své činnosti v disentu, podepsal například Chartu 77 a podílel se na redigování samizdatových titulů.
Petr Kabeš se narodil v Pardubicích v rodině bankovního úředníka. Vystudoval vysokou školu ekonomickou a pracoval v Institutu pro technické a ekonomické informace. Jeho literární dráha začala počátkem 60. let, kdy vydal svou první básnickou sbírku Čáry na dlani. Od roku 1966 řídil literární měsíčník Sešity, který byl v roce 1969 úředně zastaven. Zveřejňoval překlady francouzské a německé poezie a psal verše pro děti. V roce 1970 byl za údajné uveřejnění pornografie trestně stíhán, stíhání však bylo zastaveno.
V období normalizace, kdy měl zákaz publikovat, pracoval Kabeš například jako plavčík, výčepní, noční hlídač, pozorovatel počasí, stavební dělník a studnař. Mimo jiné se podílel na vzniku Slovníku českých spisovatelů, který vyšel v Torontu v roce 1982.
Za sbírku Pěší věc získal v roce 1995 Cenu Jaroslava Seiferta, kterou uděluje Nadace Charty 77. V roce 2003 byl oceněn Státní cenou za literaturu za knihu Těžítka, ta těžítka.
Zemřel 9. července 2005.
* * *
Koncert bratří Nedvědů na pražském Strahově se stal legendou. Málokterý z českých hudebníků či kapel si totiž může dovolit uspořádat koncert návštěvou srovnatelný s projekty světových rockových hvězd. Folkovým písničkářům Janu a Františkovi Nedvědovým se to podařilo před 20 lety, 21. června 1996.
Koncert pořádaný u příležitosti padesátin Jana Nedvěda přilákal na strahovský stadion přes 60.000 lidí (podle některých zdrojů přes 70.000). Podobné množství fanoušků od té doby z českých skupin dokázali přilákat jen členové rockové kapely Kabát na své pražské vystoupení v roce 2009. Megakoncert na Strahově byl přehlídkou domácích folkových a country skupin a vrcholem bylo právě vystoupení bratří Nedvědů.
Sourozenci Jan a František Nedvědovi založili jako trampové z Luk pod Medníkem začátkem 70. let skupinu Toronto, která se přejmenovala na Brontosaury a získala si oblibu široké veřejnosti. Oba byli také od poloviny 70. let 13 let členy Spirituál kvintetu. V roce 1985 vydali slavné album Na kameni kámen. Od roku 1988 se začal Jan Nedvěd prezentovat i samostatně. V roce 1997 se sourozenci rozešli a hráli si každý po svém, poté se opět dali dohromady, nyní však již takřka nevystupují. K jejich nejúspěšnějším skladbám patří již zlidovělé hity jako Růže z papíru, Stánky či Tulácký ráno.
* * *
Narozeniny slaví:
spisovatelka a scenáristka Markéta Zinnerová (1942)
íránská právnička, nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová (1947)
ekonomka Marie Bohatá (1948)
britský spisovatel Ian McEwan (1948)
hudební skladatel Daniel Fikejz (1954)
hudební kritik a publicista Jan Rejžek (1954)
francouzský fotbalista, trenér a manažer Michel Platini (1955)
animátor a režisér Jan Pinkava (1963)
zpěvák skupiny Kabát Josef Vojtek (1965)
americká režisérka a scenáristka Lana Wachowskiová (do roku 2012 Larry Wachowski) (1965)
americký podnikatel, zakladatel internetové aukční síně eBay Pierre Omidyar (1967)
hudební skladatel Jan P. Muchow (1971)
americká herečka Juliette Lewisová (1973)
britský princ William, vévoda z Cambridge (1982)