Středa 25. května je 146. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 220 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1847 (30,8 stupně C) a nejnižší v roce 1795 (3,4 stupně C).
Svátek má Viola. Je to jméno latinského původu, které znamená „fialka“. K jeho známým nositelkám patří herečka Zinková nebo moderátorka Ottová.
Katolický kalendář připomíná sv. Urbana, patrona vinařů a bednářů.
Pranostika:
Když na Urbana prší, bude mnoho myší.
Význámné události:
Legendární český oštěpař Jan Železný svým hodem na mítinku Olympijský den v německé Jeně 25. května 1996 vstoupil do atletické historie. Jeho oštěp letěl do vzdálenosti 98 metrů a 48 centimetrů a tento výkon dodnes kraluje oštěpařským tabulkám.
Trojnásobný olympijský vítěz ten den překonal svůj vlastní nejlepší světový výkon ze srpna 1993 ze Sheffieldu o neuvěřitelných 282 centimetrů. Do čela tabulek světových rekordů se zapsal už pošesté; poprvé se mu to podařilo v květnu 1987 na závodech v Nitře.
Sám Železný tehdy rozhodně nepředpokládal, že se jeho úspěšný hod udrží v čele tabulek tak dlouho: „Ideální pokus to rozhodně nebyl, zejména jsem dostatečně nezapojil záda, ale pomohl mi rychlý povrch rozběžiště, příznivý vítr a dobrá forma, kterou jsem cítil. Ke stometrové hranici chybělo více techniky, ale věřím, že i tato meta brzy padne,“ svěřil se tehdy staronový rekordman. Realita je však jiná. Od té doby se žádný z oštěpařů, ani sám trojnásobný olympijský vítěz, nepřiblížil k této rekordní hranici.
Před pěti lety, 25. května 2011, uvedla slavná americká moderátorka Oprah Winfreyová po více než čtvrtstoletí naposledy svou talk show. Ve svém pořadu otevírala témata, která byla až dosud zcela tabu, jako byly incest, znásilnění, sexuální zneužívání anebo deprese. Za 25 let vysílání se její show stala místem, kde se objevovali nejprominentnější celebrity a politici. Kdo ze slavných v Americe v show nebyl, jakoby neexistoval.
Oprah Winfreyová se narodila 29. ledna 1954 a ve svých 19 letech se stala nejmladší a také první černošskou ženou, která četla zprávy v nashvillské televizní stanici. Na univerzitě vystudovala obory jazyk a komunikace a dramatické umění. V lednu 1984 začala moderovat chicagskou talk show AM Chicago, kterou již během jednoho roku proměnila v nejsledovanější pořad ve městě. Pod novým názvem The Oprah Winfrey Show se pak 8. září 1986 začal vysílat po celých Spojených státech a brzy se stal velmi úspěšným.
Kromě diváků jej záhy začaly vyhledávat i celebrity. K Winfreyové, která je navíc populárnější než řada z nich, mají důvěru a často jí svěřují exkluzivní informace. Herec Tom Cruise v jejím pořadu například v roce 2005 velmi nadšeným způsobem, který byl později často parodován, mluvil o své lásce k mnohem mladší herečce Katie Holmesové. Zpěvák Michael Jackson zase v její talk show v roce 1993 odhalil, že trpí nemocí způsobující blednutí jeho pokožky.
V současné době Winfreyová provozuje kabelovou síť OWN, kterou vytvořila v rámci společného podniku s Discovery Communications.
Jméno psychologa a bojovníka proti alkoholové závislosti Jaroslava Skály se v uplynulých desetiletích stalo legendou nejen mezi jeho pacienty a odborníky. Skála, který se narodil 25. května 1916, stál téměř pětatřicet let v čele známé protialkoholní léčebny v pražské Apolinářské ulici a do historie se zapsal i založením první záchytné stanice na světě.
Jaroslav Skála ovlivnil generace lékařů, psychiatrů a psychoterapeutů. Zaváděl nové způsoby terapie a proslul svými nekompromisními nároky na pacienty. Vždy kladl velký důraz na dodržování režimu, neboť závislost je podle něj kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti.
Sám abstinoval od roku 1951, kdy jej jednou ráno po předchozím večírku upozornila dlouholetá spolupracovnice a posléze i životní partnerka Arnoštka Maťová, že je cítit alkoholem a že by to mohlo pacientům vadit. Od té chvíle s alkoholem skončil a později přestal i kouřit. Zemřel v listopadu 2007 ve věku 91 let.
Před 55 lety vytyčil americký prezident John Fitzgerald Kennedy pro svou zemi velký cíl. Ve svém památném projevu 25. května 1961 vyhlásil program Apollo, jehož výsledkem mělo být přistání Američanů na Měsíci. „Jsem přesvědčen, že tento národ si může stanovit za cíl vyslat člověka na povrch Měsíce a dopravit jej bezpečně zpět na Zemi dříve, než uplyne toto desetiletí,“ řekl tehdy Kennedy.
Američtí vědci a technici přitom v té době doháněli náskok Sovětského svazu, který v dubnu 1961 vyslal do vesmíru prvního člověka – kosmonauta Jurije Gagarina. Projekt Apollo realizovaný Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) stál kolem 25 miliard dolarů a zaměstnával 400.000 lidí. Hned na počátku ho postihlo neštěstí. Apollo 1 bylo zničeno požárem ještě na rampě, zahynuli tři astronauti. Několik následujících letů proto bylo bezpilotních.
Ale již po osmi letech z floridského Mysu Canaveral odstartovala posádka kosmické lodi Apollo 11, jež se nesmazatelně zapsala do dějin dobývání vesmíru. Trojice astronautů – Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins – se vydala k Měsíci a 21. července 1969 na měsíční povrch vstoupila poprvé lidská noha.
Nakonec se v letech 1969 až 1972 na Měsíc podíval tucet astronautů a projekt Apollo zůstává dodnes jedním z největších úspěchů amerického vesmírného programu.
Narozeniny slaví:
americký fyzik, nositel Nobelovy ceny za fyziku Jack Steinberger (1921)
ruský kosmonaut Georgij Grečko (1931)
britský herec sir Ian McKellen (1939)
filmový a televizní dokumentarista Rudolf Adler (1941)
německý hudebník, lídr skupiny Scorpions Klaus Meine (1948)
herečka Eliška Balzerová (1949)
hudební skladatel Otomar Kvěch (1950)
argentinský fotbalista a trenér Daniel Passarella (1953)
hudební skladatel, malíř a pedagog Vladimír Franz (1959)
americký herec Mike Myers (1963)
americká herečka Anne Hecheová (1969)