Čtvrtek 26. května je 147. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 219 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1868 (31,6 stupně C) a nejnižší v roce 1867 (2,2 stupně C).
Svátek má Filip. Je to jméno řeckého původu, které znamená „milovník koní“. K jeho známým nositelům patří režisér Renč, herec Blažek či fotograf Singer.
Katolický kalendář připomíná sv. Filipa Neriho.
Pranostika:
Na svatého Filipa, tráva již rozkvítá.
* * *
Historik, politik a vůdčí osobnost českého národního obrození František Palacký, který zemřel před 140 lety, 26. května 1876, je považován za zakladatele českého moderního dějepisectví. Byl členem a sekretářem Královské společnosti nauk, zasloužil se o založení Matice české a Českého zemského archívu. Za své zásluhy byl později nazýván „otcem národa“.
František Palacký se narodil 14. června 1798 v Hodslavicích na Moravě. Jeho nejvýznamnějším historickým dílem jsou Dějiny národu českého v Čechách i v Moravě, na nichž začal pracovat v roce 1830. První svazek rozsáhlého díla, které Palacký dokončil krátce před svou smrtí, vyšel v roce 1848. V pěti svazcích Palacký zmapoval české dějiny od mytických dob do ruku 1526, kdy na český trůn nastoupili Habsburkové. Hlavní důraz kladl na dobu husitskou, v níž viděl vrcholnou epochu českých dějin.
Jeho knihy jsou ceněny a vydávány dodnes, byť odborníci poukazují na to, že Palacký byl příliš ovlivněn obrozenectvím, dějiny mnohdy idealizoval, jeho poznatky jsou již překonány a názory na některé události a skutečnosti se již výrazně změnily.
* * *
Před 100 lety, 26. května 1916, měla v Národním divadle v Praze premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa. Spolu se Smetanovou Prodanou nevěstou a Dvořákovou Rusalkou dnes patří mezi nejoblíbenější česká díla světového operního repertoáru. O to pozoruhodnější je, že pražské Národní divadlo kdysi odmítalo Její pastorkyni uvést.
Její pastorkyňa vznikla původně jako divadelní hra, jejíž autorkou byla spisovatelka Gabriela Preissová. Námětem díla jsou mezilidské vztahy uvnitř uzavřené vesnické komunity. Život všem na očích, spojený s nutností zachovat si tvář, vede ženu Kostelničku až k tajné vraždě nemanželského dítěte její nevlastní dcery Jenůfy.
Realistické drama ze slováckého venkova nezaznamenalo u publika velký úspěch. Zaujalo ale Leoše Janáčka, jenž Preissovou požádal o možnost námět zhudebnit. Spisovatelka zpočátku nesouhlasila, nakonec se ale dala přesvědčit. Janáček dal příběhu podobu opery o třech dějstvích, přičemž libretu ponechal původní formu prozaického textu.
Po dokončení opery ji Janáček nabídl Národnímu divadlu v Praze. Vedení „zlaté kapličky“ však dílo odmítlo. Podle jedné verze ho považovalo za neproveditelné, podle jiné byla důvodem animozita mezi Janáčkem a dirigentem Karlem Kovařovicem. Někteří hudební historici zase tvrdí, že se Její pastorkyňa stala obětí ideologických bojů uvnitř tehdejší pražské umělecké komunity.
Tak či onak, Její pastorkyňa měla premiéru v lednu 1904 v Brně. Teprve o 12 let později zažil Janáček satisfakci v podobě uvedení svého díla v pražském Národním divadle. Odtud se jeho opera vydala do světa, přičemž sklidila úspěch mimo jiné ve Vídni, v Německu i v New Yorku. Dnes patří Její pastorkyňa k repertoáru mnoha světových operních domů.
* * *
Padesáté narozeniny oslaví 26. května 2016 britská herečka Helena Bonhamová Carterová. Pochází z aristokratické rodiny a mezi její předky patří jeden z britských ministerských předsedů Herbert Henry Asquith.
Bonhamová Carterová ztvárnila v úspěšném filmu Králova řeč královninu matku a manželku jejího otce krále Jiřího VI. bojujícího ve filmu s řečovou vadou. V kategorii vedlejší role byla nominována na Oscara. V prosinci 2011 jí britská královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria.
Její první filmová role byla ve filmu Lady Jane (1984), zahrála si také ve snímku Klub rváčů (1999), Harry Potter a Fénixův řád (2007) nebo v několika snímcích režiséra Tima Burtona, se kterým třináct let tvořila pár a má s ním dvě děti. V roce 2014 se Carterová a Burton rozešli.
* * *
Před 10 lety, 26. května 2006, byla slavnostně otevřena nová stanice pražského metra na lince A Depo Hostivař. Je umístěna na hranici katastrů Strašnic, Hostivaře a Štěrbohol v hale depa Hostivař a je konečnou stanicí linky A.
Výstavba stanice byla zahájena v červenci 2004, celkové náklady na výstavbu včetně nového autobusového terminálu a záchytného parkoviště byly zhruba 1,3 miliardy korun, z toho samotná stanice metra stála 860 milionů korun.
Stanice je v průmyslové zóně u Černokostelecké ulice. Kritici poukazovali na nevhodné umístění stanice, které je v nepříliš obydlené oblasti. Významná je zejména v tom, že dopravně odlehčila hustě obydlené oblasti kolem stanice Skalka, kde byla do té doby konečná. Slouží zejména k přestupu mezi metrem a autobusovými linkami do Dolních Měcholup a Uhříněvsi.
* * *
Před 120 lety, 26. května 1896, byl poprvé zveřejněn Dow-Jonesův index (Dow Jones Industrial Average; DJIA). Je nejrozšířenějším a nejznámějším světovým burzovním indexem. Počítá se každý den podle kurzů akcií 30 vybraných podniků a společností (blue chips) jako například Boeing, Coca-Cola, General Motors, Hewlett-Packard, McDonald’s, Microsoft, IBM, Pfizer, Procter & Gamble, Wal-Mart nebo Walt Disney. Vybrané firmy představují asi pětinu tržní kapitalizace všech amerických společností a asi čtvrtinu kapitalizace Newyorské akciové burzy (NYSE).
DJIA je pojmenován podle amerického novináře a zakladatele listu Wall Street Journal Charlese Dowa a statistika Edwarda Jonese, kteří v roce 1882 založili společnost Dow Jones and Company vydávající finanční bulletiny. Index původně zahrnoval pouze 12 akcií včetně společnosti General Electric, která se jako jediná v tomto indexu nachází dodnes. V roce 1916 byl DJIA rozšířen na 20 akcií a v roce 1928 na 30 akcií.
Význam indexu je celosvětový, považuje se za ukazatel stavu světové ekonomiky, protože na wallstreetskou burzu připadá asi polovina světového burzovního obratu. Aby pokryl americkou ekonomiku jako celek, pokrývá všechny sektory kromě odvětví veřejných služeb a dopravy. Index je však kritizován některými investory jako sporné kritérium pro konkrétní investiční rozhodnutí.
DJIA je propočítáván jako cenově vážený index, takže jeho hodnotu ovlivňuje pouze cena akcií. V prosinci 2014 poprvé v historii překonal hranici 18.000 bodů.
* * *
Narozeniny slaví:
tanečník, choreograf a pedagog Miroslav Kůra (1924)
novinářka Lída Rakušanová (1947)
britský politik a novinář Michael Portillo (1953)
britský spisovatel Alan Hollinghurst (1954)
americký zpěvák a kytarista Lenny Kravitz (1964)
britská herečka Helena Bonhamová Carterová (1966)
herec a moderátor Martin Zounar (1967)
dánský korunní princ Frederik (1968)
americký herec, scénárista a animátor Matt Stone (1971)
mezzosopranistka Magdalena Kožená (1973)
italský fotbalista Luca Toni (1977)