Pátek 27. května je 148. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 218 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1868 (31 stupňů C) a nejnižší v roce 1836 (4,1 stupně C).
Svátek má Valdemar. Je to staré německé jméno, které znamená „slavný, mocný vládce“. K jeho známým nositelům patřil zpěvák Waldemar Matuška.
Pranostika:
Co červ v máji nesní, to sud na podzim polkne.
* * *
Před patnácti lety, 27. května 2001, překonal Roman Šebrle na mítinku v rakouském Götzisu jako první desetibojař na světě devítitisícovou hranici a díky zisku 9026 bodů vystřídal v čele světových tabulek svého tréninkového partnera Tomáše Dvořáka. Překonal ho až v červnu 2012 americký desetibojař Ashton Eaton ziskem 9039 bodů, který ještě vylepšil v srpnu 2015 výkonem 9045 bodů.
„Věděl jsem o formě a chtěl ji prodat. Nezávodil jsem se soupeři, jen sám se sebou,“ prohlásil po rekordním zápisu šestadvacetiletý Šebrle. „Nikdy jsem to nepřiznal, ale závod jsem měl rozpočítaný na 9000 bodů. Po prvním dnu jsem pochyboval a po tyči nevěřil vůbec. Vidina 9000 bodů mě ale dohnala k obrovskému osobáku na patnáctistovce,“ dodal pozdější olympijský vítěz a mistr světa i Evropy.
Poslední cenný kov přidal do své sbírky po třetím místě na halovém ME 2011 v Paříži, o rok později na ME v Helsinkách skončil šestý. Svůj poslední desetiboj na OH v Londýně 2012 kvůli bolavé patě nedokončil. Kariéru ukončil v červnu 2013, nyní se věnuje moderování zpravodajské relace na Primě a golfu.
* * *
Padesátiny slaví 27. května slavný britský šéfkuchař Heston Blumenthal. Často bývá označovaný za „kulinářského alchymistu“, s oblibou vytváří nezvyklé kombinace, jako je třeba zmrzlina ze slaniny s vejci či šnečí kaše. Stál u zrodu takzvané molekulární gastronomie, jež spojuje moderní vaření s vědou. Je kuchařem-samoukem, který se specializuje na ultra pomalou přípravu jídel v mírnější teplotě, jež ponechává potravě větší šťavnatost a čerstvost. Též rád zkoumá všechny smyslové aspekty jídla včetně zvukového.
Blumenthalova kniha Hledání dokonalosti a stejnojmenný televizní pořad z něj učinily kultovní postavu. V roce 2006 obdržel od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria.
Je majitelem restaurace The Fat Duck, která je ověnčená třemi michelinskými hvězdičkami. Blumenthal dále vlastní restaurace Dinner v Londýně a dvě restaurace ve vesnici Bray v hrabství Berkshire.
* * *
Před 80 lety, 27. května 1936, přistál první letoun na novém letišti v Ostravě-Hrabůvce. Jednalo se o dvojplošník firmy Baťa. Letiště se postupem času rozšířilo na plochu o velikosti 40 hektarů, v průběhu 40. a 50. let mělo mj. šest hangárů, z toho dva plachtařské, kancelář a čekárnu v domku a sloužilo pro potřeby Československých státních aerolinií (ČSA) i Vítkovických železáren.
V srpnu 1947 zasáhl letiště požár, celková škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun. V červenci 1957 na letišti přistála delegace se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem. V říjnu 1959 zahájilo provoz nové letiště v Mošnově a provoz na letišti v Hrabůvce byl ukončen. Dodnes se na místě zachoval jeden z hangárů.
* * *
Před 80 lety, 27. května 1936, se s velkou slávou vydala na svou první plavbu jedna z největších, nejpřepychovějších, nejrychlejších, nejbezpečnějších a nejspolehlivějších dopravních lodí oné doby Queen Mary. Měla 311 metrů na délku, 36 metrů na šířku, výtlak přes 81.000 tun, dvanáct palub a pojmenována byla po manželce tehdejšího britského krále Jiřího V. a babičce současné britské panovnice Alžběty II.
Na svou první plavbu se Queen Mary vydala z jihoanglického Southamptonu do New Yorku. Jejím operačním prostorem se pak stal především Atlantský oceán, který do září 1967, kdy byla z aktivní služby vyřazena, přeplula tisíckrát. Mohla přepravit až 2139 cestujících, o které se starala posádka čítající 1101 členů. Od své tradiční trasy mezi Evropou a Amerikou se poprvé odchýlila až za druhé světové války, kdy byla zrekvírována a po demontáži luxusního vybavení sloužila k přepravě vojáků (najednou jich dokázala přepravit až 15.000).
Queen Mary se natolik proslavila, že když byla její životnost u konce, neskončila stejně jako řada jejích kolegyň ve šrotu. Od prosince 1967 kotví v kalifornském Long Beach, kde slouží jako luxusní hotel, restaurace a muzeum.
* * *
Narozeniny slaví:
britský herec Christopher Lee (1922)
americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, nositel Nobelovy ceny za mír (1923)
herec Luděk Sobota (1943)
italský režisér Giuseppe Tornatore (1956)
švýcarská sjezdařka Maria Walliserová (1963)
australský tenista Pat Cash (1965)
anglický fotbalista Paul Gascoigne (1967)
britský herec Joseph Fiennes (1970)
italský cyklista Michele Bartoli (1970)
britský herec Paul Bettany (1971)
britský kuchař a kulinářský odborník Jamie Oliver (1975)
rychlobruslařka Martina Sáblíková (1987)