
chybně přemalovaná je část ciferníku orloje ukazující astronomické děje FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Pondělí 6. června je 158. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 208 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1998 (34,0 stupně C) a nejnižší v roce 1962 (3,6 stupně C).
Svátek má Norbert. Je to staré německé jméno, které se vykládá jako „na severu slavný (zářící), slavný seveřan“, popřípadě „severní zář“. K jeho známým nositelům patří herec Lichý, jmenovali se tak i spisovatel Frýd nebo operní režisér Snítil.
Pranostika:
O svatém Norbertu chladna jdou ke čertu.
* * *
Vynikající černošský zpěvák, pianista a skladatel Billy Preston, který zemřel před deseti lety, 6. června 2006, spolupracoval v 70. letech i se slavnými Beatles. Na jejich posledních albech je doprovázel na klávesy a často byl nazýván „pátým Broukem.“
Kromě toho Preston složil řadu hitů, například Outta Space či Nothing From Nothing. Vedle Beatles hrával tento ceněný doprovodný muzikant například také s Rolling Stones, Barbrou Streisandovou i řadou dalších. Absolvoval koncertní turné s Ericem Claptonem a zahrál si také na živém albu Ringa Starra a jeho All-Starr Bandu z roku 1990.
Preston, ve své době nepřehlédnutelný i díky ohromnému „afru“, které nosil na hlavě, se léta potýkal s ledvinovými problémy, v roce 2002 podstoupil transplantaci. Ledviny však přestaly fungovat a hudebník byl od té doby trvale na dialýze. V listopadu 2005 upadl do kómatu, ze kterého se již neprobral. Dožil se pouhých 59 let.
* * *
Švýcarský filosof a psychiatr Carl Gustav Jung, který zemřel před 55 lety, 6. června 1961, je pokládán za zakladatele analytické psychologie a dlouho se o něm mluvilo jako o nástupci Sigmunda Freuda. Se svým učitelem se ale později rozešel a vypracoval vlastní velmi komplexní systém, v němž se nebál propojit vědecké poznatky s duchovními praxemi Východu i Západu.
Jung se narodil 26. července 1875 v Kesswilu u Bodamského jezera. Pocházel z rodiny, která plodila vesměs kazatele nebo lékaře. Po dlouhém váhání se rozhodl pro studium medicíny a teprve na jeho sklonku objevil psychiatrii, která mu učarovala. Praxi zahájil v ústavu pro duševně choré poblíž Curychu, kde začal rozvíjet výzkum slovních asociací. V roce 1906 na toto téma publikoval knihu, díky níž se blízce spřátelil s otcem psychoanalýzy Sigmundem Freudem.
S jeho učením se však po několikaleté intenzivní spolupráci rozešel, nesouhlasil zejména s jeho teorií o výhradní sexuální motivaci lidského konání. Jung vystavěl vlastní psychologický systém, v němž rozdělil duši na vědomí, osobní nevědomí a kolektivní nevědomí. Tímto systémem, svým výzkumem snů i řadou dalších publikací inspiroval celé generace dalších badatelů.
* * *
Spisovatel a publicista Pavel Švanda, který se narodil 6. června 1936, je představitelem generace šestatřicátníků, po bok Václava Havla či básníka Jiřího Kuběny. Knižně publikoval eseje, povídky, básně i román, debutoval v roce 1967 sbírkou povídek Anonymní povídky.
Švanda autorsky tíhne k žánru eseje, o němž tvrdí, že je především dialogem – autor a s ním čtenář jej zapřádají nejprve každý sám se sebou a potom se svým okolím. Své eseje shrnul například do sbírek Zkušenosti či Věčný nedostatek věčnosti. Je také autorem románu Hodina profesora Bojera.
Znojemský rodák prožil většinu života v Brně. Po studiu na Filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity působil v 60. letech jako redaktor v časopisech Host do domu a Tvář. Po roce 1969 se stal spisovatelem mimo oficiální kulturu, účastnil se neoficiálních brněnských filosofických aktivit. Podepsal Chartu 77 a za normalizace vystřídal řadu zaměstnání.
Od roku 1989 vyučuje na Divadelní fakultě JAMU a přispívá do různých periodik. V letech 1990 až 1994 mimo jiné pracoval v brněnské redakci deníku Lidová demokracie.
* * *
Narozeniny slaví:
primáš lidové hudby František Hamada (1914)
britský politik a bývalý generální tajemník NATO Peter Carrington (1919)
bývalý belgický král Albert II. (1934)
spisovatel a publicista Pavel Švanda (1936)
grafik, kreslíř a karikaturista Miroslav Barták (1938)
advokát Josef Lžičař (1944)
americký běžec a olympijský vítěz Tommie Smith (1944)
fotbalový trenér Ladislav Škorpil (1945)
herečka Táňa Fischerová (1947)
ruský hokejista Vladimir Šadrin (1948)
hokejista Jiří Novák (1950)
dostihový trenér František Holčák (1951)
politik Radko Martínek (1956)
švédský tenista Björn Borg (1956)
hokejista a hokejový trenér Vladimír Růžička (1963)
tožský prezident Faure Gnassingbé (1966)
americký herec Paul Giamatti (1967)
herec a hudebník Petr Rajchert (1968)
stolní tenista Petr Korbel (1971)