Středa 1. června je je 153. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 213 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1927 (31,9 stupně C) a nejnižší v roce 1977 (4,2 stupně C).
Svátek má Laura. Je to jméno latinského původu, které znamená „vavřín, vavřínové dřevo“, přeneseně „vítězství, triumf“. Původně se patrně užívalo jako domácká podoba jména Laurencie a proslavily jej hlavně Petrarkovy sonety. Ke známým nositelkám tohoto jména patří manželka bývalého amerického prezidenta Bushová. Slaví se také Mezinárodní den dětí.
Pranostika:
Večerní rosy v máji hodně sena dají.
* * *
Americký raketoplán Endeavour, který se 1. června 2011 vrátil ze své poslední cesty do kosmu, byl dvě desítky let nejmladším členem americké vesmírné flotily. Na závěrečnou cestu na oběžnou dráhu se v plavidle, pojmenovaném po lodi, na níž James Cook vyrazil na svou první objevitelskou cestu, svezl i český pohádkový Krtek. Na palubu jej vzal americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny.
Endeavour byl do vesmíru poprvé vypuštěn v roce 1992 a americké flotile tehdy nahradil nešťastný Challenger, zničený při katastrofě v roce 1986. Původně se sice uvažovalo o tom, že by NASA upravila první raketoplán Enterprise, používaný na testy v atmosféře, nakonec se ale postavil zcela nový kus. Endeavour, v jehož konstrukci našla uplatnění řada dílů, jež byly vyrobeny jako náhradní při stavbě lodí Discovery a Atlantis, se do vesmíru vypravil celkem pětadvacetkrát.
Po letu Endeavouru definitivně završil éru amerických opakovaně použitelných kosmických letounů Atlantis, který se z úplně poslední cesty raketoplánu na oběžnou dráhu vrátil 31. července 2011. Po konci jejich kariéry se o vesmírné stroje podělila různá muzea. Endeavour se nejprve v září 2012 svezl na hřbetu speciálně upraveného Boeingu 747 na losangeleské letiště, aby o měsíc později po několikadenní pozemní cestě dorazil do Kalifornského vědeckého střediska, kde je vystaven.
* * *
Před deseti lety rozšířil modelovou řadu mladoboleslavské Škodovky model Roomster, jehož prodej oficiálně začal 1. června 2006. Vůz kategorie MPV s variabilním interiérem, ale nejednoznačně přijímaným designem, mimo jiné s ročním předstihem představil podobu přední části Fabie druhé generace. Přes praktický vnitřek ale Roomster u zákazníků nikdy neslavil příliš velké úspěchy, za devět let výroby jich vzniklo pouze 370.000.
Vůz, který techniku sdílel s Fabií (přední část karoserie, motory, přední náprava) a Octavií první generace (zadní náprava), se vyráběl i v užitkové variantě Praktik, jež po letech nabídla náhradu za populární Felicii Pickup. Jako jiné škodovky existoval i v oplastované variantě Scout, ale bez pohonu čtyř kol. První generaci Roomsteru, jejíž výroba skončila loni v dubnu, měla nahradit generace druhá, příbuzná s Volkswagenem Caddy, po aféře Dieselgate ale plány na jeho výrobu padly.
* * *
Psychiatrická léčebna v Červeném Dvoře na Českokrumlovsku, který byla otevřena 1. června 1966, je jediným zařízením svého druhu v České republice, které se věnuje výlučně léčbě závislostí. Léčebna, umístěná v areálu zámku patřícího kdysi hlubockým Schwarzenbergům, se původně věnovala pouze alkoholikům, od 90. let minulého století k nim přibyli i lidé závislí na drogách nebo hracích automatech. Ročně branami zařízení projde několik stovek pacientů.
Vznik zařízení, zaměřeného na léčbu alkoholiků, v polovině 60. let také zachránil budovu zámku. Areál, který stát převzal v roce 1947 na základě takzvaného lex Schwarzenberg, totiž za dvě dekády výrazně zchátral a byl připraven k demolici. I díky pracovní terapii pacientů se zámek postupně opravil. Od vzniku léčebny pobývalo v Červeném Dvoře přes 40.000 závislých, pro něž se jednou za několik let pořádají setkání, na která přijíždějí lidé z celého bývalého Československa.
* * *
Po 11 dnech těžkých bojů obsadily 1. června 1941 německé jednotky Krétu, houževnatě bráněnou řeckými a britskými vojáky. Invaze na středomořský ostrov byla jedinou operací svého druhu, kterou za druhé světové války provedla výsadková vojska bez výraznější podpory jiných jednotek. Parašutisté ale narazili na mnohem silnější odpor, než jaký očekávala německá generalita, a za vítězství zaplatili ztrátou 4000 z celkem 14.000 mužů.
Operace Merkur začala 20. května 1941 ráno, kdy vojska začala přistávat na ostrově. Krétu bránili vojáci z Británie, Austrálie a Nového Zélandu spolu s Řeky a místními obyvateli. Přes početní převahu se ale kvůli chybám velení nepodařilo Spojencům ostrov ubránit, během obranných bojů přišli o 24.000 mužů – 4000 zemřelo, další byli zraněni a přes 17.000 skončilo v zajetí. Obsazení Kréty ve svém důsledku znamenalo vytlačení spojenecké námořní síly z většiny východního Středomoří.
* * *
Zpěvák lidových písní Jožka Severin, který se narodil 1. června 1916, patřil k velkým postavám jihomoravského folkloru. Bohatou pěveckou kariéru zahájil vyučený pekař v Hodoníně v polovině 30. let, v roce 1940 dokonce získal roličku rekruta v nastudování Janáčkovy opery Její pastorkyňa v pražském Národním divadle. V roce 1948 pak Jožka Severin zpíval i na festivalu Pražské jaro, a to dokonce pod taktovkou samotného Rafaela Kubelíka.
Slibně rozjetou kariéru rodáka z Tvrdonic v roce 1949 zhatilo odsouzení za pomoc jiným lidem s odchodem do zahraničí, kvůli němuž strávil několik měsíců za mřížemi a stal se „politicky nespolehlivým“. Profesionálním zpěvákem se tak mohl stát teprve v roce v roce 1959. Severin zpíval ve folklorním souboru Břeclavan, spolupracoval s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (Broln). Slávu podsaditého a stále usměvavého muže, který zemřel v březnu 1991, dodnes připomíná jím založená Cimbálová muzika Jožky Severina.
Narozeniny slaví:
lékař, popularizátor zdravé výživy Rajko Doleček (1925)
britský architekt Norman Robert Foster (1935)
americký herec a režisér Morgan Freeman (1937)
zpěvák, textař, scenárista a moderátor Karel Šíp (1945)
kytarista britské skupiny Rolling Stones Ron Wood (1947)
britský herec Jonathan Pryce (1947)
německý písničkář Konstantin Wecker (1947)
katolický kněz Tomáš Halík (1948)
anglický baskytarista a skladatel Barry Adamson (1958)
ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová (1965)
britský šachista Nigel Short (1965)
zpěvák Daniel Hůlka (1968)
německá modelka Heidi Klumová (1973)
kanadská zpěvačka Alanis Morissettová (1974)
herec a zpěvák skupiny Kryštof Richard Krajčo (1977)
modelka Veronika Vařeková (1977)
slovenský hokejista Ladislav Nagy (1979)
švédský tvůrce počítačové hry Minecraft Markus Persson (1979)
rychlostní kanoista Jan Štěrba (1981)
belgická tenistka Justine Heninová-Hardenneová (1982)