Sobota 11. června je 163. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 203 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 2000 (33,5 stupně C) a nejnižší v letech 1838 a 1881 (7,2 stupně C).
Svátek má Bruno. Je to jméno germánského původu a znamená snědý, opálený. K jeho známým nositelům patří švýcarský herec Ganz či francouzský hudební skladatel Mantovani.
Pranostika:
O svatém Barnabáši, bouřky často straší.
* * *
Pražské Národní divadlo bylo poprvé zkušebně otevřeno před 135 lety, 11. června 1881, na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Divadlo, budované mimo jiné i z celonárodní sbírky, je symbolem vlasteneckého cítění a jeho význam přesahuje divadelní sféru. Kromě premiéry opery Libuše, kterou Bedřich Smetana zkomponoval pro tuto příležitost, se v novorenesanční budově od Josefa Zítka odehrálo ještě dalších 11 představení, pak byla budova uzavřena pro dokončovací práce.
Během posledních prací na stavbě vznikl v srpnu 1881 požár, který zničil kupoli, hlediště i jeviště divadla. Obnovou a dostavbou byl pověřen Zítkův žák Josef Schulz. Ten spojil budovu Národního divadla s Prozatímním divadlem a takzvaným Schulzovým domem. Po druhé celonárodní sbírce se mohlo české divadlo pyšnit na svou dobu moderní stavbou, mimo jiné s elektrickým osvětlením. Slavnostní představení Libuše divadlo otevřelo 18. listopadu 1883.
* * *
Před 110 lety, 11. června 1906, zemřel pedagog a národopisec, sběratel moravských a slezských písní a zakladatel moravské etnografie a folkloristiky František Bartoš. Tento organizátor vědeckého, pedagogického a kulturního života na Moravě vydal desítky učebnic a příruček a věnoval se také moravským nářečím. V národopisných pracích popsal způsob života a kulturu venkovského lidu na Zlínsku, Valašsku, moravských Kopanicích a Podluží.
Bartoš se narodil 16. března 1837 ve vesnici Mladcová u Zlína, kde prožil dětství i mládí. Právě prostředí lidových zvyků, slavností a lidová slovesnost jej ovlivnily jeho celý život. Studoval v Olomouci a na univerzitě ve Vídni, kde se podílel na činnosti vlasteneckého kroužku Morava propagujícího mimo jiné i historickou svébytnost Moravy a spojení všech slovanských národů Evropy.
Po studiích se vrátil na Moravu a začal působit na různých místech jako středoškolský profesor. Pobýval ve Strážnici, Olomouci a Těšíně, nakonec zakotvil v Brně na Druhém českém gymnáziu, jehož se stal v roce 1888 ředitelem. Na svých cestách po Moravě chodil od vesnice k vesnici, navštěvoval sedláky, všímal si a sbíral zvláštnosti jazyka v jednotlivých oblastech, lidovou literaturu a především moravské lidové písně.
Vydal celou řadu monografií: Anthologie z národních písní (1874), Dialektologie (1886), dva rozsáhlé soubory moravských lidových písní, učebnice pro školy a mnoho dalších spisů. Řadu svých děl psal pod pseudonymy František Zapletal a Jan Vesnický.
* * *
Americký herec Shia LaBeouf oslaví 11. června třicetiny. LaBeouf se poprvé výrazně zapsal do povědomí filmových diváků rolí ve snímku Indiana Jones a Království křišťálové lebky, kde si zahrál po boku Harrisona Forda. Následovaly role v populárních Transformers či ve filmu Wall Street: Peníze nikdy nespí. Objevil se také v erotickém dramatu Nymfomanka.
Shia LaBeouf se narodil v Kalifornii v rodině tanečnice a baletky židovského původu a veterána války ve Vietnamu, který se živil jako mim nebo klaun. Jméno Shia znamená v hebrejštině „dar od boha“. Rodiče se později rozešli, především kvůli finančním problémům.
Herec měl již několik střetů se zákonem. V červenci 2014 LaBeouf souhlasil s tím, že dobrovolně nastoupí na protialkoholní léčbu. Stalo se tak poté, co byl zadržen v New Yorku kvůli nevhodnému chování, mimo jiné plivání na policisty. Svým bizarním chováním na sebe upozornil i v únoru 2014, když přišel na červený koberec Berlínského filmového festivalu s papírovým sáčkem na hlavě s nápisem: „Já už nejsem slavný.“ Loni v říjnu byl zase v Texasu zadržen za opilectví na veřejnosti.
* * *
Před 15 lety, 11. června 2001, byl popraven jeden z nejnenáviděnějších mužů tehdejších Spojených států. Timothy McVeigh, původce pumového atentátu na budovu federálních úřadů v Oklahoma City, měl na svědomí 168 mrtvých. Svůj čin údajně spáchal jako pomstu za některé akce federální policie, především zásah v texaském Wacu, kde při požáru během akce proti vůdci sekty davidiánů v roce 1993 přišlo o život 86 osob, včetně mnoha dětí.
McVeighův teroristický akt pomsty proti americké federální vládě a institucím připravil 19. dubna 1995 o život 168 osob (z toho 19 dětí) a dalších 600 zranil. Nálož byla umístěná v automobilu zaparkovaném u federální budovy, v níž byla i mateřská školka. Výbuch po deváté hodině ranní místního času z velké části zničil devítipatrovou budovu a smetl i veškeré představy Ameriky o tom, že terorismus je cosi „cizího a importovaného“. Hlavní podezřelí, McVeigh a Terry Nichols (ten byl později odsouzen k doživotnímu trestu), byli totiž běloši a rodilí Američané a podomácku vyrobenou bombu sestrojili z běžně dostupných surovin.
* * *
Narozeniny slaví:
americký herec a režisér Gene Wilder (1933)
princ Henrik, manžel dánské královny Margrethe II. (1934)
herec Petr Kostka (1938)
britský automobilový závodník sir Jackie Stewart (1939)
americký bubeník Frank Beard, člen skupiny ZZ Top (1949)
francouzský zemědělský předák José Bové (1953)
ruský atlet-kladivář Jurij Sedych (1955)
britský herec a hudebník Hugh Laurie (1959)
bývalá sjezdařka Olga Charvátová (1962)
francouzský automobilový závodník Jean Alesi (1964)
režisér Petr Václav (1967)
americký herec Shia LaBeouf (1986)