Úterý 14. června je 166. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 200 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1930 (33,2 stupně C) a nejnižší v roce 1874 (5,5 stupně C).
Svátek má Roland. Je to jméno staroněmeckého původu, které se vykládá jako „slavné země, sláva země, slavný hrdina“. K jeho známým nositelům patřil francouzský letec Garros, ze současných například hollywoodský režisér německého původu Emmerich.
* * *
Před 115 lety, 14. června 1901, byl v Praze za účasti císaře Františka Josefa I. slavnostně otevřen nový most spojující břehy Vltavy od Národního divadla přes Střelecký ostrov na Újezd. V průběhu století několikrát změnil své jméno a Pražané jej znali jako Nový most Františka I., v letech 1919 až 1940 jako most Legií, Smetanův most a poté most Prvního máje. Od roku 1990 nese opět jméno most Legií.
Stavba, dnes sedmý most přes Vltavu od jihu, nahradila řetězový most Františka I., který dosloužil po 56 letech provozu v roce 1897. Nový kamenný most byl postaven v letech 1898 až 1901 podle projektu architektů Antonína Balšánka, Josefa Janů a Jiřího Soukupa. Má devět oblouků, z toho dva nad pevninou, a oblouky nad řekou mají rozpětí 34 až 42 metry. Mostní oblouky jsou originální technicky i architektonicky, vlastní most je široký 16,40 metru. Kamenný obklad ze světlého pískovce a červené žuly symbolizoval národní barvy.
Most je postaven ve slohu historismu s barokními prvky, ale i s významnými detaily secese, především v plastické a reliéfní výzdobě, včetně kandelábrů a pylonů na obou koncích mostu, které sloužily jako budky k vybírání mostného. Schodiště na Střelecký ostrov ve zdivu zachovává části věží původního řetězového mostu.
Ke slavnostnímu otevření mostu se vztahuje historka o novinové fotografii císaře Františka Josefa I. s údajnou popiskou Procházka na mostě. Od té doby se prý mocnáři v Čechách přezdívalo „starej Procházka“.
* * *
Proslulý argentinský prozaik, básník, esejista a překladatel Jorge Luis Borges, který zemřel před 30 lety, 14. června 1986, byl jedním z největších autorů latinskoamerické i světové literatury. Ve svém díle systematicky napadal nejrůznější „věčné pravdy“, důmyslné systémy pojetí boha, věčnosti či světa, což mu nadělalo dost zlé krve. Borges zemřel v Ženevě ve věku 86 let.
V díle tohoto nositele španělské Cervantesovy ceny (1979) se mísí jihoamerické a evropské vlivy. Tvorba je filozoficky a literárně náročná, plná metafyziky. Zahrnuje sbírky Vroucnost Buenos Aires či Měsíci tváří v tvář, eseje (Dějiny věčnosti či Rokování), povídkovou tvorbu (Obecné dějiny hanebnosti, Šest problémů pro dona Isidra Parodiho, Fikce, Fantastická zoologie, Brodiova zpráva nebo Kniha z písku).
Borges se narodil 24. srpna 1899 v Buenos Aires v argentinské kreolské rodině. Studoval v Evropě, kde i dlouho žil (v Luganu, Madridu či Barceloně), do Argentiny se vrátil v roce 1921. Pracoval v knihovně, v redakci časopisu, vyučoval anglickou literaturu. Jeho začátky jsou spjaty se španělskou variantou surrealismu – ultraismem, od něhož se však záhy odvrátil. V 50. letech Borges ztratil zrak.
* * *
Herečka a moderátorka Tereza Kostková, která 14. června oslaví 40. narozeniny, se v posledních letech zviditelnila jako moderátorka zábavných pořadů StarDance …když hvězdy tančí (s Markem Ebenem), Duety …když hvězdy zpívají (s Alešem Hámou) nebo TýTý. Kromě toho hraje v divadle nebo v televizních seriálech. Kostková si vyzkoušela i práci modelky pro reklamní kampaně.
Pražská rodačka vystudovala Střední pedagogickou školu a Vyšší odbornou školu hereckou v Michli. Hrála v divadle v Chebu, v pražském Divadle pod Palmovkou, v poetické kavárně Viola, v Divadlech Palace, Broadway či v Městském divadle v Karlových Varech. Známá je z televizních seriálů Ordinace v růžové zahradě, Pojišťovna štěstí, Obchoďák, Proč bychom se netopili či Cesty domů.
Kostková pochází z herecké rodiny Petra Kostky a Carmen Mayerové. S divadelním režisérem Petrem Kracikem má syna Antonína.
* * *
Rychlovlak Frecciarossa 1000, který začal před rokem, 14. června 2015, brázdit v Itálii, je nejrychlejším vlakem Evropy. Provoz zahájil na lince mezi Milánem, Římem a Neapolí. Nový supervlak může jezdit rychlostí až 360 kilometrů za hodinu. Italská státní železniční společnost Trenitalia si slibuje, že díky novým soupravám přetáhne zákazníky letecké společnosti Alitalia.
Frecciarossa 1000 může podle Trenitalia jezdit na jakékoli vysokorychlostní trati v EU. Nový vlak vyrábí kompletně v Itálii firma AnsaldoBreda, kterou vlastní společnost Finmeccanica společně s kanadskou skupinou Bombardier. Dráhy do jeho vývoje a výroby investovaly 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun).
* * *
Narozeniny slaví:
režisér, scenárista, herec a výtvarník Jan Schmid (1936)
basista Miloslav Podskalský (1944)
sochař Ladislav Janouch (1944)
americký podnikatel a investor Donald Trump (1946)
kameraman, režisér a scenárista Jaroslav Brabec (1954)
italská zpěvačka Gianna Nanniniová (1956)
americký jazzový baskytarista Marcus Miller (1959)
architekt Roman Koucký (1959)
britský zpěvák, skladatel a producent Boy George (1961)
podnikatel Petr Mach (1966)
německá tenistka Steffi Grafová (1969)
kanadský hokejista Éric Desjardins (1969)
srbská zpěvačka Svetlana Ražnatovičová zvaná Ceca (1973)
herečka a moderátorka Tereza Kostková (1976)
čínský klavírista Lang Lang (1982)
slovenská zpěvačka Zuzana Smatanová (1984)