Středa 22. června je 174. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 192 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 2000 (34,9 stupně C) a nejnižší v roce 1921 (6,6 stupně C).
Svátek má Pavla. Je to jméno latinského původu, ženská podoba mužského jména Pavel, které znamená „malá“, přeneseně „skromná, nepatrná“. Jeho variantou je Pavlína. Ke známým nositelkám těchto jmen patří tyčkařka Pavla Rybová (Hamáčková), zpěvačka Pavlína Filipovská a její dcera, publicistka Pavlína Wolfová.
* * *
Zpěvák, herec a skladatel Kris Kristofferson, který 22. června oslaví osmdesátiny, patří k legendám americké country hudby. Jeho skladby nahrály stovky interpretů, předloni dostal od Americké hudební akademie cenu za celoživotní dílo. Muž s vzezřením drsňáka se dokázal také herecky prosadit v Hollywoodu.
Rodák z texaského města Brownsville, jehož otec byl generál letectva, vystudoval díky stipendiu literaturu v Oxfordu. Později narukoval do armády a létal vrtulníkem. Armádní kariéru však opustil, přesídlil do centra country hudby v Nashvillu a začal skládat písničky. Pro countryovou legendu Johnnyho Cashe napsal píseň Sunday Morning Coming Down (v české verzi Pavel Bobek s názvem Nedělní ráno), která se v 70. letech v Americe stala písní roku. Jeho cestu ke slávě zahrnující několik cen Grammy odstartovalo album s názvem Kristofferson z roku 1970. Obsahovalo i megahit Me and Bobby McGee, jež nazpívala také Janis Joplinová. Jeho skladby jen do 80. let minulého století nahrálo přes 450 interpretů.
Na plátnech kin Kristofferson exceloval v roce 1973 v roli desperáta Kida v kultovním anti-westernu Pat Garrett a Billy Kid. Úspěch měl i snímek Alice už tu nebydlí (1974) Martina Scorseseho. Po boku slavné Barbry Streisandové si zahrál ve snímku Zrodila se hvězda z roku 1976, který mu přinesl Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon. Velkou roli měl však i v kasovním propadáku Nebeská brána (1980). Naopak za hudbu k filmu Písničkář (1984) si připsal nominaci na Oscara. Po roce 1998 byl k vidění například v upírské trilogii Blade, před časem se objevil také ve sci-fi thrilleru Svěrací kazajka s Keirou Knightleyovou. Celkem natočil přes 80 filmů.
* * *
Herečka Emmanuelle Seignerová je známá nejen svými hereckými výkony, ale i jako manželka režiséra Romana Polanského, který jí svěřil řadu výrazných rolí.Francouzská diva, kterou filmoví příznivci znají především z rolí osudových žen, oslaví 22. června padesátiny.
Rodačka z Paříže s kořeny v umělecké rodině se nejprve uplatnila jako modelka, jejíž fotografie zdobily titulní stránky světových módních časopisů. Svoji první velkou filmovou šanci získala v roce 1985 ve snímku Jeana-Luca Godarda Detektiv. Při natáčení dramatu 48 hodin v Paříži (1988) se seznámila s o 33 let starším režisérem Romanem Polanskim, za kterého se později provdala a má s ním dceru Morgane a syna Elvise. Polanski ji poté obsadil do řady svých filmů, mimo jiné do erotického dramatu Hořký měsíc (1992), mysteriózní Deváté brány (1999) či do filmu o sadomasochistickém vztahu Venuše v kožichu, který byl v roce 2014 oceněn Césarem.
* * *
Amerického režiséra, scenáristu a producenta Billyho Wildera proslavily především úspěšné komedie, mimo jiné režíroval americkou komedii století Někdo to rád horké. Tento držitel šesti Oscarů (a dvaceti nominací), který téměř půlstoletí kraloval hollywoodským ateliérům, se narodil před 110 lety, 22. června 1906.
Wilder se narodil v městečku Sucha v dnešním Polsku, vyrůstal ve Vídni. Při studiu práv se začal věnovat novinařině a psaní scénářů. Podílel se asi na dvaceti filmech v Německu, prvním byl v roce 1929 polodokumentární snímek Lidé v neděli. Jako režisér debutoval v roce 1933 ve Francii filmem Postrach Paříže.
V Hollywoodu se prosadil na přelomu 30. a 40. let, kdy ve spolupráci s scenáristou a producentem Charlesem Brackettem natočil úspěšné komedie Půlnoc, Ninočka s Gretou Garbo či Zuzana v nesnázích s Ginger Rogersovou. Později úzce spolupracoval s americkým scenáristou rumunského původu I.A.L. Diamondem.
Přívlastek král komedie si vysloužil mimo jiné i komediemi Nebožtíci přejí lásce (1972) a Byt (1960) – díky této hořké komedii se Wilder stal prvním člověkem v historii, který získal tři ceny americké filmové akademie (nejlepší režisér, scenárista i film) v jednom roce. Wilder však nebyl jen autorem komedií, ale doslova mistrem mnoha žánrů, pod jehož režisérskou taktovkou se vystřídaly mnohé hvězdy. S Marlene Dietrichovou natočil špionážní film Zahraniční aféra (1948), s Glorií Swansonovou psychologický snímek Sunset Boulevard, s Audrey Hepburnovou a Humphreym Bogartem Sabrinu (1954) a s Marilyn Monroeovou kromě Někdo to rád horké (1959) i Slaměného vdovce (1955). Podepsán je pod kritikou ceněnými dramaty Pojistka smrti (1944), Eso v rukávu (1951) či Ztracený víkend (1945), první z hollywoodských syrových pohledů na alkoholismus, který si vysloužil čtyři nominace na Oscara a Zlatou palmu na festivalu v Cannes.
* * *
Zápasem fotbalového mistrovství světa v Mexiku v roce 1986 bývá označován čtvrtfinálový duel mezi Argentinou a Anglií 22. června 1986. Zápas totiž přinesl dva momenty, které vstoupily do historie. A u obou byl argentinský fenomén Diego Maradona. Zatímco jeho sólo mezi pěti protihráči zakončené kličkou na brankáře bývá označováno za gól století (i dle ankety FIFA), vlnu nevole vyvolal jeho první gól do anglické sítě, který dal rukou.
Maradona ve vítězném čtvrtfinále mexického turnaje (2:1) dostal míč pěstí za záda brankáře Petera Shiltona. „Pokud to byla ruka, byla to ruka boží,“ vykrucoval se po zápase před otázkami novinářů. O tom, že branky dosáhl rukou, nebylo pochyb. Rozhodčí Alí bin Násir však hru rukou neviděl a gól uznal i přes obrovské protesty anglických hráčů. Tuniský sudí tak odstartoval rozsáhlou debatu o nasazování rozhodčích z „malých“ fotbalových zemí na významné zápasy MS či ME.
Argentina nakonec celý šampionát vyhrála, když ve finále porazila Německo 3:2.
* * *
Sedmdesáté narozeniny oslaví 22. června trenérka českých moderních gymnastek Zdena Schinzelová. Za více než čtyřicet let vychovala několik desítek reprezentantek. Její nejúspěšnější odchovankyní je Lenka Oulehlová, která skončila osmá na olympijských hrách 1992 v Barceloně a získala sedm domácích mistrovských titulů.
V průběhu své aktivní kariéry startovala Schinzelová na mistrovství světa v roce 1971 v Havaně, kdy byla ve společné skladbě členkou týmu, který obsadil sedmé místo. V polovině sedmdesátých let se vydala na trenérskou dráhu.
Kromě Oulehlové přivedla k úspěchům také další své svěřenkyně. Tituly domácích mistryň ve víceboji získaly postupně Andrea Koppová, Lucie Bárková, Andrea Šebestová, Žaneta Černohlávková, Kristýna Kalábová, Iva Mendlíková, Nela Radiměřská, Nataly Hamříková a poslední je zatím pětinásobná česká šampionka Monika Míčková, která začátkem května zanechala aktivní činnosti.
Narozeniny slaví:
dirigent Libor Pešek (1933)
americký countryový zpěvák a herec Kris Kristofferson (1936)
rakouský herec Klaus Maria Brandauer (1943)
americká herečka Meryl Streepová (1949)
filmová dokumentaristka Helena Třeštíková (1949)
americká zpěvačka Cyndi Lauperová (1953)
podnikatel Václav Fischer (1954)
americký spisovatel Dan Brown (1964)
fotbalista Miroslav Kadlec (1964)
francouzská herečka Emmanuelle Seignerová (1966)