Úterý 28. června je 180. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 186 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1994 (35 stupňů C) a nejnižší v roce 1929 (8,1 stupně C).
Svátek má Lubomír. Je to jméno slovanského původu, které znamená mírumilovný, milující mír“. K jeho známým nositelům patří herec Kostelka, kytarista Brabec, ministr zahraničních věcí a poslanec ČSSD Zaorálek nebo bývalý předseda československé vlády Štrougal.
* * *
Skladatel, aranžér a dirigent Václav Zahradník, který zemřel před patnácti lety, 28. června 2001, své mnohostranné aktivity věnoval rovným dílem jazzu a populární hudbě. Do povědomí veřejnosti vstoupil jako šéfdirigent Orchestru Československé televize. Z té doby pocházejí jeho scénické a filmové hudby k inscenacím režisérky Evy Sadkové a ke komediím Marie Poledňákové. Hudbou doprovodil také oblíbený dětský seriál Zdeňka Smetany o Rákosníčkovi.
Hitovou produkci obohatil Zahradník množstvím titulů, z nichž nejznámější jsou Bludička Julie pro Hanu Zagorovou, Haló, děťátko pro Viktora Sodomu nebo Strýček Jonathán pro skupinu Olympic. Vrcholem jeho hudebních snah byly hvězdné sestavy jeho jazzových big bandů se světově proslulými sólisty.
Zahradník vstoupil v 60. letech ve známost albem Šípková Růženka. V tehdy ještě mladé historii českého rocku to byl první společný projekt rockové skupiny Rebels s profesionálně školeným skladatelem, který nadto přizval k nahrávání hráče České filharmonie, Pražských symfoniků a sólisty typu Rudolfa Rokla.
V roce 1969 vzniklo další přelomové album Jazz Goes to Beat se Zahradníkovým studiovým orchestrem, který se tehdy poprvé představil také na koncertním pódiu v rámci pražského Mezinárodního jazzového festivalu.
V 80. letech se Zahradník mimo jiné uplatnil v řadě symfonických úprav muzikálových a filmových melodií pro české orchestry. A výsledkem dalších jazzových aktivit a spolupráce s producentem Antonínem Matznerem byla deska East West Connection.
* * *
Jeden ze zakladatelů slovenské výtvarné moderny první poloviny 20. století, malíř Martin Benka, který zemřel před 45 lety, 28. června 1971, se proslavil zejména krajinomalbami a figurálními kompozicemi s osobitým výtvarným rukopisem a výraznou barevností.
Přestože se narodil na jihozápadě Slovenska a zhruba tři desítky let prožil v Praze, stala se typickým námětem jeho obrazů krajina z oblasti Oravy, Liptova a Spiše a prostí lidé, kteří v ní žijí. Z ní čerpal náměty i pro svá nejslavnější díla ze 30. let, jako jsou například obrazy Dřevorubci pod Salatínem, K salaši, Na pole nebo Krajina z Terchové, za který mu byla udělena v roce 1937 na Světové výstavě v Paříži stříbrná medaile.
Kromě obrazů se Benka věnoval také knižním ilustracím, návrhům sgrafit a drobné grafické tvorbě. Zemřel v Malackách a ještě před smrtí věnoval podstatnou část svého rozsáhlého díla státu. V říjnu 1953 získal jako první slovenský malíř titul národní umělec.
* * *
Mezinárodně známým dětským pěveckým tělesem, kterým prošla řada budoucích hvězd, byl soubor Bambini di Praga, který ukončil svoji činnost před pěti lety, 28. června 2011. „Bambíňata“ spolupracovala s předními českými orchestry (Pražskými symfoniky, Pražskou komorní filharmonií nebo Českou filharmonií) a značné popularitě se těšila třeba v Japonsku. Soubor natočil řadu gramofonových a rozhlasových nahrávek.
Do repertoáru sboru, který založil Bohumil Kulínský starší s manželkou Blankou 1. května 1973, patřila hudba lidová a populární, ale i náročné skladby vážné hudby. Děti zvládaly i písně různých národů v původních jazycích. Sborem prošly desítky tisíc dětí, převážně dívek ve věku 12 až 20 let. K muzikantské zkušenosti z Bambini di Praga se hlásí řada osobností, například zpěvačky Jana Koubková a Lenka Dusilová, herečka Marta Vančurová, spisovatelka Zdena Salivarová-Škvorecká či zpěváci Petr Janda, Jiří Korn a David Koller.
Počátky pěveckého tělesa spadají do roku 1943, kdy Bohumil Kulínský starší (zemřel v roce 1988) založil na Ostravsku soubor Hrabůvských zpěváčků. Později řídil Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu (Kulínčata). Ke ztrátě prestiže i faktickému konci tělesa přispěla aféra jeho sbormistra Kulínského mladšího, který byl v roce 2004 zatčen a obviněn ze zneužívání sboristek. Po vleklém procesu byl odsouzen na 5,5 roku vězení, v červnu 2011 byl podmíněně propuštěn.
* * *
Americký herec John Cusack, narozený 28. června 1966, je známý z hollywoodských filmů Con Air a z Výstřelů na Broadwayi Woodyho Allena. Bratr komediální herečky Joan Cusackové ale nejčastěji hraje v divadle a v nezávislých filmech.
K filmu se Cusack dostal už v sedmnácti, kdy si zahrál malou roli v teenagerské komedii Třída (1983). Další podobné typy mladých nesmělých chlapců si pak zahrál i v dalších žánrově podobných snímcích. Prvním dospělým partem pro něj byla v roce 1990 hlavní role v dramatu Švindlíři britského režiséra Stephena Frearse, kde si zahrál s Anjelicou Hustonovou. A v roce 1994 ztvárnil mladého divadelního autora ve filmu Woodyho Allena Výstřely na Broadwayi.
V roce 1997 následoval kasovní trhák Con Air, kde se Cusack objevil po boku Nicolase Cage. A potom se vrátil k menším projektům, například k zajímavé komedii V kůži Johna Malkoviche (1999) s Cameron Diazovou.
V roce 2002 musel Cusack obhajovat kontroverzní snímek s názvem Max – o životě mladého Adolfa Hitlera, kterého učí malovat židovský obchodník s uměním.
* * *
Narozeniny slaví:
americký herec, producent a režisér Mel Brooks (1926)
švédský politik, bývalý generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Hans Blix (1928)
bangladéšský bankéř a ekonom Muhammad Júnus, nositel Nobelovy ceny za mír v 2006 (1940)
jazzová zpěvačka Helena Blehárová (1943)
básník Petr Cincibuch (1943)
ruský režisér Sergej Bodrov starší (1948)
americká herečka Kathy Batesová (1948)
písničkář Petr Lutka (1952)
ruský lyžař, trojnásobný olympijský vítěz Nikolaj Zimjatov (1955)
americký barytonista Thomas Hampson (1955)
bývalý bulharský prezident Georgi Parvanov (1957)
fotograf Karel Cudlín (1960)
finančník Viktor Kožený (1963)
americký herec John Cusack (1966)
německý diskař, olympijský vítěz Lars Riedel (1967)
biatlonistka Kateřina Holubcová Jakešová (1976)
slovenská modelka Andrea Verešová (1980)