Sobota 28. května je 149. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 217 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 2005 (31,8 stupně C) a nejnižší v roce 1858 (3,9 stupně C).
Svátek má Vilém. Je to jméno německého původu a přibližně znamená „helmicí (ochranou) je má vůle“. K jeho známým nositelům patří rocker Čok.
Pranostika: Odkvete-li strom v jednom měsíci, bude hojně ovoce.
* * *
Zpěvačku, herečku a moderátorku Pavlínu Filipovskou, která 28. května oslaví pětasedmdesáté narozeniny, proslavilo především její účinkování v divadle Semafor v 60. letech. Její hity Včera neděle byla, Kapitáne, kam s tou lodí či Proč se lidi nemaj rádi jsou známé dodnes. Píseň Včera neděle byla dokonce po čtvrt století držela rekord v prodejnosti mezi singly.
Filipovská od roku 1958 vystupovala v televizních pořadech pro děti, již v následujícím roce se představila jako herečka a zpěvačka v divadle Semafor. Dcera slavného herce Františka Filipovského později působila i v divadlech Apollo a Rokoko, zahrála si též několik drobnějších rolí ve filmu (Konkurs, Kdyby tisíc klarinetů). Od 70. let se postupně začala uplatňovat jako televizní i rozhlasová moderátorka, pravidelně vystupovala se svým písničkovým pořadem. V roce 2010 vydala vzpomínkovou knihu s názvem Bylo, nebylo…
Filipovská byla vdaná za zpěváka Petra Spáleného, s kterým má dcery Pavlínu a Johanu. Podruhé se provdala za Lubomíra Trávníčka.
* * *
Počátky fotbalu v českých zemích jsou spojeny především s pražskými sportovními kluby. Koncem 19. století již sbíraly první vavříny Sparta a Slavia, k úspěšným však patřil i klub pražských Němců známý jako DFC Prag. Deutscher Fussball Club Prag, jak zněl jeho plný název, byl založen před 120 lety, 28. května 1896. Své zápasy hrál na hřišti, které leželo na Letné vedle stadionu Slavie.
DFC, který vznikl odchodem většiny fotbalistů z německého sportovního klubu Regatta Prag, se prosadil již při prvním pokusu o mistrovskou fotbalovou soutěž v Čechách. Jarní části „národních zápasů mužstev kopaný míč cvičících“ v roce 1896, která ovšem po odřeknutí Sparty a Slavie měla pouze finále, se DFC ještě nezúčastnil, podzimní část soutěže, kterou hrála čtyři mužstva, již vyhrál.
Klub, jehož barvy hájila řada tehdy populárních sportovců včetně sportovních všeumělů Karla Koželuha a Emmericha Ratha, poté dosáhl mnoha úspěchů. DFC se stal dvakrát amatérským mistrem ČSAF (Československá associace footballová), hrál finále mistrovství Německa, řadu let kraloval německým fotbalovým klubům v Praze a byl jedním z účastníků 1. asociační ligy, která vznikla v roce 1925 jako nejvyšší soutěž profesionálních klubů.
Klub, kolem něhož se soustředila především německy mluvící židovská mládež, neměl šanci přečkat nástup nacismu. Do problémů se dostal již v roce 1938, když se odmítl zapojit do henleinovského hnutí. Po německé okupaci republiky byl na jaře 1939 úředně rozpuštěn.
* * *
Ruský sportovní gymnasta Alexej Němov, který 28. května oslaví 40. narozeniny, patří k nejúspěšnějším účastníkům olympijských her. Jeho dvanáct medailí (čtyři zlaté, dvě stříbrné a šest bronzových) ho co do počtu řadí na historicky páté místo (spolu s dalšími šesti sportovci). Němov zářil především na OH 1996 v Atlantě a o čtyři roky později v Sydney, na každých z těchto her získal dvě zlaté, jednu stříbrnou a tří bronzové medaile.
Jeden z nejlepších gymnastů všech dob s tímto sportem začal jako pětiletý v Togliati, kam se s matkou přestěhoval z rodného města Baraševo. Již v roce 1992 se jako šestnáctiletý poprvé představil na mistrovství světa, první medaili – bronzovou – vybojoval na šampionátu v roce 1994. Celkem pak získal na mistrovství světa pět zlatých, čtyři stříbrné a čtyři bronzové medaile.
Na olympijských hrách se představil ještě v roce 2004 v Aténách, kde sice na cenný kov nedosáhl, ale i tam se zapsal do dějin. Za finálovou sestavu na hrazdě dostal od rozhodčích tak nízkou známku, že to vyvolalo asi desetiminutový pískot rozhořčeného publika. Panel sudích po poradě známku zvýšil, ale ani to mu na medaili nestačilo. Poprvé se tak při gymnastické olympijské soutěži stalo, že rozhodčí ustoupili tlaku diváků.
Také díky tomuto incidentu pak v gymnastice vzniknul nový bodovací systém. A Němov pak dostal od Ruského olympijského výboru symbolickou zlatou olympijskou medaili včetně prémie 40.000 dolarů. „Zaujatí rozhodčí ho okradli o medaili, ale reakce diváků ukázala, kdo byl ten večer pravým šampionem. Proto ho musíme uctívat jako jakéhokoliv jiného olympijského vítěze,“ vysvětlil prezident národního olympijského výboru Leonid Ťagačov.
* * *
Narozeniny slaví:
básník a výtvarník Milan Nápravník (1931)
spisovatel, dramatik a scenárista Roman Ráž (1935)
zpěvačka, herečka a moderátorka Pavlína Filipovská (1941)
slovenská herečka Božidara Turzonovová (1942)
americký politik, bývalý starosta města New York Rudolph Giuliani (1944)
herec Svatopluk Skopal (1951)
filmový dokumentarista Josef Císařovský (1952)
americký hokejista Mark Howe (1955)
australská zpěvačka Kylie Minogue (1968)
francouzská herečka Isabelle Carréová (1971)