Středa 29. června je 181. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 185 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1947 (34,9 stupně C) a nejnižší v roce 1962 (7,9 stupně C).
Svátek mají Petr a Pavel. Petr je jméno řeckého původu a znamená „skála, skalák, skálopevný“, jméno Pavel má původ latinský a vykládá se jako „malý“, přeneseně „skromný, nepatrný“. Ke známým Petrům patří herci Nárožný, Kostka a Čtvrtníček, hokejista Nedvěd, tenista Korda, spisovatel Šabach nebo fotbalový brankář Čech, k Pavlům herci Soukup a Zedníček, fotbalista Nedvěd, hokejista Patera nebo kreslíř Kantorek.
Pranostika:
Když na svatého Petra a Pavla prší, bude mnoho myší.
* * *
Za jednoho z otců Mariánských Lázní, které svého času hostily i řadu králů, císaře či perského šáha, je považován botanik a zahradní architekt Václav Vojtěch Skalník, který se narodil před 240 lety, 29. června 1776. Spolu s opatem kláštera v Teplé Karlem Kašparem Reitenbergerem vytvořil Skalník z bažinatého lesa urbanisticky promyšlený systém parků, altánů, vyhlídek a lázeňských domů, jehož prostorové členění je z větší části zachováno dodnes.
Minerální prameny probublávaly v hustě zalesněném údolí plném bažin již tisíc let předtím, než, asi v 16. století, začali lidé využívat jejich léčivou sílu. První lázeňský dům tam ale postavil až v roce 1808 lékař Johann Josef Nehr, který tak zahájil i první lázeňskou sezonu v osadě Marienbad. Opat Reitenberger pak prosadil výstavbu lázní, a to i přes původní nevoli svého řádu premonstrátů, jemuž území od 12. století patřilo. V roce 1818 byly Mariánské Lázně vyhlášeny veřejným lázeňským místem.
Díky desítkám minerálních pramenů, léčících širokou škálu nemocí, a Skalníkovým urbanistickým úpravám nabyly tyto západočeské lázně již pár let nato světového věhlasu. Václav Vojtěch Skalník, který působil v letech 1824 až 1843 též jako jejich starosta, zemřel v říjnu 1861. Po vybudování železničního spojení s Plzní a Chebem začal od roku 1872 prudce růst počet návštěvníků, takže už v roce 1874 do zhruba dvoutisícových lázní poprvé přijelo 10.000 hostů.
Následoval „zlatý věk“ města, který trval do vypuknutí první světové války. Během něho navštívil Mariánské Lázně například i anglický král Edward VII., který se tam při svých několika letních léčebných pobytech setkal i s rakouským císařem Františkem Josefem I. Údajně nejbohatším hostem v historii Mariánek byl Mozaffaroddín šáh, vládce Persie (1896-1907), který si kromě početného služebnictva do lázní s sebou v září 1900 přivezl i zlatou vanu a stříbrné nádobí.
Na historické návštěvní listině Mariánských Lázní figurují i americký vynálezce Thomas Alva Edison, rakouský psychiatr a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, švédský vynálezce dynamitu Alfred Nobel či francouzský lékař Albert Schweitzer.
* * *
První český držitel Zlatého míče, fotbalista Josef Masopust, zemřel před rokem, 29. června 2015, ve věku 84 let. Tento vicemistr světa z roku 1962 a český fotbalista století byl mistrem slalomů a skvělých přihrávek. Za svůj um provázený poctivostí a čestností byl pasován na rytíře sportu a obdržel cenu fair play za celoživotní sportovní činnost, v rámci ankety Sportovec roku byl vyhlášen legendou českého sportu. Fotbalista, který vynikal výbornou fyzickou kondicí, se narodil 9. února 1931.
Masopust, jenž spolu se Svatoplukem Pluskalem vytvořil nezapomenutelnou dvojici ve středové řadě Dukly i reprezentace, byl tvůrcem hry týmu, který v roce 1962 v Chile dosáhl díky stříbru jednoho z největších fotbalových úspěchů v historii. Ve finále s Brazílií, v němž nakonec Čechoslováci prohráli 1:3, dal úvodní gól. O dva roky dříve se podílel i na bronzu z premiérového mistrovství Evropy ve Francii, celkem sehrál za reprezentaci 63 zápasů a vstřelil deset branek.
Rodák ze Střimic zahájil svou kariéru v divizním Baníku Most, v roce 1950 po něm sáhly ligové Teplice. Po dvou letech narukoval do Dukly (tehdy ATK) a ve slavném armádním celku nakonec vydržel 16 let, během nichž získal osm mistrovských titulů a tři vítězství v Československém poháru. Jako trenér dosáhl Masopust svého největšího úspěchu ve Zbrojovce Brno, již v roce 1978 dovedl k dosud jedinému ligovému titulu.
* * *
Extravagantní zpěvák Daniel Nekonečný, který se narodil 29. června 1966, před lety vystupoval ve skupině Laura a její tygři, než si založil vlastní formaci Šum svistu. Též tanečník, šoumen a módní guru se objevuje i ve filmech.
Nekonečný pochází z Boskovic, dva roky studoval obor herectví na DAMU. Prošel různými povoláními, včetně pomocníka v porodnici a hrobníka. V roce 1990 založil vlastní kapelu Šum svistu, která se uvedla multimediálním vystoupením v Divadle hudby. Vydala alba Šum svistu – Rytmy z ráje a Magie ANBS (Magie Absolutně Nejsilnější Blahodárné Síly) z roku 1999, album, z něhož sálají šamanské a magické motivy, které Dan načerpal při setkáních s mágy a šamany. Jeho sólovým projektem je album Nekonečný šum, do něhož sám „nazpíval, nařval a do prsou nabušil“ roztodivné melodie.
Hudba Šumu svistu je plná etnických a exotických prvků a na každém vystoupení se muzika a zpěv prolínají s karnevalem, ohněm a tanečnicemi. Podle kapelníka jsou jejich písně plné „vtipu, smíchu, šarmantních lumpáren a dacanovin“. Nekonečný si zahrál ve filmu Otakára Schmidta Eliška má ráda divočinu, a dále například ve snímku Jak se krotí krokodýli či televizním filmu Historky od krbu.
* * *
Narozeniny slaví:
italský prezident Giorgio Napolitano (1925)
brazilský fotbalista Amarildo (1939)
americký herec Gary Busey (1944)
bývalá srílanská prezidentka Čandrika Kumaratungová (1945)
bývalý československý rozvědčík Pavel Minařík (1945)
britský hudebník Ian Paice, bubeník rockové skupiny Deep Purple (1948)
americká politička, bývalá ředitelka UNICEF Ann Venemanová (1949)
turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov (1957)
americká herečka Amanda Donohoeová (1962)
německá houslistka Anne-Sophie Mutterová (1963)
zpěvák a herec Daniel Nekonečný (1966)
kanadský hokejista Theoren Fleury (1968)
herec Petr Stach (1974)