Pondělí 30. května je 151. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 215 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 2005 (31,7 stupně C) a nejnižší v roce 1884 (3,8 stupně C).
Svátek má Ferdinand. Je to jméno germánského původu, které se rozšířilo prostřednictvím španělštiny a vykládá se jako „odvaha k míru, riskující mír“ nebo také „k jízdě se odvažující“. K jeho známým nositelům patří žokej a dostihový trenér Minařík nebo se tak jmenoval klarinetista, skladatel a kapelník Havlík.
* * *
Teolog Jeroným Pražský byl významným učencem své doby a mistrem čtyř prestižních evropských univerzit. Byl přítelem Jana Husa a šiřitelem jeho myšlenek i názorů anglického církevního reformátora Jana Viklefa (též John Wyclif). Jeho osud se naplnil 30. května 1416 v jihoněmecké Kostnici, kam přijel na církevní koncil podpořit Jana Husa a kde byl po 340 dnech věznění za své názory upálen.
Jeroným Pražský (narozen zřejmě v roce 1378) v roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě a poté se vydal studovat do Oxfordu. Zde se seznámil s Viklefovým učením a opisoval jeho knihy. Později také studoval a přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a v Heidelbergu. Na všech těchto školách, a také na pražské univerzitě, získal titul mistra, tedy postavení srovnatelné s dnešním profesorem.
Jeroným hojně cestoval, navštívil i Palestinu a Jeruzalém, později se vypravil studovat pravoslaví do Polska, Litvy a Ruska. Od roku 1407 přednášel na pražské univerzitě, získal si i přístup ke dvoru Václava IV. Podílel se na Dekretu kutnohorském, který z moci českého krále zásadně změnil poměry na pražské univerzitě ve prospěch Čechů, zúčastnil se velkých univerzitních disputací i pražských odpustkových bouří. V roce 1410 byl ve Vídni zatčen a obviněn z kacířství, spasil se útěkem.
V dubnu 1415 přijel přes Husovo varování do Kostnice. Napsal dopisy členům koncilu, ale byl zatčen. Po Husově upálení, zlomen výslechy a pobytem ve vězení, sice své názory odvolal, neboť se „bál ohně“, jak dle historiků uvedl. Později se však ale znovu přihlásil k Husovi a Viklefovi a byl upálen na stejném místě jako Hus.
* * *
Básník a prozaik Jan Hanč, který se narodil 30. května 1916, za svého života vydal pouze útlou knihu veršů a prozaických miniatur Události (1948). S jeho dílem se mohla širší veřejnost seznámit až po roce 1989, kdy začaly vycházet jeho deníkové zápisky a glosy, před tím publikované pouze v časopisech. Hanč byl rovněž vynikajícím sprinterem a později atletickým trenérem a autorem či spoluautorem několika odborných publikací.
Plzeňský rodák byl v letech 1945 až 1948 členem umělecké Skupiny 42. První básně publikoval v časopisech, v roce 1948 přispěl i do katalogů výstav Václava Bartovského a Kamila Lhotáka. Po nástupu komunistů k moci mu vyšel pouze překlad Minutových románů Petra Altenberga a několik knih o atletice. Živil se jako plánovač v ČKD a atletický trenér.
Základem Hančova literárního odkazu jsou jeho prozaické koláže, které byly vydány po jeho smrti. Psal je v 50. letech a především počátkem 60. let až do své smrti 19. července 1963. Zabýval se v nich otázkami lidské existence, se sarkasmem se v nich pak vyjadřoval k veřejnému životu své doby.
* * *
Loterijní společnost Sazka patřila dlouhá léta alespoň navenek k nejstabilnějším českým podnikům a svým akcionářům, sportovním svazům, rozdávala každý rok stovky milionů korun. V pozadí ale již doutnaly problémy spojené s financováním víceúčelové haly v pražských Vysočanech, které se naplno projevily na přelomu let 2010 a 2011. Vrcholem krize bylo 30. května 2011 vyhlášení konkurzu na Sazku, jejíž loterijní byznys pak o pět měsíců později převzali noví majitelé.
Za rozhodnutím vybudovat víceúčelovou halu v pražských Vysočanech, která nakonec stáhla Sazku ke dnu, stál její dlouholetý šéf Aleš Hušák. Hušák, kritizovaný pro autoritativní způsob řízení firmy, se kvůli Sazka Areně (od března 2008 nese jméno O2 arena) dokonce dostal do sporu s tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD), jehož kabinet odmítl dát státní záruku na šestimiliardový úvěr na halu, stavěnou kvůli mistrovství světa v ledním hokeji.
Peníze na halu nakonec pocházely ze dvou zdrojů. Kromě úvěrů to byly dluhopisy, kvůli jejichž splácení nejprve dostávaly sportovní svazy stále méně peněz. A když pak Sazka koncem roku 2010 oznámila, že uhradí jen část splátky dluhopisů, vypluly její potíže na povrch a začal boj o ovládnutí firmy. Úspěšně z něj vyšly společnosti PPF a KKCG. V říjnu 2012 pak skupina PPF prodala svůj poloviční podíl v Sazce skupině KKCG.
* * *
Povrchovými doly zničená krajina bývá mnohdy rekultivována zatopením. Vzniklá jezera, spolu s pozdější vegetací a infrastrukturou, utváří zcela nový ráz kdysi „měsíční“ krajiny a přináší nové rekreační i hospodářské možnosti. Jednou z takto vzniklých nových vodních ploch je jezero Milada u Chabařovic na Ústecku, které bylo loni 30. května poprvé zpřístupněno veřejnosti.
Jezero Milada vzniklo rekultivací a zatopením těžební jámy hnědouhelného lomu Chabařovice. Napouštět se začalo v roce 2001 a v létě 2010, kdy plnění vodou skončilo, dosáhlo rozlohy 252 hektarů, čímž se řadí na třetí místo mezi rekultivačními jezery v Česku. Průměrná hloubka je 15,5 metru, maximální 24,7 metru. Nyní jezero, které se stalo oblíbeným cílem turistů, čeká na vybudování infrastruktury.
Krom Milady vzniklo v severních Čechách rekultivací těžebních jam například jezero Most, jehož rozloha přesahuje 310 hektarů. Na Sokolovsku je již téměř plné jezero Medard, které by po úplném napuštění mělo mít bezmála 500 hektarů. V budoucnosti se počítá se vznikem jezer, které překonají tisíc hektarů. Pro srovnání – největší jihočeský rybník Rožmberk má zhruba 490 hektarů a největší česká vodní nádrž Lipno asi 4870 hektarů.
* * *
Katolická církev má na území České republiky dvě církevní provincie – českou a moravskou, jejichž území se dále dělí na arcidiecéze a diecéze. Nejmladší z osmi těchto církevních správních jednotek je ostravsko-opavská diecéze, kterou papež Jan Pavel II. zřídil 30. května 1996. Vznikla vydělením z dosavadního olomouckého arcibiskupství a zahrnuje oblast, která svými hranicemi zhruba odpovídá Moravskoslezskému kraji.
Za sídlo biskupa, kterým je od vzniku diecéze František Václav Lobkowicz, byla zvolena přes protesty Opavy, která své nároky dokládala historickými argumenty, mnohem větší Ostrava. V souvislosti se vznikem biskupství byl chrám Božského spasitele v Ostravě, postavený v klasicistním stylu a vysvěcený v roce 1897, povýšen na katedrálu. Hlavním patronem nové územněsprávní jednotky katolické církve, která se člení na jedenáct děkanátů a 276 farností, je sv. Hedvika Slezská.
* * *
Narozeniny slaví:
americký herec Clint Walker (1927)
francouzská režisérka Agnes Vardová (1928)
ruský kosmonaut Alexej Leonov (1934)
spisovatel Antonín Bajaja (1942)
slovenský jazzový hudebník Peter Lipa (1943)
srbský fotbalista Dragan Džajić (1946)
irský herec Colm Meaney (1953)
švédská zpěvačka, členka dua Roxette Marie Fredrikssonová (1958)
bývalý senátor Martin Mejstřík (1962)
německý fotbalista Thomas Hässler (1966)
literární a kulturní kritik Martin C. Putna (1968)
hokejista Jiří Šlégr (1971)
anglický fotbalista Steven Gerrard (1980)
gorilí sameček Tatu, narozený v pražské Zoo (2007)