Úterý 7. června je 159. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 207 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1998 (33,2 stupně C) a nejnižší v roce 1962 (5,5 stupně C).
Svátek mají Iveta a Slavoj. Iveta – starší pravopisnou variantou je Yveta – je francouzské jméno německého původu, původem zdrobnělina jména Ivona, ženské podoby mužského jména Ivo, které znamená „tisový luk“ či „válečník ozbrojený tisovým lukem“. Někdy se vykládá také jako francouzská varianta původem hebrejského jména Judita, tedy „židovka“. Ke známým nositelkám tohoto jména patří zpěvačka Yvetta Simonová a herečka Yvetta Blanarovičová.
Slavoj je slovanské jméno, vykládá se jako „slavný“. Někdy se považuje za českou obdobu německých jmen Lotar, Robert, Rupert nebo řeckého Kletus. Dnes se již příliš nepoužívá.
* * *
Ruské tenistce Anně Kurnikovové se během kariéry sice nikdy nepovedlo získat singlový titul, přesto ale byla nepřehlédnutelnou postavou ženského tenisu. Ruská kráska, která oslaví 7. června pětatřicáté narozeniny, se kromě tenisu totiž věnovala modelingu, byla vždy žádaným hostem všech možných večírků a pozornost poutal i její osobní život. Jejím největším úspěchem bylo semifinále dvouhry na Wimbledonu z roku 1997 a osmé místo na světovém žebříčku. Nejvíce se Kurnikovové dařilo ve čtyřhře, ve které vyhrála s Martinou Hingisovou dvakrát grandslamové Australian Open.
Kurnikovová se narodila v Rusku, nyní má americké občanství a žije v Miami. Turnaje začala hrát v osmi letech a v patnácti vstoupila do světa velkých soutěží na turnaji US Open. Grandslamy ve čtyřhře vyhrála tato někdejší svěřenkyně Pavla Složila v letech 1999 a 2002. V roce 1999 tato dvojice nestačila v finálě French Open na sestry Williamsovy.
Již během své kariéry se věnovala komerčním záležitostem, například modelingu a reklamě, což jí podle odborníků škodilo. Stále je také hvězdou různých charitativních akcí a tenisových exhibic. Známá byla také vztahem se zpěvákem Enriquem Iglesiasem.
* * *
Karla Vobišová-Žáková, která zemřela před 55 lety, 7. června 1961, je označována za první českou sochařku. Nejznámějším dílem této umělkyně je plastika básnířky a spisovatelky Elišky Krásnohorské, která od roku 1929 stojí na Karlově náměstí v Praze.
Vobišová se narodila 21. ledna 1887 do početné rodiny v Kunžaku nedaleko Jindřichova Hradce. V předposledním roce první světové války absolvovala jako vůbec první žena slavnou sochařsko-kamenickou školu v Hořicích. Po jejím dokončení byla přijata na Umělecko-průmyslovou školu v Praze, studovala u Bohumila Kafky a Stanislava Suchardy. Právě Kafka svěřil Vobišové její první zakázky, mezi něž patřil i pískovcový pomník padlým ze světové války v Nové Pace.
Po absolvování několika zahraničních stáží se Vobišová koncem 20. let přihlásila do konkurzu na podobu pomníku spisovatelky Elišky Krásnohorské. Její návrh porotu zaujal a socha ze světlého mramoru stojí v parku na pražském Karlově náměstí dodnes. Slavnou literátku Vobišová přitom zpodobnila už o dva roky dříve, a to ve formě bronzové pamětní desky, jež byla instalována na domě v nedaleké Černé ulici.
V roce 1937 se Vobišová zúčastnila prestižní soutěže na náhrobek svatého Vojtěcha pro Svatovítský chrám na Hradčanech. V tvrdé konkurenci slavných sochařů se sice prosadila, její návrh ale nakonec nebyl realizován. Sochařka zemřela 7. června 1961. Ostatky umělkyně, jejíž díla jsou zastoupena i ve sbírkách Národní galerie, jsou pochovány na Vyšehradském hřbitově.
* * *
K nejvýraznějším symbolům maďarské revoluce z roku 1956 patřil tehdejší ministerský předseda Imre Nagy, od jehož narození uplyne 7. června 120 let. Jím ztělesňovaný pokus o demokratizaci komunistického režimu v Maďarsku však záhy skončil tvrdým sovětským zásahem, po kterém byl Nagy postaven před soud a popraven. Rehabilitován byl teprve v roce 1989.
Politická kariéra syna rolníků z jihomaďarského Kaposváru začala za první světové války. Vyučený zámečník Nagy se tehdy dostal do ruského zajetí a následně se stal vojákem Rudé armády a členem komunistické strany. Nagy pobýval v Moskvě i v Maďarsku a na konci roku 1944 se definitivně vrátil do rodné země a pomáhal tam ustavit komunistickou vládu. Jako premiér se v letech 1953 až 1955 pokoušel provádět reformy, které by alespoň částečně liberalizovaly nefunkční stalinistický model, jenž prohluboval katastrofální hospodářskou situaci ve válkou zničené zemi. V roce 1955 byl však Nagy za mohutného přispění lidí kolem expremiéra Mátyáse Rákosiho sesazen a vyloučen ze strany. Vrátit se mohl 13. října 1956 a po vypuknutí povstání znovu stanul v čele vlády.
Když povstání krvavě rozdrtily sovětské tanky, Nagy uprchl na jugoslávské velvyslanectví v Budapešti. Odtud vyjednával s představitelem nově vzniklé porevoluční vlády Jánosem Kádárem o podmínkách, za nichž by mu byla zaručena osobní svoboda. Okamžitě poté, co opustil diplomatickou půdu, byl však zatčen a odvezen do Rumunska. Utajený soudní proces s Nagyem a jeho spolupracovníky začal na konci roku 1957. Patnáctého června 1958 byl nad někdejším premiérem vynesen rozsudek smrti, jenž byl vykonán o den později. Ostatky popraveného byly následně pohřbeny do anonymního hromadného hrobu na jednom z budapešťských předměstí. Důstojný pohřeb měl až po pádu komunismu.
* * *
Britský herec a dramatik Mark Ravenhill, který 7. června oslaví padesátiny, patří k zakladatelům dramatické školy, která v 90. letech šokovala otevřeností a zobrazením fyzických i psychických krutostí současného světa. Na českých jevištích se objevila řada jeho her a Ravenhillovo jméno také nese divadelní cena, která se v Česku uděluje za nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu.
Ravenhill se narodil 7. června 1966 v Sussexu a první hru napsal jako třináctiletý. Studoval angličtinu a divadelní vědu na univerzitě v Bristolu. Původně se chtěl stát hercem, ale rychle podle svých slov pochopil, že jiní budou lepší než on. Místo toho začal režírovat a psát krátké hry.
V roce 1996 měla v divadle Royal Court premiéru jeho první celovečerní hra Shopping and Fucking. Britské úřady však originální název zakázaly uvést na plakáty. Oficiálně byla uvedena jako Shopping and F***ing a definitivně prosadila novou vlnu, označovanou jako coolness dramatika. Mezi další jeho úspěšné texty patří například Polaroidy, Produkt a Domeček pro buzničky (u Matky Kapavky).
Ravenhill několikrát navštívil Českou republiku. „Je to čest, že cena nese moje jméno. Hlavně byli z této informace nadšeni mí rodiče,“ řekl například v roce 2012, kdy osobně ocenil ústecké Činoherní studio, které tehdy získalo Cenu Marka Ravenhilla. Zatím posledním, šestým držitelem ceny, kterou je umělecky ztvárněný kožich, je inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase pražského Divadla DISK v režii Adama Svozila.
* * *
Narozeniny slaví:
slovenská herečka Mária Kráľovičová (1927)
americký režisér James Ivory (1928)
mexický fotbalový brankář Antonio Carbajal (1929)
estonský dirigent Neeme Järvi (1937)
britský zpěvák Tom Jones (1940)
výtvarník a publicista Jiří Hůla (1944)
rakouský politik Wolfgang Schüssel (1945)
nakladatel Ivo Železný (1950)
houslista Václav Hudeček (1952)
turecký spisovatel, nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk (1952)
britský herec Liam Neeson (1952)
herečka Libuše Šafránková (1953)
písničkář Jaromír Nohavica (1953)
americký herec William Forsythe (1955)
slovenská herečka Jana Hubinská (1964)
americký kytarista David Navarro (1967)
brazilský fotbalista a mistr světa Cafú (1970)
americký hokejista Mike Modano (1970)
americký plavec, olympijský vítěz Ed Moses (1980)