Středa 8. června je 160. dnem roku 2016, do konce roku zbývá 206 dní. V pražském Klementinu byla tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 2014 (33,4 stupně C) a nejnižší v roce 1837 (5,5 stupně C).
Svátek má Medard. Je to prastaré jméno, patrně germánského původu, které se vykládá jako „mocný, schopný“ nebo „silný“.
Pranostika:
Medardova kápě – čtyřicet dní kape.
* * *
Americká tenistka Lindsay Davenportová, která 8. června oslaví čtyřicetiny, má na svém kontě tři grandslamové tituly, olympijské zlato ve dvouhře a několikrát se probojovala i do čela žebříčku WTA ve dvouhře i čtyřhře. Konec kariéry poprvé oznámila v roce 2006 kvůli narození svého syna, poté se ještě k hraní několikrát vrátila a naposledy se na kurtech při soutěžním zápase objevila v roce 2010. Nyní je úspěšnou tenisovou trenérkou.
Rodačka z kalifornského Palos Verdes pochází ze sportovní rodiny. Její otec Wink Davenport reprezentoval USA ve volejbalu na olympiádě a stejnému sportu se věnovala i matka Ann a obě sestry. V tom, že se Lindsay nakonec rozhodla věnovat tenisu, sehrál podle jejích slov roli vzdor vůči otci. Tenisovou raketu vzala do ruky poprvé až v sedmi letech. Vysoké a robustní hráčce navíc dlouho nikdo nevěřil, a stávala se terčem posměšků. Když ovšem v roce 1992 vyhrála juniorku na US Open, posměváčkům „sklaplo“.
Rok 1993, první mezi profesionálkami, ukončila Davenportová na 20. místě světového žebříčku. O čtyři roky později už se o ní začalo mluvit jako o možné světové jedničce. První hráčkou světa se Davenportová stala v roce 1998 a světovému žebříčku kralovala i v letech 2001, 2004 a 2005. K největším tenisovým úspěchům Davenportové patří trojice vítězství v grandslamových turnajích. V roce 1998 vyhrála US Open, následující rok ovládla Wimbledon a v lednu 2000 nenašla přemožitelku na Australian Open. Třešničkou na dortu se v létě 1996 stalo olympijské zlato ve dvouhře žen, vybojované na hrách v Atlantě. Tenisem si vydělala přes 22 milionů dolarů, což jí řadí na šesté místo v historii.
Jako trenérka pomohla americké tenisové naději Madison Keysové k nejlepším grandslamovým výsledkům v její krátké kariéře. V roce 2014 byla Davenportová slavnostně uvedena do tenisové Síně slávy v Newportu. S manželem Jonem Leachem, tenistou a bankéřem, má jednoho syna a tři dcery.
* * *
Desítky let byla jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších tváří Československé a později České televize. Marie Retková, která 8. června oslaví šedesátiny, pracovala od svých dvaceti let jako hlasatelka a k divákům z obrazovky promlouvala až do roku 2006, kdy byla funkce hlasatelů zrušena. Populární hlasatelka, trojnásobná držitelka divácké ceny TýTý, nyní pracuje v Českém rozhlase.
Marie Retková v roce 1981 absolvovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Od roku 1977 působila jako hlasatelka v České televizi. V televizní hlasatelně spolu s dalšími známými tvářemi uváděla vysílání. Mezi její kolegy patřili Miloš Frýba, Alexandr Hemala, Marie Tomsová, Marta Skarlandtová nebo Saskia Burešová. Po zrušení pozice hlasatelů ale její hlas z televizních obrazovek nezmizel a nyní pracuje na „dvojce“ Českého rozhlasu. Nejprve uváděla pořad Host do domu, magazín Dopoledne s Dvojkou a nyní moderuje Noční Mikrofórum. Ceny TýTý získala v letech 1998, 1999 a 2000.
Retková je vdaná a je již několikanásobnou babičkou. Ve volném čase si tato vyznavačka zdravého životního stylu ráda zasportuje. Před lety tato životní optimistka překonala rakovinu.
* * *
Pětašedesáté narozeniny oslaví 8. června velšská zpěvačka Bonnie Tylerová, která se svým charakteristickým chraplavým hlasem dobývala hitparády především v 70. a 80. letech uplynulého století. K jejím nejslavnějším hitům patřily písně Islands nebo It’s a Heartache, kterou v Československu proslavila i verze od Karla Gotta pod názvem Jen se hádej.
Tylerová, která se narodila ve velšské vesnici Skewen jako Gaynor Hopkinsová, se na dráhu profesionální zpěvačky vydala v polovině 70. let. Hned její první singl Lost in France se v britské hitparádě umístil v první desítce. Krátce po vydání premiérového alba The World Starts Tonight v roce 1977 se však zpěvaččina slušně nastartovaná kariéra ocitla na vlásku. Lékaři totiž Tylerové diagnostikovali uzlíky na hlasivkách, k jejichž odstranění byla nutná operace.
Chirurgický zákrok na pěveckých výkonech Bonnie Tylerové nezanechal negativní stopy, soudě alespoň podle toho, že hned další singl – It’s a Heartache – vzal útokem hitparády takřka po celém světě. Obdobný úspěch zaznamenalo i album Faster Than the Speed of Night, vydané v roce 1983, jehož hlavním tahákem byla dodnes velmi populární skladba Total Eclipse of the Heart.
Vedle vlastních nahrávek a koncertů Tylerová spolupracovala se svými kolegy z hudební branže. Tak vznikla známá písnička Islands, kterou nazpívala pro stejnojmenné album Mika Oldfielda.
Počátek 90. let přinesl postupný úpadek popularity Bonnie Tylerové. Zatím poslední položkou v soupisu jejích studiových alb je deska Rocks and Honey, která vyšla v roce 2013.
Tylerová několikrát vystoupila v České republice a její písně se staly inspirací i pro další české autory a interprety. Píseň Jen se hádej nazpívali kromě Karla Gotta také Waldemar Matuška a Marie Rottrová, Lucie Vondráčková zase boduje s písní Ať je jak vítr, v originále I Need a Hero.
* * *
Před 140 lety, 7. června 1876, zemřela francouzská spisovatelka George Sandová.Kromě svého literárního díla, kterým ovlivnila mimo jiné i Boženu Němcovou, proslula Sandová také neortodoxním životním stylem, jehož součástí bylo občasné nošení mužského oblečení či tehdy pobuřující kouření na veřejnosti. Měla rovněž dlouhou řadu milenců, mezi kterými nechyběl ani slavný skladatel Frédéric Chopin nebo spisovatel a básník Alfred de Musset.
George Sandová, vlastním jménem Amandine-Lucie-Aurore Dupinová, se narodila v létě 1804 v Paříži. Po dosažení plnoletosti se provdala za barona Casimira Dudevanta, avšak manželství po několika letech skončilo rozchodem. Právě tato zkušenost v ní vzbudila odpor k instituci manželství.
Pseudonym Sandová si autorka zvolila zřejmě podle Julese Sandeaua, s jehož přispěním publikovala své první novinové články. Jako George Sandová byla podepsána už pod románem Indiana, který okamžitě po svém vydání v roce 1832 zaznamenal velký zájem čtenářů.
Ve svých románech z první poloviny 30. let devatenáctého století se Sandová kriticky vyjadřovala k otázce neuspokojivého postavení vdaných žen, plně závislých na svých manželích, ponižovaných a marně toužících po štěstí. Později se její pozornost obrátila k námětům z venkovského prostředí, jak je zobrazila například v románech Ďáblův močál či Mistři dudáci.
Narozeniny slaví:
bývalá první dáma USA Barbara Bushová (1925)
americká zpěvačka Nancy Sinatrová (1940)
jihoafrický podnikatel Nicky Oppenheimer (1945)
britská zpěvačka Bonnie Tylerová (1951)
advokát Stanislav Devátý (1952)
britský fyzik, vynálezce celosvětové počítačové sítě World Wide Web (www) Tim Berners-Lee (1955)
moderátorka a bývalá televizní hlasatelka Marie Retková (1956)
americký herec Kevin Bacon (1958)
britský hudebník Mick Hucknall, člen skupiny Simply Red (1960)
herec Lukáš Vaculík (1962)
britský hudebník Nick Rhodes, člen skupiny Duran Duran (1962)
prozaik a novinář Jaroslav Rudiš (1972)
novinářka Barbora Šámalová (1974)
americká tenistka Lindsay Davenportová (1976)
americký rapper Kanye West (1977)
ruská tenistka Naděžda Petrovová (1982)
belgická tenistka Kim Clijstersová (1983)