Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek si trvá na svém a je přesvědčen, že připravovaný zákon o elektronické evidenci tržeb má pouze poškodit malé a drobné živnostníky a buzerovat je při jejich práci. Ve svém středečním vyjádření však také označil, komu se nejvíce zavedení kontrolního mechanismu vyplatí. Nejvíc prý jednoznačně na celé EET vydělá Babišův Agrofert, který se díky takzvaným registračním pokladnám on-line dozví, jak, kde a za kolik nakupují a prodávají jeho konkurenti. Tím si ulehčí konkurenční boj na nejmenší možnou míru.
Drahá věc pro stát i živnostníky
Miroslav Kalousek k tématu elektronické evidence tržeb hovořil ve středu na Radiožurnálu. Podle místopředsedy TOP 09 má celý zákon o EET řadu nedostatků a v žádném případě není nutné ho přijímat. „Tak za prvé, je to velmi drahé pro stát, údaje, které uvádí vláda v parlamentním tisku, jsou hluboce podhodnocené. Interní studie, kterou ministerstvo financí odmítlo zveřejnit, mluví o daleko vyšších nákladech,“ vysvětlil Kalousek. „Jenom v prvních letech to bude stát daňové poplatníky 10 miliard. Když spočtu náklady pro živnostníky, jsme někde na 3,5 až 4 miliardách,“ vypočítal exministr financí.
Občané zaplatí Agrofertu monitoring trhu
Daleko větším rizikem je ovšem prý fakt, že se k citlivým informacím dostane zemědělský koncern Andreje Babiše Agrofert. „To nejpodstatnější na tom je, že si tady největší řezník a pekař v zemi za peníze daňových poplatníků buduje detailní on-line monitoring trhu,“ důrazně varuje Kalousek. „On bude přesně vědět, co si jeho konkurence nakupuje a prodává, v kterém městě, v kolik hodin. Miliardy zaplatí daňoví poplatníci za to, aby Agrofert měl dokonalý monitoring trhu, díky kterému mu nikdo nebude schopen konkurovat,“ tvrdí opoziční politik. Do očí bijící je podle něj i fakt, že Babišovi jeho tendence posvětí další členové kabinetu. „Já ještě chápu žraloka typu Andreje Babiše, který si za peníze daňových poplatníků chce pro sebe něco takového vybudovat, nechápu jeho koaliční partnery, který mu to chtějí umožnit,“ diví se Kalousek.
V Chorvatsku přiznávají, že EET slouží ke sledování podnikatelů
Sledování konkurenčních podnikatelských aktivit je přitom podle druhého muže TOP 09 zcela jasné. „Dokonce ani v tom Chorvatsku a Bulharsku to nepřineslo vyšší výběr daní, jenom získali, jak řekl pan chorvatský ministr, když tady byl na návštěvě, dokonalý přehled o podnikatelích,“ upozornil Kalousek. „Co si kdo od koho kupuje, kolik mají na účtech, což je snad to nejnebezpečnější ze všeho, nejenom, že je to drahé, že to nebude fungovat, protože ne na celém území České republiky je vysokorychlostní internet,“ dodává.
Daně se dají vybírat efektivněji jinak
Zlepšení výběru daní vidí Miroslav Kalousek jinde než v zavádění šikany živnostníků v podobě elektronické evidence tržeb. „Recept je trvalé, stálé a trpělivé zkvalitňování práce a finanční správy. Ono se v těch minulých letech něco udělalo,“ je přesvědčen bývalý šéf státní kasy. „Ona míra šedé ekonomiky, za nás se transformovala státní správa dost bezprecedentně a bez křiku z třístupňové na dvoustupňových, místo 199 finančních úřadů máme 14, zpřísnili jsme legislativu do značné míry v řadě případů, kterými teď nechci zdržovat,“ vysvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál.
Babiš pochválil Kalouska a nevěděl o tom
„Legrační je, že i Babišovo ministerstvo zveřejnilo, že opatření zavedená v roce 2011, to bylo prosím pěkně za mě, výrazným způsobem zkvalitnilo výběr daní. Když se pak Babiš dozvěděl, že je to tam napsaný, tak mu to velmi vadilo, ale je to ve výroční zprávě jeho ministerstva,“ pobavilo Kalouska. „Ono se postupnými krůčky s tím dá pracovat, ale nikdo na celém světě nemůže splnit to, co Andrej Babiš sliboval, že přijde a vybere o desítky miliard víc. To dokonce on i sám musel uznat, že jenom tak plácal. Je to prostě trpělivá houževnatá stálá práce a nespočívá v šikaně těch, kteří jsou schopni o sebe se postarat sami, což jsou živnostníci,“ shrnuje místopředseda TOP 09.