Babiš na schůzi poslanecké Sněmovny mluví o kauze auditu, který vydává za „útok“ na zájmy České republiky a na „destabilizaci“ České republiky. Zopakoval své tvrzení, že Česká republika peníze vracet nebude, že na dotaci pro luxusní komplex Čapí hnízdo měl nárok. Zprávu auditorů se pokoušel zpochybnit poukazem na absenci průvodního dopisu a podobných drobností. Dále se pokoušel odvést pozornost od své kauzy a obsahu zprávy auditorů poukazem na její formálně důvěrný charakter.
Následovala litanie na téma údajného neúspěchu opozice ve volbách, údajného naplňování antikorupčního zákona s tím, že struktury svého koncernu Agrofert, jehož je však konečným beneficientem, formálně opustil. „Komu slouží Transparency International? Někomu mimo Českou republiku?“ vznášel řečnickou otázku po vzoru agitátorů v 50. letech a zmíněnou nevládní organizaci pomluvil, když ji bez jakéhokoli vysvětlení označil za korumpovanou.
Na Babiše reagoval Miroslav Kalousek na sociálních sítích. „Projev premiéra pokračuje. Těžko se ale orientujeme v tom, kdy mluví předseda Vlády ČR a kdy vlastník Agrofertu. Problém je v tom, že on se cítí být vlastníkem nejen Agrofertu, ale i České republiky,“ komentoval jeho vystoupení.
Kalousek také na sociální síti glosoval pomluvy, které Babiš adresoval jemu i šéfovi Transparency International. „Předseda vlády ČR : ,Kalousek, symbol korupce. Ondráčka ze zkorumpované firmy Transparency International.‘ Tak jsme se, pane řediteli Ondráčko, sešli. Rozdíl mezi námi je zjevně jenom v tom, že mně Babiš nikdy nenabízel křeslo ministra vnitra. Jinak jsme evidentně zkorumpovaní oba.“
„Nedám vám šanci, abyste mě nachytali, nikdy jsem to neudělal,“ pokračoval Babiš, který zdůraznil, že pracuje „zadarmo, přestože jeho bývalá firma tratí“. Ohrožení České republiky, ohrožení českých firem. Musíme ten nesmysl, který sem dorazil z Bruselu, tvrdě odmítnout.
„To není útok na Babiše, jak by si mnozí přáli. To je útok na Česko a musíme to tvrdě odmítnout na základě tvrdých faktů. Tato lež by se dotkla strašně moc českých firem.“
„Všichni se odvolávají na draft, kdy ani samotné kompetentní české orgány neměly šanci do něj nahlédnout.“
„V tom dokumentu není žádný důkaz, žádný hmatatelný důkaz, že bych něco podepsal nebo nařídil.“
„Stále zapomínáte na to, že moje bývalá firma zachránila spoustu podniků, které jste nechali vytunelovat… Včera jsem měl párky a měly 99 procent masa.“
Kalousek: Česko zaplatí za „konflikt zájmů a hamižnost“ premiéra
Babiše za jeho postoj k návrhu auditu zkritizoval také předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Premiér podle něj odmítáním závěrů předběžného auditu Evropské komise pouze oddaluje nevyhnutelný závěr. „Hrajete o čas a berete si Českou republiku a její občany jako rukojmí,“ prohlásil Kalousek na adresu Babišova tvrzení, že audit má destabilizovat Česko.
Kalousek také zpochybnil na základě předchozích verdiktů Babišovo tvrzení, že se žádné dotace pro Agrofert nebudou vracet. Podle Kalouska i finální verze zprávy bude znamenat, že Česko zaplatí za „konflikt zájmů a hamižnost“ předsedy vlády.
„Můžete hrát o čas ještě několik měsíců, ale dobře víte, že to nemůže skončit bez ztráty květinky,“ uvedl Kalousek k výzvám členů vlády za ANO, že je třeba vyčkat až na oficiální překlad návrhu auditu, české stanovisko k němu a na finální verzi auditu.
Ty hmotné škody už neodvrátíme, ty se prostě staly, to rozhodnutí padne, my je budeme muset zaplatit a jen doufám, že je od Agforetu také vydobudeme zpátky,“ prohlásil Kalousek na adresu Babiše, který je podle něj „prokazatelný lupič evropských peněz“. Babišovi i dalším ministrům za ANO vytkl, že svými autoritativními prohlášeními o údajné nepravdivosti auditu vyvíjejí nátlak na úředníky, jak musí napsat české stanovisko.
Kalousek také poznamenal, že auditoři EK a její právní servis budou zjištění posuzovat podle práva, a ne podle toho, „jak si přeje Babiš a Agrofert“.