Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase, se vyslovil značně kriticky k návrhu deficitu státního rozpočtu na rok 2021. Mluví o tom, že „vůči mladé generaci byl spáchán bezprecedentní rozpočtový zločin“.
Na svém twitteru Miroslav Kalousek nešetřil kritikou a použil i dost ostré výrazy.
Souhrnně citujeme z jeho tweetů za poslední dva dny:
„V rachotu stamiliard trochu zaniká zásadní informace, že součástí Babišova návrhu na 15% je faktické vypnutí zákona o rozpočtové odpovědnosti. Ani tak měkoučký zákon, jaký máme dnes, by totiž neumožnil tu hloupost aplikovat. Tolik k diskuzi, co je a co není rozpočtově odpovědné.“
„Vláda navrhuje pro rok 2021 deficit 320 mld. Ve skutečnosti to bude téměř 500 mld. S podporou SPD a ODS vede vláda zemi k rozvratu veřejných financí. Říkám to ráno, v poledne i večer. A všem je to jedno, dokud to nepocítí na vlastní peněžence. Chudáci děti. Odskáčou to ony.“
„Většina sněmovny schválila daňový balíček ve znění, který zhorší bilanci státního rozpočtu o cca 130 mld. Pro obce znamená pokles daňových příjmů o cca 8 procent, pro kraje o cca o 8,8 procenta. Nutnou reakcí bude škrtání lokálních investic v objemu cca 25 mld. Budeme asi jedinou zemí EU, která bude mít příští rok horší deficit než letos. Trhy si toho nemohou nevšimnout a potrestají nás úroky z dluhopisů. Čím dál víc budeme splácet minulost, místo abychom financovali budoucnost. Dnešní noci byl vůči mladé generaci spáchán bezprecedentní rozpočtový zločin.“
„Zavedení 15procentní daně ze superhrubé mzdy znamenalo v r. 2008 snížení daně celkem o 80 mld. Na jednání klubu ODS V. Tlustý prosazoval mnohem víc. Křičel: ‚Tak ať je deficit 160 mld., komu to bude vadit?‘ To číslo jeho kolegy tak vyděsilo, že bylo po diskusi. Jo, to byly časy.“
Miroslav Kalousek také cituje twitterový příspěvek předsedy senátu Miloše Vystrčila:
„Dovoluji si připomenout čtvrteční ‚vzkaz‘ Senátu Poslanecké sněmovně v podobě usnesení Senátu, pro které hlasovalo 60 z 67 přítomných senátorů. Jemně řečeno je zřejmé, že daňový balíček schválený v pátek o půl druhé ráno Sněmovnou nebude mít v Senátu zrovna na růžích ustláno.“
Kalousek to komentuje:
„Hle, hlas rozumu. Pro mě jako pro poslance je trochu trpké, že Senát, který zákon o státním rozpočtu neprojednává, cítí za udržitelnost veřejných rozpočtů mnohem větší odpovědnost než Sněmovna. Děkuji.“
Přidal k tomu také další příspěvky, kde porovnává svůj někdejší přístup z doby světové ekonomické krize na konci prvního desetiletí, kdy byl ministrem financí Topolánkovy vlády:
„Svého času jsem věnoval veškerou energii i ztrátu popularity konsolidaci bilance rozpočtu, když nám hrozila dluhová spirála. Populisté si ze mě za to udělali střelnici. Ta práce je vniveč a já upřímně lituji každého, kdo bude muset uklízet hromady hnoje A. Babiše a A. Schillerové.
Když jsme přebírali mandát po Fischerově vládě, byli jsme v řízení o nadměrném schodku a úroky z dluhopisů byly 5,7 procenta. Do roka jsme přesvědčili trhy o vůli konsolidovat, úroky srazili pod 3 procenta a stabilizovali situaci. Jak myslíte, že by to dopadlo, kdybychom se chovali jako Babiš?“
Zmínil také to, co napsala ministryně financí Alena Schillerová: „Zvýšení slevy na poplatníka, které bylo schváleno společně se snížením daně z příjmů, je podle mého názoru chyba. Mít obojí prostě není možné. Požádám proto Senát, aby návrh upravil a zvýšení slevy vypustil.“
Kalousek oponuje: „Zoufalý hlas ministryně, která je ministryní omylem, neboť:
1. Za dnešní situace dává zvýšení slevy mnohem větší národohospodářskou logiku než Babišových 15 procent.
2. Své cti dbalý ministr by nikdy nedovolil sněmovně tu hrůzu schválit. A kdyby ji přesto schválila, tak by rezignoval.“
Miroslav Kalousek měl být spolu s Alenou Schillerovou hostem Událostí, komentářů na ČT24. Ministryně však pozvání odmítla.
Kalouskova kritika je součástí právě probíhající debaty, kde se především řeší, nakolik se měla ODS na schválení Babišova daňového balíčku podílet.
Předseda ODS Petr Fiala ale postup své strany hájí:
„Jsem rád, že máme najednou tolik strážců rozpočtové odpovědnosti. Tedy našich nových spojenců v boji za rozumný státní rozpočet. Kde byli, když ODS prosazovala dluhové brzdy, vyrovnané rozpočty v čase vysokého růstu a když jsme navrhovali krotit výdaje?
Zabránit těm zbytečným, šetřit na rozbujelém státu. Jestli si máme vybrat, zda více peněz mají mít lidé, nebo stát, volíme lidi. Je to pravicový recept, který vždy funguje. To, co teď vidíme kolem snížení daní, je levicové běsnění a/nebo pokrytectví.
Zásadní rozdíl mezi levicí (i skrytou levicí) a námi: nemyslíme si, že se máme starat jen o příjmy, ale jsme přesvědčeni, že se musíme starat o výdaje.
To mám vážně věřit tomu, že co s penězi, to ví dobře jen vláda? Tak kam jde těch sto miliard, co má každý rok vláda navíc? Každý rok! To je o tolik lepší služba státu? Máte ten pocit? No já ne. Já věřím nižším daním a držení státní byrokracie na uzdě.
To je fakt takový problém, že bude mít učitel, lékař, prodavač nebo zaměstnanec průmyslové firmy vyšší plat? Že odevzdá státu o něco méně? Myslíte, že ty prachy bude pálit?“