Rozhodnutí Miroslava Kalouska, že bude nyní po odchodu ze sněmovny diskutovat pravidelně s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov, vyvolalo pochopitelně značný ohlas. Soukup byl znám svým velmi loajálním „moderováním“ rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem. Teď prošel jakýmsi „obrácením“ a už tak příznivě nakloněn moci není.
Bez ohledu na to, zda k Soukupovi chodit nebo nechodit, už máme jedno setkání (18. března) za sebou. Co tam Miroslav Kalousek říkal? Jak se dalo čekat, tématem byla situace, ve které jsme kvůli koronaviru a Kalousek je k momentální vládě velmi kritický.
„Bohužel za ten rok ta vláda několikrát zcela zásadně selhala v těch rozhodujících krocích, o kterých tvrdila, že je umí. Říkala, že má chytrou karanténu, ona nefungovala. Říkala, že má očkovací strategii, neměla nic. Ono nestačí lidem říkat, že něco funguje, ono to také musí fungovat a tam bohužel došlo k několikanásobnému obrovskému selhání. Jak to, že země, které jsou na tom mnohem hůř z hlediska zdravotní péče, z hlediska vyspělosti, dokázaly své občany ochránit a jak to, že my tak bohatá a vyspělá země, máme tolik mrtvých, to je opravdu jenom vládní odpovědnost.“
Podle Kalouska je to jasné selhání vedení země: „To je ten chaotický způsob vládnutí, který chce řídit, jednoho člověka, který chce řídit všechno. Doopravdy tím pádem neuřídí nic. Mám pocit, že teď na Slovensku mají podobný problém, že prostě to je otázka sebestředných lidí, který nevědí, jak se řídí státní systém a státní správa. To je samo, prostě premiér téhle země je bohužel součástí toho problému, nikoliv on není schopen přispět k jeho řešení. Dokud bude premiérem, tak tady ty lidi budou umírat dál.“
Stav státní správy popisuje bývalý poslanec a šéf TOP 09 velmi nelichotivě. Podle něj je „v obrovském rozkladu“. „Za těch sedm let odešlo spousta odborníků, odešla spousta schopných lidí. K moci se dostávají pouze nebo dobrým místům se dostávají pouze ty loajální. Vzpomeňte si ještě v roce 2013, když byly povodně, jak to fungovalo.“
Chaos je dán i tím, že nikdo už neví, co by měl na svém místě vlastně dělat: „Každý musí vědět, kdo je jeho nadřízený, i jaká jeho odpovědnost, jaké jsou a kde jsou hranice jeho pravomocí. Tohle, když se poruší a vedle toho dochází k překotným personálním změnám, protože ty odborníci si tenhle způsob řízení nenechají líbit, tak buď odejdou sami nebo jsou nahrazeni poslušnými ale méně schopnými. Tak během několika let ten systém zcela rozložíte, a to se, bohužel stalo.“
Stát tedy podle Kalouska rozhodně není v rukou nějakých geniálních krizových manažerů: „Krize, ta to nasvítila. V těch dobrých časech, pane Soukupe, když podnikáte nebo chodíte do zaměstnání nebo cokoliv, tak vám v podstatě stačí, když vám ten stát nepřekáží víc, než musí. Protože od něj nepotřebujete pomoc, pomůžete si sám. V okamžiku, kdy přijde krize, ať už tahle nebo to byly povodně nebo může přijít prostě nedej bože jiná katastrofa. Tak si dostatečně platíme, my máme strašně drahou státní správu. A tak si ty lidi platíme proto, aby dokázali okamžitě účinně zasáhnout pomoct podle předem připravených plánů… Součástí toho obrovského problému je tahle vláda a s touhle vládou na žádné racionální řešení, které nebude reaktivní, které bude koukat dopředu, jak vy jste správně řekl asi třikrát. Tak s touhle vládou se takového řešení nedočkáme.“
Podle Kalouska by bylo řešením „pokusit se udělat výraznou většinu v Poslanecké sněmovně napříč spektrem, řekněme, vládu národní spásy před covidem“. „A protože samozřejmě nikdo neví, co pak udělá pan prezident, to je obrovské riziko. Tak to udělat nestandardním způsobem. To znamená, aby ta většina Poslanecké sněmovny dostala k jednomu kulatému stolu opozici, vládu i prezidenta republiky, a aby většina Poslanecké sněmovny, protože z většiny Poslanecké sněmovny vychází vláda, ne z prezidenta nebo s premiéra. Aby většina Poslanecké sněmovny pod veřejným tlakem si vynutila takovou rekonstrukci vlády, kde budou lidé, kteří nebudou bojovat o politický a holý život nebo lidé, kteří budou bojovat o svou hamižnost, protože zřejmě tam takový nějak, také nějací takoví jsou. A prostě vládu, která bude mít obrovskou podporu Poslanecké sněmovny a tím by mohla mít i podporu veřejnosti. Bohužel nevidím v Poslanecké sněmovně v tuhle chvíli sílu. To asi souvisí s tím, že ty volby jsou relativně blízko a já zase na druhou stranu říkám, oni jsou strašně daleko. Budou v říjnu, pak se bude sestavovat vláda a do té doby tady budou zbytečně umírat lidé, protože s touhle vládou umírat budou.“
Tolik Miroslav Kalousek na TV Barrandov.