Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dnes navrhne na vládě navýšení schodku státního rozpočtu na letošní rok z 200 na 300 miliard korun. Jako důvod uvádí vysoké náklady vládních opatření spojených s bojem proti šíření koronaviru. Škrty však prozatím neplánuje, což se nelíbí některým zástupcům opozice.
„Na tom je nejhorší, že vláda nebude chtít ušetřit ani korunu na svém přebujelém provozu a hypertrofované státní administrativě. Všechny problémy s pandemií nechá zaplatit naše potomky. Ti doplatí i na nezodpovědnou politiku posledních šesti let,“ napsal na Twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Na tom je nejhorší, že vláda nebude chtít ušetřit ani korunu na svém přebujelém provozu a hypertrofované státní administrativě. Všechny problémy s pandemií nechá zaplatit naše potomky. Ti doplatí i na nezodpovědnou politiku posledních šesti let. https://t.co/t1nkPzYw6B
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) April 19, 2020
Šéfka resortu financí řekla v nedělních Otázkách Václava Moravce, že nově očekává navýšení státních výdajů až o dalších 120 miliard korun. Zdůraznila přitom, že by při sestavování rozpočtu na příští rok nastal problém, kdyby nedošlo ke schválení novely zákona o rozpočtové odpovědnosti, kterou kritizovali během posledního jednání Poslanecké sněmovny zástupci opozice. Podle nevládních poslanců není namístě, aby kabinet žádal o rozvolnění pravidel na dalších sedm let, jelikož současná podoba zákona už zmínku o mimořádných událostech, a explicitně pandemii, obsahuje.
Ministryně zároveň přiznala, že již nyní se Česko ocitá číselně v ekonomické recesi. „A čím bude delší, tím bude i hlubší,“ uvedla. Především proto by jako ministryně financí přivítala rychlejší uvolňování opatření proti šíření koronaviru. „Ale musí to jít ruku v ruce s vyjádřením epidemiologů. Stojím si za tím, že zdraví musí být na prvním místě,“ dodala.
Před vypuknutím krize měl plánovaný deficit rozpočtu na letošní rok činit 40 miliard. Ten vůbec nejvyšší byl doposud v moderní historii země v roce 2009, a to kvůli dopadům světové hospodářské krize. Dosáhl 192 miliard korun.