Politik TOP 09 Miroslav Kalousek podrobil vládu Andreje Babiše ostré kritice. Učinil to jako bývalý ministr financí v debatě se svojí nynější nástupkyní Alenou Schillerovou (ANO). Stručně Schillerové v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce sdělil, že „více neschopnou a více nezodpovědnou vládu nemá bohužel žádná země na světě“.
Schillerová označila v defenzivní reakci Kalouska za populistu. Tomu se ale Kalousek usmál s tím, že je komické, když jej ministryně populistické vlády označuje za populistu.
Kalousek potvrdil moderátorův úvod, že země, které akcentovaly ochranu zdraví a životů svých občanů, uspěly dosud v ekonomice lépe než vlády, které spíše chránily chod hospodářství. To podle Kalouska sice deklarovala i česká vláda, ale ve skutečnosti dělala všechno tak dokonale špatně, až se ukázalo, jak je naprosto neschopná. Česko výrazně chudne a přitom je zároveň na nejhorší příčce ve statistikách o koronaviru.
„Máme v posledních čtrnácti dnech nejvíce úmrtí na sto tisíc obyvatel na celém světě. Jsme nejhorší a nikdo nemůže z vlády sejmout tuto zodpovědnost,“ řekl Kalousek. Podle něj vládě nefungovalo nic, o čem mluvila. Žádné strategie, kterou vláda vyhlásila, se nedržela, což je možné ukázat třeba na příkladu trasování, na něž záhy vláda rezignovala.
„Vláda dělá vše jen marketingově. Vláda ty věci pouze říkala, ale nedělala. Jste vládou dutých slibů a fabulací a nedivte se, že vám veřejnost nevěří. Copak víme, zda to není zase jen další marketingový trik?“ řekl Kalousek.
Alena Schillerová odmítla, že by vláda rezignovala na obranu zdraví: „Děláme všechno pro to, abychom to zvládli,“ řekla. Pak se odvolávala na klesající trendy ve statistice nakažených, jež prý ukazují, jak vládní opatření fungují. Václav Moravec se jí na to zeptal: „Tak proč máme trojnásobný počet mrtvých oproti Rakousku?“
Kalousek reagoval na obranu Schilerové slovy: „Ani dlouhý proslov paní ministryně nemůže zakrýt, že jsme nejhorší na světě. Vláda veřejnosti opakovaně lže. Nejprve říkáte, dejte nám ještě 14 dní, a pak zase chcete tři týdny. Přitom z dat, která jste měli k dispozici, jste museli vědět, že to není možné.“
Kalousek také vysvětlil, proč dvakrát nehlasoval pro vládní návrh na prodloužení nouzového stavu: „K rozhodnutí o nouzovém stavu potřebuji vědět, co bude vláda dělat s těmi mimořádnými pravomocemi. Nehlasoval jsem pro nouzový stav proto, že vláda nakládá s mimořádnými pravomocemi nezodpovědně.“
Ohledně vývoje veřejných rozpočtů Kalousek varoval: „Máme dlouhodobě neudržitelné veřejné rozpočty. Důsledkem rozpočtové politiky vlády je to, že narazíme na zeď a nebudeme mít na důchody a na sociální zabezpečení.“
Alarmující rozpočtová situace podle Kalouska nesouvisí s covidem, ale s neustále rostoucí výdajovou stránkou rozpočtu. Myslí si, že nyní je ještě možné vybrat zatáčku tak, aby důsledky současného rozvratu veřejných rozpočtů bolely co nejméně. „To musí ale začít dělat už tato vláda. Materiály ministerstva financí ale ignorují fakt, že se blížíme k nárazu do zdi,“ řekl.
Kalousek si myslí, že je třeba zejména snížit výdajovou stránku rozpočtu. Vláda zvýšila personální výdaje o neuvěřitelných 72 miliard. Proto bude nutné snížit výdaje a na straně příjmů zvýšit daně. Není to sice populární, uvedl Kalousek, ale musí to být férově rozloženo na celou společnost. „Hlavně se to ale musí přiznat, a to vláda odmítá. Až narazíme do zdi, tak bude pozdě,“ konstatoval Kalousek. Jde přitom o to, že se vládě zcela vymkly z rukou mandatorní výdaje, které spolykají 90 procent z příjmů.
Dále bývalý ministr financí poukázal na to, že nedávno vláda požádala sněmovnu o zvýšení deficitu z 320 na 500 miliard korun. „Dám krk na to,“ řekl Kalousek, „že z těch 180 miliard jde na covid jen necelých 70 miliard. Zbytek jsou vaše předvolební dárečky, a na to dám krk.“ Když Schillerová nesouhlasila, Kalousek znovu zopakoval, že to myslí s dárečky vážně: „I kdybych se měl nechat ukřižovat,“ řekl Kalousek a poukázal na přijatý daňový balíček, který představuje snížení příjmů o téměř 110 miliard korun.