Bez velkého pochopení reagoval Miroslav Kalousek na kritiku vládní reformy veřejných financí z úst exministra Karla Havlíčka (ANO). Ten se pro deník MF DNES nechal slyšet, že se opozice bude snažit zabránit přijetí vládního balíčku za každou cenu. Hovořil také o daňové výjimce pro tichá vína. Havlíček se pokoušel vysvětlit, co za ní stojí, s tím ale u Kalouska tvrdě narazil.
„Pokud by vláda tiché víno zdanila, tak ve finále by trh byl zaplaven zahraničními výrobky, které jsou mimořádně levné, a naši vinaři jim nejsou schopni konkurovat,“ řekl Havlíček v rozhovoru.
V tom mimo jiné sliboval, že opoziční poslanci ANO „udělají vládě takové peklo, až se jí srolují ponožky“. Právě tento slogan pak využil Kalousek, který se v souvislosti s Havlíčkovými slovy o zdanění tichých vín opřel do erudice „experta ANO“. „Pokud by vláda tiché víno zdanila, byl by trh zaplaven levnými zahraničními výrobky… Aneb když expert ANO netuší, že zdaněny by byly i dovozy. Oponentura ANO slibuje vysokou odbornou úroveň. Tak asi po srolované ponožky,“ napsal na svém twitterovém účtu.
Havlíček pak reagoval na svém twitterovém účtu, kde uvedl, že problém levného zahraničního vína spočívá v dotacích tamních vlád, které místním vinařům pomáhají ve vývozu jejich přebytků. „Subvencemi dokáží eliminovat i příp. zdanění dovozů jejich vína v jiných zemích. To neobhajuji, jen konstatuji,“ napsal.
Ani s tímto názorem ale u Kalouska nepochodil. „Žádná vláda v EU neupravuje své dotace podle toho, kam je jejich víno vyváženo a zda zrovna v té zemi změnili spotřební daň. Zkuste nějakou jmenovat, ať se pobavíme. Že by Dánsko? Tam se loni urodilo vína…,“ odmítl Havlíčkův argument.
Havlíček v rozhovoru rovněž nevyloučil další obstrukce ze strany poslanců ANO, včetně možného podání podnětu proti vládním reformám k Ústavnímu soudu. Podpořil naopak snahu vlády škrtat v jednotlivých rezortech a zmíněnou výjimku pro víno.
Nezavést spotřební daň na takzvaná tichá vína rozhodla nedávno vláda. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) při rozhodování o zdanění převážil argument, že v okolních zemích se taková daň neuplatňuje. Na ostatní alkoholické nápoje je spotřební daň uvalena.
Podle Fialy v debatě o zdanění tichého vína padaly silné argumenty pro i proti zavedení daně. „Věc, která nakonec rozhodla, je to, že v okolních zemích, se kterými se musíme v této věci srovnávat, ta daň není. Proto jsme se rozhodli, že necháme věc, jak je,“ řekl premiér. Zavedení daně už dříve odmítl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
V České republice se v současnosti platí spotřební daň pouze ze šumivých vín, a to ve výši 23,40 koruny za litr. Vláda nicméně v rámci rušení daňových výjimek zruší daňovou uznatelnost tichého vína jako daru na reprezentaci.
Spotřební daň na víno opakovaně odmítl Svaz vinařů ČR a Vinařská unie ČR, která sdružuje největší podniky. Svazy argumentovaly mimo jiné tím, že není zavedena v zemích EU, které patří k významným producentům vína. Upozorňovaly také na to, že by to vedlo k výraznému zdražení nebo byrokracií spojenou s výběrem daní. Vinař Jiří Maděřič tento týden na tiskové konferenci svazu řekl, že zrušení daňové uznatelnosti vína jako daru povede k poklesu trhu hlavně pro malé vinaře až o 30 procent.
Svaz vinařů tvrdí, že v Česku je 13 900 pěstitelů révy a 1390 producentů vína, kteří vyrobí 650 až 850 tisíc hektolitrů nápoje. V Česku se spotřebuje zhruba 2,14 milionu hektolitrů. Malých výrobců s produkcí do 1000 hektolitrů ročně je podle svazu 91 procent ze všech vinařů. Většinu vína produkuje devět procent všech podniků, vyrobí 73 procent domácí produkce.