Miroslav Kalousek vyjádřil souhlas s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který nepovažuje za správné, abychom rezignovali na to, vyslat do Moskvy svého velvyslance.
„Je velmi důležité, aby občas zaznělo slovo zkušeného profesionála, který dal vždycky přednost českým zájmům před vlastní popularitou,“ napsal Miroslav Kalousek v twitterovém příspěvku.
Reagoval tak na Schwarzenbergův komentář, který byl publikován na serveru Novinky.cz.
„Nejdříve bychom si měli uvědomit, co jsou vlastně diplomatické vztahy a k čemu slouží. Není to morální uznání, není to ani žádná odměna za slušné chování, ale je to uznání faktu, že dotyčná vláda ovládá celou svou zemi. Například první vládu Tálibánu v Afghánistánu jsme neuznali, protože neovládali celé teritorium. Ale pokud se jim to podaří, nezbývá nic jiného než dotyčnou vládu uznat a také s ní navázat diplomatické vztahy… Velvyslanci jsou nástrojem diplomacie a to je řemeslo jako každé jiné. Potřebuje své nástroje, aby měla možnost svou činnost vykonávat. Tak jako krejčí nezahodí nůžky, když stříhal ošklivou látku, tesař nezahodí pilu, se kterou řezal dřevo napadené dřevomorkou, tak prosím nechme diplomacii její nástroje, tedy velvyslance, na místě,“ píše Karel Schwarzenberg.
Na twitteru zazněly pod Kalouskovým příspěvkem některé souhlasné reakce čtenářů.
„Já Jeho Jasnost chápu. Ale kdybychom velvyslance jmenovali, musel by předat jmenovací listinu Putinovi. A tím bychom legitimovali ruský režim, který je naším nepřítelem. A s nepřítelem se jedná jen o jeho kapitulaci.“
„Do písmene souhlasím s p. Schwarzenbergem. Nakonec, byla to ČR, která jako jediná ze zemí EU ponechala své zastoupení v syrském Damašku, kde zastupovala i Spojené státy. Určitě v Rusku zachovat velvyslance České republiky.“
Další dávali najevo nedůvěru k takovému kroku.
„TOP v pravém slova smyslu. Jen mnozí nerozeznávají a neovládají náročné umění diplomacie. A těch, kteří to umí, je bohužel strašně málo. Paradoxně ti, kteří se za něco takového vydávají nebo určitou pozici získali, prohlubují konflikty. A to nejen ve vztahu k tomuto tématu.“
Možnost vyslání nového velvyslance se v posledních dnech řeší. „Kandidátem na post českého velvyslance v Moskvě je podle informací Seznam Zpráv diplomat a bývalý náměstek ministerstva obrany Daniel Koštoval. V současné době působí v Centru transatlantických vztahů při vysoké škole CEVRO Institut, která je personálně propojená s ODS,“ píší Seznam Zprávy. Podle premiéra Petra Fialy má Česko postupovat obdobně jako jiné západní země, které do Ruska své velvyslance posílají, naposledy Němci a Britové.
„Kvůli jmenování případného velvyslance v Rusku se vláda může znovu střetnout s prezidentem Petrem Pavlem. Je to totiž hlava státu, kdo by formálně dle diplomatických zvyklostí musel napsat přímo Putinovi, aby nového českého ambasadora přijal. Na Hradě se nyní řeší, jak se k věci a k vystavení pověřovacích listin pro případného nového českého velvyslance postavit,“ uvádí dále Seznam Zprávy.