Sněmovna minulý týden projednala vládní návrh zákona o daních z příjmů. Opoziční TOP 09 upozornila na to, že novela navzdory koaličním slibům neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a sjednocení základů pro výpočet daně a pojistných odvodů.
Ministr financí a velkopodnikatel Andrej Babiš kritizoval při té příležitosti předcházející vládu, že mu toto dědictví zanechala a že mu prý bude trvat ještě nejméně dva roky, než to napraví (jeho současný mandát přitom skončí v příštím roce a Babiš chce funkční období současné vlády ještě zkrátit).
Podle TOP 09 je ovšem skutečnost taková, že v platném právním řádu současná vláda zdědila to, k čemu se v koaliční smlouvě sama zavázala. A svými aktivními kroky vzkřísila to, co kritizuje.
„Platný právní stav, který vláda zdědila, předpokládal i snížení přímé odvodové zátěže o cca 30 miliard korun. I když s tím zásadně nesouhlasím, pokládám za legitimní, že levicově populistická vláda o tyto peníze nechtěla přijít a daně zvýšila. Mohla to však učinit prostým zvýšením uzákoněných sazeb. Vláda však zcela nesmyslně vylila s vaničkou i dítě a se zrušením tohoto snížení daní zrušila i připravené zjednodušení, ke kterému se sama zavázala,“ říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Mezinárodní srovnání podle něj ukazují na vysokou administrativní náročnost českého daňového systému. „Naše efektivní řešení tohoto problému současná vláda zrušila a žádné vlastní nepředložila, navzdory svým slibům. Místo toho tuto administrativní náročnost ještě zvyšuje,“ konstatoval Kalousek.
Jedno inkasní a kontrolní místo a sjednocení základu pro výpočet daně z příjmů a pojistných odvodů bude podle něj nadále programovým pilířem TOP 09 v oblasti daňové legislativy.