Poslanecká sněmovna schválila návrh nového zákona o zadávání veřejných zakázek. Poslanci začali se schvalováním zákona už minulý pátek, kdy odmítli těsnou většinou pěti hlasů ostře sledovaný pozměňovací návrh poslance Martina Plíška z TOP. Ten měl znemožnit účast v soutěžích firmám, v nichž vlastní nejméně desetiprocentní podíl člen vlády. Opatření by dopadlo hlavně na firmy ze skupiny Agrofert, kterou vlastní předseda vládního hnutí ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.
[ctete]50084[/ctete]
Pro zákon dnes hlasovali hlavně poslanci vládní koalice, podpořili ho i někteří komunisté a nezařazení poslanci. Opoziční kluby ODS, TOP 09 a Starostů a většina Úsvitu byly proti.
Podle TOP 09 vláda nastavila pro veřejné zakázky takový systém, který jí umožní utrácet miliardy z peněz daňových poplatníků bez veřejné kontroly. Vyšší limity pro povinnost vypsat soutěže o zakázky zároveň znamenají mnohonásobně vyšší riziko, že stát bude hospodařit netransparentně a neefektivně.
[ctete]49494[/ctete]
„Zákon v této podobě vrací systém hluboko do devadesátých let a zcela záměrně rozšiřuje korupční prostředí. Je proto vyloučené, aby ho náš poslanecký klub podpořil,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vláda podle něj už podruhé rozmělňuje pravidla pro veřejné zakázky. Rozdělovat zakázky pod veřejnou kontrolou chce až v případě těch největších objemů.
Podívejte se na video z tiskové konference TOP 09:
Zvýšením limitů pro povinné soutěže u stavebních prací (z 1 na 6 milionů korun), u služeb (z 1 na 2 miliony korun) a zvýšením možných víceprací z 20 na 50 procent ceny občané zcela ztratí kontrolu nad polovinou státních útrat, uvádí TOP 09 v tiskovém prohlášení.
[ctete]49526[/ctete]
„Vláda za dobu svého působení ochotně rozdělila napřímo a bez soutěže v jednacím řízení bez uveřejnění již 55 miliard korun. A nový zákon jí v takto neprůhledných praktikách ještě víc pomůže,“ doplnil poslanec Martin Plíšek, který se problematice veřejných zakázek dlouhodobě věnuje.
Po zavedení nového zákona utratí stát bez veřejné kontroly více než 300 miliard korun, upozorňuje TOP 09. Jediným důvodem pro změny je údajně pracnost veřejných řízení. „Vláda chce mít u daňových poplatníků přehled o každé vydělané koruně nebo pohybu na účtu a zároveň utrácí jí svěřené peníze stále víc netransparentně. Je to pokrytecké, arogantní a nepřijatelné,“ míní poslanec Jan Farský.
[ctete]49651[/ctete]
Rovněž ODS je přesvědčena o tom, že zákon o veřejných zakázkách je změnou k horšímu a veřejné zakázky jsou v následujících měsících v ohrožení. Nový zákon, který měl zpřehlednit ten stávající a zlepšit situaci obcí a úřadů, bude mít podle ODS zcela opačný efekt.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura to vysvětlil mimo jiné tím, že zákon nebyl dobře připraven. Poukázal i na to, že nový zákon má o sto paragrafů víc než ten dosavadní, a je tedy komplikovanější. Vadí mu také to, že české firmy budou muset ozřejmit své vlastníky, zatímco u zahraničních to platit nebude.
„Všichni, kdo se zákonem pracují, se jej budou muset zdlouhavě učit a na nový systém si zvykat. Stávající verze nebyla dokonalá, ale většina lidí se s ní již naučila pracovat. Nejlepším řešením bylo opravení chyb. Vláda však ruší všechno, co udělaly předcházející vlády a nahrazuje to svými horšími variantami,“ je přesvědčen předseda ODS Petr Fiala.