Miroslava Kalouska (TOP 09) rozzuřila slova šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten si totiž na sociální síti postěžoval, že současný kabinet Petra Fialy (ODS) vše svádí na něj. Kalousek však expremiérovi ostrým způsobem připomněl, co dělal posledních osm let on.
„Když už nevíš kudy kam, sveď to na Babiše. Tímto pravidlem se politici pětikoalice řídili v opozici (dopady pandemie, Bečva, inflace) a s železnou pravidelností ho používají i ve vládě,“ objevilo se v sobotu na twitteru Andreje Babiše.
„Naposledy tuto univerzální výmluvu použil premiér Fiala, aby odvrátil pozornost od toho, že proti vysokým cenám zemního plynu nehodlá jeho vláda lidem jakkoli pomoci,“ pokračoval předseda hnutí ANO.
Reakce na sebe pochopitelně nenechala dlouho čekat. „Ty odporná prolhaná kreaturo. Tohle si dovoluješ říkat ty, který po celých 8 let své vlády tvrdil každý den, že za všechno může Kalousek? Tahle vláda by potřebovala nejméně dvojnásobný čas na to, aby po tobě ten chlív uklidila,“ vzkázal Babišovi ostře Miroslav Kalousek.
Předseda hnutí ANO se na sociální síti pustil také do bývalého sociálně demokratického premiéra Bohuslava Sobotky, v jehož vládě přitom působil jako ministr financí.
„Vše odstartoval jistý zhrzený expremiér, který si v tom správném listě postěžoval, že prý Babiš zarazil v roce 2017 plynovod, díky kterému měl přes Polsko do ČR proudit zkapalněný plyn. Jak to ale bývá, pravda je někde úplně jinde a nevyznívá vůbec dobře pro tradiční politiky,“ napsal Babiš.
Připomněl tím nedávná slova Bohuslava Sobotky, který pro Seznam Zprávy prohlásil, že se vláda Andreje Babiše na plynovod z Polska vykašlala. „V roce 2019 ztratil projekt šanci na zisk evropské dotace. To byla chyba. Pokud to takhle Evropská komise vyřadila, nepředpokládám, že by se tak stalo bez konzultací s českou vládou,“ vysvětloval Sobotka.
Sobotkovo tvrzení tehdy podpořil také energetický expert Jaroslav Míl. „Při jednání s panem premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem jsem opakovaně upozorňoval na důležitost výstavby těchto plynovodů. Z jejich strany jsem bohužel necítil zájem, nad bezpečnostně-energetickými argumenty převažovaly asi jiné, obchodní, politické,“ řekl.