Donald Trump slibuje, že z Ameriky deportuje miliony lidí. Jeho rodina má přitom s vyhnanstvím bohaté zkušenosti. Jeho dědu Friedricha Němci vyhostili i s manželkou. Proč musel zakladatel impéria Trumpů opustit svou zemi?
Píše se rok 1885 šestnáctiletý Friedrich Trump vstupuje na Manhattan s jediným kufříkem v ruce. Své matce v Německu zanechal krátký dopis na rozloučenou. Nechtěl pracovat na rodinné vinici a nechtěl se stát holičem, jak se vyučil. Chtěl zbohatnout. A kde jinde toho dosáhnout než ve Spojených státech amerických…
[ctete]89198[/ctete]
Paradoxně tam rozjel kariéru holiče, kterou nechtěl dělat v Německu. A dařilo se mu dobře. Za pár let byl z hubeného klučíka sebevědomý mladík, který měl našetřené peníze a získal americké občanství (což tehdy nebyl problém). Změnil si jméno na „američtější“ Frederick a vyrazil do Seattlu, města plného mladých imigrantů, kteří lačnili po penězích a slávě. Většina z nich narazila na stejné problémy a nejistoty, kterým čelila doma.
Děda nově zvoleného amerického prezidenta nebyl žádné ořezávátko. Vyrazil rovnou do „čtvrti červených luceren“ plné podniků nabízejících občerstvení, alkohol a také „dostupné mladé dámy“, neboli prostitutky. Jeden takový podnik sám provozoval a dařilo se mu výborně. Aby také ne, poptávka byla vysoká vzhledem k počtu frustrovaných mladíků, kteří místo luxusu třeli bídu s nouzí.
Právě zde se podle životopisců Trumpovy dynastie zaryly do genetické výbavy rodu nezdolné odhodlání a touha po úspěchu. Trump nejstarší se na rozdíl od mnoha svých soukmenovců nevzdával. Číhal na správnou příležitost a na dobré obchody měl cit.
[ctete]89041[/ctete]
V roce 1894 se dozvěděl o tom, že John D. Rockefeller, nejbohatší muž planety, rozjíždí severně od Seattlu důlní těžbu. Frederick Trump neváhal, šikovnou lstí obsadil nejlepší parcelu a vybudoval hotel na místě, které mu ještě ani nepatřilo. Zákazníkům nabídl přesně to, po čem toužili. Jídlo, alkohol a ženy. Důlní operace ale nepřinesla kýžené výsledky a Trump se podniku zbavil. Se solidním ziskem.
Později se vydal na krutý sever do Yukonu, kde zuřila zlatá horečka. Založil tam další podnik, který vydělával dobré peníze. Jedna věc Fredericka Trumpa dělila od ostatních. Své výdělky nerozhazoval. Poté, co se zlatá horečka přesunula na Aljašku, rozhodl se pro návrat do vlasti.
Milionář-vyhnanec
Trumpův děd se do Německa vrátil v roce 1901 ve věku 32 let a se solidním jměním v kapse. Vzal si sousedovu dceru a vyrazil zpět do New Yorku, ale o deset let mladší žena ve velkoměstě strádala, a tak se brzy vrátili domů. Manželé Trumpovi se usadili v Kallstadtu v dnešní spolkové země Porýní-Falc (tehdy město patřilo k Bavorsku).
[ctete]88881[/ctete]
Podle německého historika Rolanda Paula tam Frederick Trump znovu zažádal o německé občanství. Jenže 27. února 1905 poslaly úřady starostovi Kallstadtu dopis, ve kterém stálo, že „americký občan Friedrich Trump má do 1. května, aby opustil Bavorsko, jinak má očekávat deportaci.“ Proč? Trump byl obviněn z toho, že o své emigraci v roce 1885 řádně neinformoval úřady. Ale hlavně, že se tím vyhnul povinné vojenské službě v bavorské armádě.
Problém byl v tom, že když Trump Německo opouštěl, byl na vojenskou službu příliš mladý. A když se vracel jako zralý třicátník byl už, alespoň dle tehdejších standardů, moc starý.
[ctete]88599[/ctete]
První z bohatých Trumpů rozjel vysokou hru, aby v Německu mohl zůstat. Městské pokladně nabídl, že do ní uloží své úspory, jež tou dobou činily 80 tisíc marek. Přepočteno na dnešní hodnoty peněz je to pořádný balík – skoro patnáct milionů korun. Starosta Kallstadtu reagoval nadšeně. Trump odpřísáhl, že se vojenské službě nesnažil vyhnout, nýbrž toužil podpořit matku penězi vydělanými v zámoří. Před úřady sám sebe vylíčil jako „tichého člověka, který se vyhýbá pití“ a vede klidný život.
Jenže ani podpora místních politiků nestačila. Trumpův děda nebyl dost bohatý, aby unikl trestu. Úřady jeho žádost o občanství zamítly a poslaly ho pryč. Mladý byznysmen se s tím nesmířil a obrátil se dokonce na bavorskou královskou rodinu, aby rozhodnutí zamítla, ale bezúspěšně.
1. července 1905 se Frederick Trump s chotí Elizabethou nalodili v Hamburku na parník Pensylvánie a znovu vyrazili vstříc newyorským přístavům. Elizabeth již tou dobou čekala dítě. Tři měsíce po přistání v Americe se páru narodil Frederick „Fred“ Trump, syn vyhnance a otec nového amerického prezidenta, Donalda Johna Trumpa.
[ctete]88537[/ctete]
Deportace Trumpova děda hnala k dalším úspěchům, jeho velká chvíle přišla v roce 1910, kdy se s rodinou přemístil do Queensu, rychle rostoucí newyorské čtvrti s obrovským příslibem. Začal výhodně nakupovat reality a jeho impérium se rychle rozrůstalo. Frederick Trump se mohl stát jedním z nejznámějších amerických boháčů, nebýt jeho předčasné smrti během epidemie španělské chřipky v roce 1918.
Tehdy teprve dvanáctiletý Fred junior později otcovo impérium rozšířil do obřích rozměrů a zčásti vydláždil Donaldovi jeho cestu k úspěchu i politické moci. Ironií osudu zůstává, že Donald Trump, který slibuje deportaci milionů lidí, vděčí svou pozici také muži, který musel domov opustit proti své vůli.