Donald Trump sestavuje vládu. Ameriku povede bojovný generál v celibátu, úspěšný investor i podnikatel, který zbohatl na krachujících firmách.
Donald Trump sedí poslední týdny ve své newyorské věži a přijímá desítky lidí. Kandidáty na poradce, členy různých vládních týmů, ale hlavně ministry kabinetu. Některá jména jsou jasná, nad jinými se spekuluje. Ačkoli kandidáty musí schválit Senát (většinově republikánský), už teď se rýsuje zajímavý mišmaš. Mnozí ministři mají něco společného: Stejně jako Trump dosud nepůsobili ve vysoké politice.
Ministrem obrany bude podle očekávání James Mattis, přezdívaný Šílený pes, přestože se s Trumpem neshodne v otázce waterboardingu. Tento postup, při kterém je u vyslýchaného vyvoláván pocit, že se topí, a který je označován za mučení, považuje Trump za účinnou metodu výslechů.
[ctete]88599[/ctete]
Mattis bude prvním generálem ve výslužbě, který se stane americkým ministrem obrany od roku 1950. „Vzteklý pes“ velel jednotkám námořní pěchoty během operace Pouštní bouře v Iráku a speciálním silám v Afghánistánu. Je považovaný za intelektuála, ale proslul i bojovnými výroky. „Když poprvé někoho sejmete, není to bezvýznamná věc. Ale na tomhle světě jsou zmetkové, kteří si kulku zaslouží,“ řekl například.
Mezi americkými mariňáky proslul svými projevy: „Buďte slušní, buďte profíci, ale buďte připravení zabít každého, koho potkáte,“ patří mezi jeho oblíbené výroky. Mezi jeho záliby patří čtení a válka. Nemá děti a nikdy se neoženil. I proto se mu přezdívá Válečnický mnich. Mattis je otevřeným kritikem jaderné dohody s Íránem a vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi je skeptický.
Další klíčové posty jsou na spadnutí. Ministrem financí má být úspěšný investor a hollywoodský producent Steven Mnuchin, který má vazby na Wall Street, ale nemá politickou zkušenost. Pracoval pro banku Goldman Sachs nebo miliardáře George Sorose. Mnuchin je příslušníkem oněch bohatých elit, proti kterým se Trump v kampani horentně vymezoval.
[ctete]88537[/ctete]
Mnuchin avizoval, že Spojené státy čeká „největší daňová reforma od éry Ronalda Reagana“. „Snížíme daně střední vrstvě,“ prohlásil. Daňové úlevy chystá i pro americké obchodníky. Mnuchin, který je už v Goldman Sachs partnerem, zažívá hodně povedený rok. Podpora Trumpa se mu vyplatila a bude se z něj ministr. Tržní kapitalizace banky Goldman Sachs navíc od 8. litopadu stoupla o dvacet procent na 86,5 miliardy dolarů. Pokud nominaci Senát podpoří, stane se Mnuchin už třetím bývalým zaměstnancem Goldman Sachs za posledních dvacet let, který usedne do křesla ministra financí.
Favoritem na šéfa rezortu obchodu a investic je pak 79letý „král bankrotů“ Wilbur Ross. Tuto přezdívku si vysloužil tím, že kupoval společnosti, které byly na mizině a pak je prodával s masivním ziskem. Ross je kategoricky proti transatlantické obchodní dohodě TTIP a označil ji za „příšerný obchod“. „Udělali jsme hodně hloupých obchodů a to se teď změní,“ řekl. Ross také zlehčoval případné obavy z americko-čínské obchodní války s tím, že Spojené státy budou hledat výhodnější a efektivnější model spolupráce v zahraničí. Veřejnost si Rosse pamatuje jako majitele uhelného dolu Sago Mine v západní Virginii, kde v roce 2006 zahynulo po explozi dvanáct horníků. Trumpovi také pomáhal v 90. letech zachránit jeho kasino a hotel Trump Taj Mahal od bankrotu.
Trump si do své vlády vybral také ženy. Šéfkou dopravy bude Elaine Chaová, která byla za vlády George Bushe osm let ministryní práce. Stala se též první Američankou asijského původu, která se dostala do vlády. Je vdaná za Mitche McConnella, který je šéfem republikánské většiny v Senátu. Ministryní vzdělávání by se měla stát známá reformátorka Batsy DeVosová, která podporuje svobodu rodičů při výběru škol pro své děti.
Důležitý bude rezort zdravotnictví, kde se bude usilovat o zrušení systému dostupné zdravotní péče známého jako Obamacare. Na starosti to bude mít podle serveru CBS News republikánský zastupitel Tom Price ze státu Georgia. Povoláním je ortopedický chirurg a proti Obamově systému zdravotní péče ostře protestuje. Podle něj nedává pacientům dostatečnou možnost volby. Trump už během kampaně vyhlásil, že Obamacare zruší.
[ctete]88425[/ctete]
Už dříve nově zvolený prezident jmenoval guvernérku Jižní Karolíny Nikki Haleyovou jako americkou vyslankyni u Spojených národů. V polovině listopadu pak vyvolal vášně ohlášením Jeffa Sessionse jakožto ministra spravedlnosti. Sessionsovi v minulosti odepřeli post federálního soudce kvůli jeho údajným rasistickým výrokům. Sessions ještě jako šéf rezortu spravedlnosti ve státu Alabama podle CNN bojoval za to, aby se konference místní LGBT komunity nemohla konat na veřejném kampusu. Liberální média jej nyní tvrdě kritizují za rasistické výroky, ale podle jiných zdrojů se naopak Sessions v Alabamě svou prací zasadil o zlepšení životních podmínek černošské komunity.
Jedním z klíčových neobsazených postů je zahraničí. Ve hře jsou bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, který Trumpa výrazně podpořil během kampaně. Kandidátem na významný rezort je také bývalý kandidát na prezidenta Mitt Romney, který měl během kampaně s Trumpem spory. Hovoří se též o bývalém generálu a řediteli CIA Davidu Petreausovi. V roce 2012 přitom jeho působení v čele rozvědky ukončila mimomanželská sexuální aféra. Je zkušený a uznávaný, ale otázka je, zda bude chtít Trump po kritice Hillary Clintonové za její skandály jmenovat někoho, kdo je sám kompromitovaný. Do Trumpovy inaugurace zbývá něco přes měsíc. Do té doby musí být o složení kabinetu jasno.