Velvyslankyně Kanady Ayesha Patricia Rekhiová v rámci našeho seriálu rozhovorů s ambasadory v Česku deníku FORUM 24 prozradila, jak blízká je její domovská země té naší, ač se to mnoha Čechům nemusí na první pohled zdát. Hovořili jsme i o amerických volbách, o dopadech pandemie covid-19 nebo o tom, jaké to je přestěhovat se z Bangkoku do Prahy.
Jak byste popsala vztahy mezi Českou republikou a Kanadou?
Jsem velvyslankyní v České republice přibližně rok. Byla jsem až překvapená, jak moc jsou si naše země blízké. Mezi Čechy a Kanaďany cítím opravdovou náklonnost. Existuje mnoho společných prvků, samozřejmě nesmím zapomenout na hokej! A také na historii. Mnoha Čechům se dostalo pomoci z Kanady v letech 1948 a 1968, kdy byli nuceni ze své země emigrovat. Dnes máme v Kanadě na sto tisíc lidí, kteří mají alespoň nějaké české kořeny. Já sama jsem vyrostla v Torontu, kde je velká čechokanadská komunita, která je skutečně významná a viditelná. Zásadním jménem je také Tomáš Baťa. Baťova rodina je dodnes pevnou součástí kanadské společnosti. Naše země mají také celou řadu společných zájmů. Dobrým příkladem je bezpečnost, což taktéž vychází z historie. Nedávno jsme si připomněli Den válečných veteránů a i zde v České republice jsou pohřbeni Kanaďané, kteří bojovali ve druhé světové válce. Máme společné závazky k NATO, čeští a kanadští vojáci působí bok po boku na misi v Lotyšsku. Česko i Kanada se velmi zajímají o lidská práva, o právní stát a volný obchod. Na konci října jsme si připomněli výročí dohody CETA mezi Kanadou a Evropskou unií, která se týká právě volného obchodu. Jen za první rok vzrostl náš vzájemný obchod s Českem o čtyřicet procent. Máme pevné základy k tomu, aby naše vztahy nadále rostly. Jako perspektivní pro další růst vzájemného obchodu se nabízí například technologie životního prostředí, umělá inteligence a informační a komunikační technologie.
Jak vlastně Kanaďané Českou republiku znají?
Velmi! Kanada je známá svojí multikulturní společností. Čechokanaďanů je tam mnoho, Kanaďané navíc cestují do Prahy, někteří tu také žijí a pracují.
Kanada je blízkým spojencem Spojených států Amerických. Jak hodnotíte výsledek prezidentských voleb?
Jako každý v celém světě jsme volby s napětím sledovali. Vztahy mezi Kanadou a USA jsou hluboké, intenzivní a v mnohém jedinečné. Ať už díky naší poloze, jsme si blízcí ekonomicky, společensky, kulturně. Předseda vlády Trudeau pogratuloval zvolenému prezidentovi Joe Bidenovi. Mnoho lídrů, včetně našeho premiéra, označují tuto volbu za historickou i díky zvolení viceprezidentky Kamaly Harrisové. Jsem také dcerou přistěhovalců, moje rodiče pochází z Indie, takže je to něco, co je důležité i pro mě osobně.
Mnoho lidí bylo nervózní z toho, jak dlouho trvalo sčítání hlasů. Jak je toto vnímáno v Kanadě? Jak hodnotíte korespondenční volbu?
V našem volebním systému máme možnost volit korespondenčně. Já se tedy také mohu voleb zúčastnit, přestože momentálně žiji v České republice. Kanada je obrovská země, takže tato opatření jsou skutečně nutná.
Dalším velkým tématem je brexit. Co toto rozhodnutí znamená pro Kanadu?
Sledujeme brexit velice podrobně. Mohu říci, že Kanada se těší a doufá ve stále lepší vztahy jak s Evropskou unií, tak se Spojeným královstvím. Máme velmi dobré vztahy, hlubokou historii a pevné obchodní propojení. S Velkou Británií musíme mít funkční dohodu výhodnou pro obě strany. Momentálně platí všechny dohody z dřívějška, včetně dohody CETA, ale všechno bude nutné dohodnout bilaterálně.
Věříte, že mezi Británií a EU nakonec dojde k dohodě?
To nevím. Je na EU a na Británii, aby našly cestu, která bude nejlepší pro obě strany u vyjednávacího stolu.
Jaké jsou vztahy mezi Kanadou a Evropskou unií?
Velice silné. Už jsem zmínila dohodu CETA. EU je naším druhým největším obchodním partnerem. Zajímáme se společně o dění ve světě, sledujeme to, co se odehrává v Bělorusku. Kanada a EU koordinují své pozice k tomuto problému. Spolupráce s Evropskou unií je pro nás skutečně velmi důležitá.
V EU je jedním z velkých témat Green New Deal, probíhá tu diskuze o tom, jak jej ovlivní ekonomické problémy po pandemii koronaviru. V Kanadě je ochrana životního prostředí a zelená ekonomika zásadním tématem. Vidíte tu nějaké podobnosti?
Nejsem expertkou na evropský Green Deal, ale mohu říci, že z kanadského pohledu je udržitelnost a zelenější ekonomika, stejně jako zlepšování životního prostředí, zásadní. Chceme, aby se tímto směrem posouvala naše ekonomika i naše společnost. A to i v souvislosti s obnovou po pandemii covid-19. Jakmile překonáme pandemii, je nutné vrátit se k diskuzi o životním prostředí.
Jaká je momentálně v Kanadě situace ohledně pandemie koronaviru?
Děláme, co můžeme. Kanaďané čelí podobným problémům jako Češi. Stále trvají opatření. Pokračuje příprava vánočních svátků, které budou určitě jiné, než jsme byli doposud zvyklí. Všechno, co se snažíme dodržovat tady, je v Kanadě podobné. V této chvíli musíme hledat cesty, jak vybalancovat starost o veřejné zdraví, o ekonomiku, o to, jaké bude mít virus a opatření proti němu dopady na společnost. Jde o těžká rozhodnutí pro naši vládu, jde o těžkou situaci pro rodiny, pro firmy. Řešíme mnoho složitých témat. Ženy a dívky kvůli karanténě daleko častěji čelí domácímu násilí, to je například velice závažný problém. Covid-19 ukázal, jak jsme všichni propojení a jak moc to potřebujeme. Je velice důležité, abychom v boji proti této nemoci postupovali společně s ostatními zeměmi a pozice Kanady je taková, že musíme spolupracovat na tom, jak virus porazit. A také na tom, jak obnovit naši ekonomiku.
Jak pandemii zvládá kanadská ekonomika?
I toto je podobné jako v Česku. Snažíme se pomoci zaměstnancům, malým firmám. Ekonomiku to bude stát mnoho, víme to. Výzvou pro naše vlády je najít řešení, a to na globální úrovni. Potřebujeme mít dlouhodobý plán.
Jaký je v Kanadě vztah lidí k britské monarchii? Jak důležitá je pro vás královna Alžběta II.?
Máme společnou historii a královna je také naší královnou. Patříme do Commonwealthu, velké skupiny zemí, které úzce spolupracují. Já sama jsem studovala v Londýně a to propojení mezi Kanadou a Velkou Británií jsem cítila velmi silně. Když je člověk v Británii, na každém kroku poznává, jak blízké si obě země jsou.
Sledovali jste například královninu řeč během koronavirové pandemie?
Rozhodně. Její Veličenstvo a celá královská rodina je pro nás důležitá a je to součást kanadské kultury. Projevy královny pečlivě sledujeme.
Byla jste během první vlny koronaviru v Praze?
Dorazila jsem do České republiky v létě 2019, takže ano, byla.
Jak jste se ve městě cítila?
Byl to zvláštní čas, ale na druhou stranu to pro mě bylo štěstí být na jaře v Praze. Mohli jsme do chodit přírody, bylo možné poznávat město, a to pro nás bylo důležité i z toho hlediska, jak se vyrovnat s tíživou atmosférou, která se šířila po celém světě. Když jsem přijela do České republiky, první víkend jsme se s rodinou šli projít na Karlův most – a nebylo možné jej přejít. Byla tu spousta lidí, mnoho turistů. A dnes? Je to skutečně viditelný rozdíl, jaký dopad má koronavirová krize na tohle město. Praha je nádherné město, jsme šťastní, že je nám domovem. Ale ano, pro nás všechny je to obtížné období.
Co máte na České republice ráda?
Přijela jsem sem z Bankoku, takže to byla opravdu velká změna. Já i moje rodina jsme si okamžitě zamilovali nádhernou přírodu. V mnohém se podobá Kanadě. Život v Praze je skvělý, je to nádherné město s úžasnou architekturou. Každý den, když se s manželem a naším psem vydáme na procházku, nás ta krása znovu a znovu překvapuje. Je zde navíc cítit hluboká historie. Mnoho jsem se toho naučila.
Zmínila jste podobnosti mezi Kanadou a Českou republikou. V čem jsou si tyto země kromě přírody podobné?
Když se jdu projít do Stromovky a cítím vůni spadaného listí, připomíná mi to domov. Říká to i můj manžel, je to totiž jeho oblíbené roční období. To jsme v Asii nezažili. Krajina v Česku je také velmi podobná. Ať už jedeme do Českého Švýcarska nebo někam jinam. Jsme daleko od domova, ale tady se jako doma cítíme. Jsem moc ráda, že tuhle složitou dobu prožíváme právě tady.