Předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO Alenu Schillerovou nenechal chladnou krok vlády, která ve středu podpořila návrh koaličních poslanců na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Podle exministryně financní se pětikoalice bojí diskuze s opozicí a blížících se voleb. Něco takového však odmítla poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která slova Schillerové označila za blábol.
„Pětikoalice se při prosazování svých zbrklých změn volebního systému bojí nejen diskuze s opozicí a nejsilnější politickou silou v zemi, ale bojí se i řádného posouzení zákona právníky ministerstev. Proto poslanecký návrh. A úplně nejvíce ze všeho se bojí blížících se voleb,“ pustila se Alena Schillerová na sociální síti do vlády.
To si nenechala líbit poslankyně Urbanová. „Kancelář pro vyvracení blábolů aneb co už vám paní Schillerová neřekne: legislativním procesem prochází zákon o správě voleb. To je takový ten praktický a potřebný zákon, se kterým opozice nemá problém. Aby se stihla korespondenční volba pro volby 2025, vláda by nestihla počkat, až tento zákon doprojde procesem a teprve pak jako vláda navrhovat korespondenční volbu,“ vysvětlila postup pětkoalice.
„Navíc, opozici bylo slíbeno, že se právě k zákonu o správě voleb korespondenční volba nepřidá – oni by totiž díky tomu vyobstruovali i to, že se zjednodušují hlasovací lístky a získání voličských průkazů. I tak byla korespondenční volba připravena legislativci, kteří se daným dlouhodobě zabývají, tzv. z dílny vnitra, proto je hlavní předkladatel ministr vnitra. Dokonce bude vyřešena i návaznost korespondenční volby právě na novelu zákona o správě voleb, který se mezitím schválí,“ pokračovala Urbanová.
„Tedy argument, že se vládní koalice bojí ten zákon pustit do připomínkového řízení od člověka, díky kterému se to dělá tak, jak se to dělá je… no, já nebudu sprostá, prostě ne moc validní,“ vpálila závěrem na adresu Schillerové poslankyně za hnutí STAN.
Jedno ze základních občanských práv
Návrh koaličních poslanců na zavedení korespondenční volby ve středu podpořila vláda. Poprvé by ji mohli Češi v zahraničí využít využít ve volbách do sněmovny v roce 2025, od roku 2026 by mohli dopisem hlasovat také v prezidentských a evropských volbách.
„Zavedení korespondenční volby má přinést lidem, kteří žijí a pracují v zahraničí, možnost naplnit jedno ze základních občanských práv,“ prohlásil po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Korespondenční volba by se podle něj dotkla asi 300 tisíc lidí. „Věřím, že v poslanecké sněmovně nakonec přes všechny ohlašované obstrukce tato správná věc projde a bude prosazena,“ doplnil ministerský předseda.
Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích. Zastánci zavedení korespondenční volby poukazují na to, že je to časově i finančně nákladné pro ty voliče, kteří žijí daleko od jejich sídel. Poštu by podle nich mohlo využít k hlasování 600 tisíc Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem.
Babišova vláda korespondenční volbu chtěla
Proti novele jsou opoziční hnutí ANO a SPD, mluví o možném ohrožení demokracie a rozporu s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné. „Místo toho, aby pětikoalice řešila skutečné problémy ČR, zoufale hledá nové voliče. A pro jistotu především ty, kteří dlouhodobě nežijí v ČR,“ napsal na sociální síti X místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Opoziční hnutí ANO a SPD mají u Čechů v zahraničí minimální podporu, což koaliční zástupci uvádějí mezi důvody, proč opozice zavedení korespondenční volby nechce. Ve sněmovně lze očekávat k materiálu silné obstrukce opozice, SPD řadí předlohu k těm, jejichž schvalování hodlá důsledně brzdit.
Podle premiéra postoj opozice ukazuje, že nemá věcné argumenty, ale snaží se stavět proti všemu, co vláda dělá. Připomněl, že vláda hnutí ANO měla zavedení korespondenční volby v programovém prohlášení. „Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám (včetně zavedení korespondenční volby, zrušení místní příslušnosti pro vydávání voličských průkazů),“ stálo v programovém prohlášení předchozí vlády Andreje Babiše (ANO).
Česká republika je jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde není korespondenční volba ze zahraničí povolena. Kromě Česka neumožňují zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí v EU ve Francii, Chorvatsku a na Maltě, z dalších evropských zemí také na Islandu. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí přes internet.