U Městského soudu v Praze začíná spor Vratislava Mynáře kvůli bezpečnostní prověrce. Hradní kancléř o ni neúspěšně usiluje už pět let a prezident Zeman svého blízkého spolupracovníka stále drží. Mezitím se kolem něj kumulují podezřelé kauzy, které vyšetřuje policie.
[ctete postid=“225039″ title=“Ruské vlivy. Zemanovu kampaň sponzorovaly firmy z Putinova okruhu“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Zeman-Nejedlý-385×230.jpeg“ excerpt=“Současný spor prezidenta Zemana s BIS kvůli přítomnosti ruských a čínských agentů na “ permalink=“http://forum24.cz/ruske-vlivy-zemanovu-kampan-sponzorovaly-firmy-z-putinova-okruhu/“]225039[/ctete]
Bývalo dobrým zvykem, že kancléř potřebuje k výkonu funkce bezpečnostní prověrku kvůli přístupu k utajovaným skutečnostem, i když mu to zákon přímo neukládá. V blízkosti hlavy státu by se logicky neměl objevovat někdo, kdo představuje bezpečnostní riziko a může být vydíratelný. Jenže logika u nás dnes neplatí.
Bezpečnostně nezpůsobilý
Vratislav Mynář o prověrku požádal původně na Zemanův nátlak a dodnes ji nemá. Tím na sebe neplánovaně upoutal pozornost, protože tak vznikají pochybnosti o původu nabytí jeho majetku a sporných podnikatelských aktivitách.
Smyslem bezpečnostní prověrky vydávané Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) je ověřit bezpečnostní způsobilost lidí přicházejících do styku s citlivými informacemi, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit zájmy České republiky. NBÚ rozhodl o tom, že Mynář prověrku nedostane, a vypálil mu tak „cejch“ bezpečnostně nezpůsobilé osoby.
Někdo by mohl namítnout, že zájmy naší země kvůli otevřené příchylnosti k východním autokraciím a zpochybňováním domácích zpravodajských služeb ohrožuje především současný prezident, jenomže i Zeman původně prověrku pro svého kancléře důsledně vyžadoval. Časem se však z tohoto úředního procesu vyvinula zejména Mynářovým přičiněním, když celý rok nebyl schopen dodat požadované podklady, ostudná fraška.
Zeman: Je to jeho povinnost
Vratislav Mynář požádal o bezpečnostní prověrku na stupeň „přísně tajné“ v prosinci 2013, teprve tři čtvrtě roku po nástupu do funkce.
„Je to jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného,“ prohlásil tehdy nekompromisně prezident Zeman.
Mynář v září 2015 oznámil, že bezpečnostní prověrku nezískal. Zeman v reakci na to uvedl, že by sice Mynáře odvolal, ale našel by pro něj na Hradě „jiné důstojné místo“. Učiní tak však až poté, pokud neuspěje se všemi odvoláními a soudy.
Kancléř následně podal žalobu na NBÚ, když zpochybnil důvody neudělení prověrky. Pražský městský soud nařídil zahájení soudního líčení až nyní, téměř po třech letech. Kdyby Mynář prohrál, ještě mu zbývá možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Celý proces může trvat ještě zhruba rok.
Proč byl ředitel NBÚ na Hradě?
V této souvislosti vyvolává otazníky návštěva ředitele NBÚ Jiřího Langa na Hradě, kterého si pozval prezident Miloš Zeman několik dní před zahájením soudního líčení, kde obě strany sporu zatím trvají na svém. Zda se něco nezměnilo, ukáže až soud.
Důvody, proč Mynář neuspěl s prověrkou, jsou sice tajné, nicméně z neoficiálních informací vyplývá, že jich je víc: Nejasné vlastnictví pozemků, na kterých podnikal, držení netransparentních anonymních akcií, a dokonce také skoro třicet let stará dopravní nehoda, při níž měl řídit opilý. Problémů kolem jeho osoby se ovšem historicky vynořila celá řada.
Netransparentní Petrcíle
Média už v minulosti upozorňovala na komplikovanou privatizační kauzu bývalé Nové Huti Ostrava (později ArcelorMittal Ostrava), do které se Mynář zapletl v roce 2004 jako akcionář společnosti Petrcíle. Ta se soudila se státem o podíl v hutích a probíhaly v ní neprůhledné majetkové přesuny, jejichž hlavní postavou byl kontroverzní opavský podnikatel Radim Masný.
Podle bezpečnostních expertů mohly být jednou z překážek pro udělení prověrky pro Mynáře právě nevyjasněné majetkové transakce a podezřelé platby v řádech stamilionů korun, které případ Petrcíle provázejí.
Stamilionový majetek
Začátkem letošního roku zveřejnil Vratislav Mynář po dlouhodobých tahanicích a až po rozhodnutí soudu svoje majetkové přiznání. Přiznal vlastnictví 125 pozemků především v Osvětimanech, kde provozuje lyžařský areál. Vlastní i domy v Praze či Brně na exkluzivních adresách v hodnotě desítek milionů korun.
Mezi nimi je vila v pražských Strašnicích, jejíž koupě před časem vzbudila pozornost médií. Mynář za ni zaplatil 5,5 milionu korun právníkovi Vítu Širokému, blízkému lobbistovi Romanu Janouškovi. Znalci realitního trhu její cenu odhadovali na 12 milionů korun a kancléř ji během svého působení na Hradě nákladně zrekonstruoval.
Mynář dále přiznal vlastnictví akcií Unipetrolu a Pražské teplárenské, či 13,5 milionu korun na účtu v bance. Dalších 60 milionů mu dluží jeho vlastní firmy. Peníze na tak rozsáhlý majetek si prý nastřádal dlouho předtím, než nastoupil na Hrad.
Podvody v Lánech
V poslední době nejvíce pozornosti vzbuzují policií vyšetřované zakázky v Lesní správě Lány podléhající Kanceláři prezidenta republiky. Podrobně se jim dlouhodobě věnuje Mladá fronta DNES, což svědčí o napjatých vztazích mezi premiérem Andrejem Babišem a blízkými spolupracovníky prezidenta Miloše Zemana.
Naposledy deník přinesl informace (17. 12. 2018, „Milionové čachry Mynářova muže“), podle kterých byla vyšetřovaná zakázka na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava v Lánech od počátku plánovaná jako předražená o desítky milionů korun. Vyplývá to z policejních odposlechů, přičemž kvůli ní byl už před rokem a půl obviněný lánský ředitel Miloš Balák, jehož Mynář osobně vybral a dosadil.
Kancléř, který kvůli rekonstrukci nádrže lobboval u poslanců za zvýšení rozpočtu Hradu o desítky milionů na současnou rekordní úroveň půl miliardy korun, ho odmítá odvolat. Naopak se snaží jeho trestnímu stíhání bránit.
[ctete postid=“224737″ title=“Prezidentu Zemanovi na BIS nevadí, že nenašla ruské špióny, ale že je naopak našla“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Zeman-Putin-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman zpochybnil výroční zprávu BIS, která varuje před rostoucím “ permalink=“http://forum24.cz/prezidentu-zemanovi-na-bis-nevadi-ze-nenasla-ruske-spiony-ale-ze-je-naopak-nasla/“]224737[/ctete]
Balák je přitom stíhaný za to, že zakázku za 250 milionů korun domluvil přímo se stavební firmou Energie. Ve skutečnosti si ji sama ušila na míru, aby z tendru vyšachovala ostatní zájemce. Upravila projekt tak, aby hradní správa fakturovala práce v řádu desítek milionů korun, které neprovedla.
V průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že zpevňovací práce nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba, což signalizuje obří podvod. Mladá fronta DNES dále zjistila, že z lánské správy putovaly stovky milionů korun k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Mynářovi nebo k lidem, které do Lán dosadil.
Akce „čisté ruce“ na Hradě?
Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti existuje u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů korun. Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana.
Policejní vyšetřování svědčí o podezření z rozsáhlých manipulací s veřejnými zakázkami a bujícího klientelismu na Pražském hradě. Je poněkud překvapivé, že zatím uniká širší pozornosti médií. Miloš Zeman přitom v minulosti jako předseda vlády proslul spektakulární akcí „čisté ruce“. Dnes ji může oživit a začít by mohl ve svém nejbližším okolí.
Zdá se přitom až neuvěřitelné, že se kancléř s takovým profilem soudí o udělení bezpečnostní prověrky.